Dieta w chorobie Hashimoto

Wydawnictwo RM
2018-03-01
2018-03-01
hashimoto choroby przepisy tarczyca

Przepisy ekstra, wejdą na stałe do mojej kuchni. Jednak część ekspercka chatotyczna - z każdym kolejnym rozdziałem wiedza się wykluczała, a w mojej głowie był coraz większy bałagan, co w zasadzie wolno, a czego nie wolno jeść. Największy zarzut mam jednak do jodu - inne publikacje (również mój lekarz) podają, że przy nieodczynności spowoodowanej Hashimoto właśnie nie należy jeść jodu, bo tylko pogorszy stan kiepskiej już tarczycy (ta - nie mając umiejętności wytworzenia z niego hormonu tarczycy - będzie się niszczyć jeszcze szybciej),dlatego właśnie przyjmuje się hormon systetyczny. Autorka zaś na odwrót - zaleca spożywać dużo jodu.

Kilka dni temu na blogu wspominałam o "Hashimoto. Poradnik pacjenta" dziś przychodzę do Was z kolejną pozycją, która w moim odczuciu może być świetnym uzupełnieniem tamtego poradnika.
W tym przypadku również dostajemy skondensowaną wiedzę na temat głównej choroby (Hashimoto),autorka również wspomina o przypadłościach, które często jej towarzyszą, jednak ten poradnik nakierowany jest na dietę i ogólnie składniki odżywcze, na które nasz organizm ma największe zapotrzebowanie przy chorobie, oraz te, które mogą nam szczególnie zaszkodzić lub wpłynąć źle na wchłanianie przyjmowanych leków.

Książka podzielona jest na dziewięć głównych rozdziałów, gdzie każdy zawiera w sobie kilka podrozdziałów.
Ja skoncentrowałam się na głównej osi tego poradnika, czyli diecie.
Autorka prezentuje około stu trzynastu przepisów z każdej grupy tj. zupy, dania główne, sałatki, przekąski pieczywo i desery. Każdy z przepisów oznaczony jest odpowiednią ikoną, która sugeruje, że w danym daniu nie znajdziemy np. laktozy czy glutenu.

Zamieszczone przepisy są przejrzyste i zrozumiałe, przeważnie nie wymagają dużego nakładu pracy i czasu. Niektóre z nich opatrzone są zdjęciem, jednak bardzo żałuję, że nie wszystkie.
Dania wychodzą naprawdę smaczne i lekkie, kilkanaście przepisów mam już przetestowane i jestem pewna, że wejdą one na stałe do mojego jadłospisu.
Jedyny minus, jaki zauważyłam, to nie ma rozróżnienia np. przy śmietanie- nie wiadomo czy ma to być słodka, czy kwaśna- trzeba się trochę nagłówkować i poruszyć wyobraźnię, by wizualizować sobie, jak to danie może smakować z jedną lub drugą.

Słowem podsumowania, bardzo dobra pozycja dla każdego, kto gotuje od dawna i tego, który dopiero zaczyna. Ciekawa i inspirująca- dająca doskonałą bazę do własnych kulinarnych eksperymentów.

Czy polecam?
Polecam. Każdy znajdzie tu dla siebie wiele inspiracji, wskazówek i rad jak zacząć walkę z chorobą.

POLECAM...

Pani Agata Lewandowska napisała bardzo praktyczny poradnik, który z pewnością ułatwi życie z Hashinoto ludziom, którzy na nią cierpią. Odżywianie jest z jedną z podstawowych form łagodzenia skutków choroby, więc na pewno warto mieć książkę „Dieta w chorobie Hashimoto” na swojej półce, także wówczas, gdy nie dolegają nam opisane schorzenia. Potrawy zaprezentowane przez autorkę mogą być zachętą do własnych poszukiwań zdrowej alternatywy żywieniowej i stanowić działanie profilaktyczne zapobiegające pojawieniu się problemów ze zdrowiem.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/10/915-dieta-w-chorobie-hashimoto.html

Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób, głównie są to kobiety, ale nie oszczędza także mężczyzn, młodzieży i dzieci.

Publikacje książkowe rozpisują się na temat diety i stylu życia jednak często treści te są niesprawdzone.

Książka pod tytułem „Dieta w chorobie Hashimoto” Agaty Lewandowskiej (dietetyk, absolwentka WUM, SGGW oraz podyplomowych studiów z psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS) oparta jest na danych pochodzących z publikacji naukowych. Przybliża tematykę odżywiania w chorobie Hashimoto i współistniejących schorzeniach.

Publikacja ta składa się z dwóch części. Pierwsza część dotyczy podstawowych informacji na temat choroby. Jest to źródło wiedzy na temat leczenia, odżywiania, stylu życia, diety oraz zaleceń w przypadku schorzeń towarzyszących Hashimoto. Druga część to zbiór przepisów z różnego rodzaju daniami odpowiednimi dla osób, które borykają się z tą chorobą. Przepisy podzielone są na kategorie: pieczywo, placki, naleśniki, zupy, dania główne, przekąski, sałatki, jarzynki, surówki, warzywne dodatki oraz desery. Przepisy oznaczone są ikonką, czy danie jest: bez glutenu, pszenicy, mleka, laktozy, z dużą zawartością goitrogenów.

Dzięki tej pozycji czytelnik otrzyma przydatną wiedzę na temat samej choroby oraz przygotuje pyszne posiłki, które pozytywnie wpłyną na poprawę stanu zdrowia.

Okładka i tytuł są bardzo zachęcające. Zwłaszcza dla osób, które od lat mają problemy z tarczycą. Tytuł jest obiecujący. Dodaje wiary, że dzięki właściwej diecie poczujemy się lepiej. W rzeczywistości porady dotyczące diety w chorobie Hashimoto to zaledwie około trzydzieści stron książki. Dalszą część książki stanowią przepisy kulinarne - przekąski, zupy, pierwsze dania, desery i pieczywo.

Przepisy na potrawy są interesujące, łatwe do wykonania, zawierają wiele ciekawych, smacznych i zdrowych składników, które znamy, ale których raczej nie stosujemy w tradycyjnej kuchni i których sami nie połączylibyśmy w podany tutaj sposób. Przy każdym przepisie jest zaznaczone, czy dana potrawa zawiera pszenicę, gluten, mleko lub laktozę.

Z jednej strony poczułam się zawiedziona książką. Właściwie jest to bardziej książka kucharska, niż poradnik, jak radzić sobie z chorobą. Z drugiej strony trzydzieści stron z informacjami o chorobie Hashimoto i chorobach współistniejących to kompendium wiedzy. Dowiedziałam się z nich kilku interesujących rzeczy, o których przez lata choroby nie poinformował mnie żaden lekarz i których nie wyczytałam w żadnym innym źródle.

Byłam świadoma, że leki na niedoczynność tarczycy należy spożywać pół godziny przed posiłkiem. Intuicyjnie śniadanie jadłam nawet godzinę po spożyciu tabletki. Okazuje się, że słusznie, gdyż u niektórych lewothyroksyna może wchłaniać się wolniej. Tymczasem mój lekarz przepisywał mi coraz większą dawkę, zamiast skupić się na tym, jak przyjmuję leki. Byłam świadoma, że należy ograniczyć, a właściwie wyeliminować soję. Wiedziałam, że spożycie kawy należy przesunąć o 2-3 godziny od przyjęcia leków. Nie wiedziałam natomiast, że nabiał również zwalnia wchłaniania się lewotyroksyny. Autorka wspomina również o tym, w jaki sposób należy przyjmować inne lekarstwa, które mogą osłabiać działanie lewotyroksyny. Dla mnie to wskazówki na wagę złota, gdyż staram się zredukować dawkę leku. Niestety w chwili obecnej odbija się to negatywnie na moich wynikach. Mam nadzieję, że zachowując odstęp między przyjmowaniem leku, a śniadaniem, kawą, czy spożyciem nabiału poprawię swoje wyniki przy jednoczesnym zastosowaniu mniejszej dawki leku.

Osoby cierpiące na choroby współistniejące takie jak celiakia, cukrzyca, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, zespół policystycznych jajników, zaburzenia lipidowe i choroby sercowo-naczyniowe, czy insulinooporność znajdą tu kilka intersujących informacji na temat tych schorzeń. Mam nadzieję, że równie cennych, jak dla mnie okazały się informacje o chorobie Hashimoto.

Jeśli ktoś zdecyduje się na przeczytanie tej książki, radzę nastawić się na książkę kucharską z ulotką dotyczącą choroby Hashimoto i chorób współistniejących. Niemniej jednak warto było znaleźć tych kilka drogocennych wskazówek, jak i przypomnieć sobie, że w tym wszystkim ważne są nie tylko leki, suplementacja (magnez, jod, cynk, selen, żelazo, fosfor, sód potas, witaminy A, C, D, E i witaminy z grupy B),ale przede wszystkim należy pamiętać o zdrowym stylu życia - zwracać uwagę na spożywane pokarmy, więcej się ruszać i znaleźć sposób na stres, który przyczynia się do wielu chorób dwudziestego pierwszego wieku.

Także ogólnie polecam wszystkim tym, którzy zmagają się z wymienionymi w książce chorobami, jak i tym, którzy chcą się zdrowo odżywiać, a brakuje im pomysłu na pyszne i zdrowe posiłki. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawych przepisów.

Książka napisana prostym i jasnym językiem. Są to same podstawy typu czym jest ta choroba, jak sie ją leczy i jakie choroby mogą jej towarzyszyć.

Dużym plusem w przepisach jest to że są proste, mało składnikowe. Przeznaczona dla osób unikających spożywania glutenu lub/i laktozy. Przepisy zawierają oznaczenia: bez pszenicy, glutenu czy bez mleka

Trochę mam mieszane uczucia, bo najpierw autorka pisze, że nie trzeba niczego eliminować bez konsultacji z lekarzem i odpowiednich badań, a później daje przepisy, które wykluczają sporą część produktów.

Trochę mam mieszane...

Niedawno w moje ręce trafiła bardzo ciekawa książka "Dieta w chorobie Hashimoto" Agaty Lewandowskiej. Jest to książka o chorobie Hashimoto i sposobach odżywiania i również czego unikać, gdy się ma chorą tarczycę.

"Choroba Hashimoto to schorzenie, którego leczenie trzeba traktować bardzo indywidualnie. Dużą rolę w terapii Hashimoto odgrywa styl życia chorego, czyli dieta, aktywność fizyczna, unikanie palenia czynnego i biernego, a także redukcja stresu. To choroba, której leczenie trzeba traktować bardzo indywidualnie. Dieta każdego pacjenta powinna być dopasowana do przebiegu schorzenia i ewentualnych towarzyszących mu zaburzeń.

W książce przedstawiono przepisy na dania główne, zupy, przekąski, sałatki, pieczywa i desery. Każdy z nich opatrzono specjalną ikonką informującą o tym, czy danie jest:

• bez glutenu
• bez pszenicy
• bez mleka
• bez laktozy
• z dużą zawartością szkodliwych dla tarczycy goitrogenów

W poradniku podano najważniejsze zalecenia w chorobie Hashimoto, omówiono towarzyszące jej schorzenia i scharakteryzowano składniki pokarmowe, które mają największy wpływ na tarczycę. Dzięki temu dbanie o zdrowie staje się łatwiejsze."

Autorka jest dietetykiem, która ustala i prowadzi całą dietę na Hashimoto. Ja mam chorą tarczycę i nie ukrywam tego, że chciałabym schudnąć.
W tej książce można znaleźć przepisy, które pozwolą nam poczuć się lepiej i można przygotować posiłki korzystając z tych receptur.
Sięgnęłam po tę książkę, aby się dowiedzieć więcej informacji o swojej chorobie. Znalazłam wiele przepisów, które wypróbuję i będę korzystać z tej książki nie jeden raz.
Ta książka stała się dla mnie poradnikiem i przewodnikiem w chorobie tarczycy Hashimoto. Z tego co zauważyłam, że wiele osób choruje na Hashimoto, nawet młodsze dzieci już na nią zapadają. Przyczyna tej choroby nie jest znana.

Bardzo polecam tę książkę osobom chorujących na Hashimoto. Znajdziecie tam przepisy jak przyrządzić dany posiłek, który będzie smakował wybornie.
Zachęcam do kupna tej książki, bo naprawdę warto!
Polecam! Ocena 5/5.

Wydawnictwo RM

Książka dla osób, które już sporo wiedzą na temat Hashimoto. W jasny i zwięzły sposób przedstawione są podstawowe zagadnienia odnośnie choroby, takie jak objawy, leczenie, zalecenia w chorobie Hashimoto oraz opis schorzeń jej towarzyszących.
Dużym plusem są przepisy. Proste, nie wymagające ogromnej ilości składników. Przy każdym przepisie mamy wskazówki dla osób unikających spożywanie glutenu lub laktozy. Na końcu książki jest indeks przepisów wraz z sybolami odpowiadającymi przepisy bez pszenicy, glutenu czy bez mleka.

Zwykle lubę wiedzieć co mi jest. Gdy lekarz postawi mi jakś diagnozę zaraz szukam informacji. Nie wiem dlaczego z Hashimoto było inaczej. Może dlatego że dostałam leki i myślałam, że po problemie i gdy okazało się, że jednak nie zaczęłam szukać.
Książka opisuje niektóe kwestie i motywuje do dalszych poszukiwań. Myślę, że gdybym miała ją w swojej biblioteczce zrobiłabym też z niej sporo przepisów, bo wydawały się interesujące i smaczne. Może kiedyś :)

• Medycyna

Dodaj cytat z książki Dieta w chorobie Hashimoto