Jotka – łowca smoków. Smoki wysp brytyjskich.

Okładka książki Jotka – łowca smoków. Smoki wysp brytyjskich. Łukasz Radecki
Okładka książki Jotka – łowca smoków. Smoki wysp brytyjskich.
Łukasz Radecki Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zysk i S-ka
2018-03-23
2018-03-23
smoki

„Jotka Łowca smoków. smoki Wysp Brytyjskich” Łukasza Radeckiego to pierwsza książeczka z planowanej serii, w której dzieci poznają nie tylko różne smoki, pochodzące z legend, ale i poszczególne państwa, ich najważniejsze zabytki, kulturę i ogólne informacje. Nie jest to typowa opowieść dla najmłodszych, ale mimo tego z pewnością powinna przypaść do gustu dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. W książce zapowiedziano kolejne tomy przygód Jotki, a wrażenia z lektury pierwszej części są na tyle pozytywne, że z zainteresowaniem będę śledzić, czy już się pojawiły.

Tytułowy Jotka, to Jan Krzysztof – młody rycerz i łowca smoków, certyfikowany ukończeniem specjalnego kursu. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się problemy ze smokami zjawia się on, by je rozwiązań. Unika jednak akcji ostatecznych i stara się zrobić wszystko, by nie musieć nieszczęsnych bestii zabijać. Jotka w każdym z nich stara się znaleźć przyjaciela i rozwiązać problem tak, by wszyscy zainteresowani byli zadowoleni. Jest ideałem bohatera: uczynny, odważny i mądry. Ma swoją słabość – zamiłowanie do pysznego jedzenia, ale kimże byłby prawdziwy bohater, bez niewielkiej, mało znaczącej skazy?

W tym niewielkim tomie Jan Krzysztof musi się zmierzyć z trzema smokami pochodzącymi z różnych czasów z Irlandii, Szkocji i Anglii. Każdy z nich zaczął się naprzykrzać okolicznym mieszkańcom i we wszystkich przypadkach bohater znalazł sposób by sobie z nimi poradzić i ocalić przy okazji stada, skarby i okolicznych mieszkańców. Ponieważ dla Jotki czas i przestrzeń nie mają znaczenia gdy wyrusza rozwiązać problem, więc przy okazji pozwiedzał nieco kraje, do których trafił. A jako wielki smakosz nie omieszkał również skosztować lokalnych pyszności.

Książka to nie tylko fabularna przygoda głównego bohatera. Znajdziemy w niej sporo dodatków. Począwszy od „Smokarium”, w którym każdy ze smoczych bohaterów ma rozdział sobie poświęcony, poprzez wykaz regionalnych smakołyków wraz przepisami na nie, aż po zaprezentowanie głównych zabytków oraz postaci historycznych, ważnych dla Wysp Brytyjskich. Jotka Łowca smoków. Smoki Wysp Brytyjskich” są więc nie tylko świetną rozrywką dla młodego czytelnika, ale też źródłem ciekawostek i podstawowych informacji historycznych oraz geograficznych.

Przygody młodego łowcy smoków czyta się dobrze. Stosunkowo prosty język wzbogacony został w słownictwo typowe dla zaprezentowanego rejonu. By lektura szła płynnie, każde z trudniejszych słów zostało wyjaśnione w przypisach. Te służą też do dodania pewnych fabularnych szczegółów i opisów, co zdecydowanie zachęca do ich lektury.

Stosunkowo niewielki format książki oraz jej sztywna oprawa to zdecydowane zalety w przypadku pozycji dla młodego czytelnika. Ponieważ jest to lektura przeznaczona dla dzieci już dość dobrze czytających, więc i tekstu na poszczególnych stronach jest sporo. Zastosowanie sporej gabarytowo i bardzo czytelnej czcionki, sprawia, że kolejne strony mijają bardzo szybko. Nie można też pominąć licznych ilustracji autorstwa Joanny Sapkowskiej-Pieprzyk. Utrzymane w pastelowych kolorach przykuwają uwagę i pobudzają wyobraźnię, prezentując smoki, sławne postacie oraz miejsca Wysp Brytyjskich.

Lektura „Jotki Łowcy smoków. Smoki Wysp Brytyjskich” przynosi sporo radości i odrobinę umiejętnie wplecionej w fabułę wiedzy. Dla dzieci, które czytają już dość dobrze jest to pozycja wręcz idealna. Nie jest to typowa opowieść o smokach i rycerzach, to odrobinę nietypowa przygoda połączona w możliwością odwiedzenia i poznania historii Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Mam ambiwalentne uczucia względem tej książki. Z jednej strony ma żywy język, taki, który przykuwa uwagę dziecka, a z drugiej zdarzały się fragmenty, gdzie drobna korekta redaktorska bynajmniej by nie zaszkodziła. Konkretne informacje z dziedziny geografii czy też historii Wielkiej Brytanii są wymieszane ze zmyślonymi na temat smoków, co budzi wątpliwości rodzica, co dziecko tak naprawdę wyniesie z lektury. No i sposoby Jotki na rozwiązywanie smoczych problemów nie zawsze zdobywały moje uznanie. Podsumowując – więcej tu rzeczy dobrych niż wad, jednak lekturą obowiązkową bym tej książki nie nazwała.

„Jotka to młody rycerz, ale już bardzo znany ze względu na swoją nietypową profesję. Otóż zajmuje się on łapaniem smoków.”
Rycerze, smoki… Powiecie, że to już Wam się przejadło? W końcu mamy w literaturze cały przekrój gadzich historii: od legend o Smoku Wawelskim czy królu Arturze po smoki Daenerys z cyklu Georga Martina. A co z najmłodszymi czytelnikami? Czy wciąż muszą słuchać o truciu siarką i rozpłatywaniu brzucha? Łukasz Radecki wyszedł na przeciw ich potrzebom i napisał książkę o rycerzu, który smoki… ratuje. Bo one wcale nie są takie złe 😉

„O tym smoku wiedział już dwie rzeczy. Latał i smakował mu drób i zwierzęta wołowate.”
Ogromnie spodobał mi się humor autora i jego umiejętność tworzenia nowych, oryginalnych słówek i wyrażeń. „Zwierzęta wołowate” doprowadziły mnie do takiego śmiechu, że rozbolał mnie brzuch 😉 Ogólnie całość jest mocno humorystyczna i z pewnością rozbawi także rodziców. Oprócz warstwy zabawnej, jest też ta głębsza – z przesłaniem. Dzięki przygodom Jotki dostajemy też sporą garść dobrych rad o zachowaniu i kulturze.

„Ludzie czasem tacy są, że głupieją na widok pieniędzy.[…] Wstyd o tym mówić, ale to prawda.”
Muszę przyznać, że mnie nieco drażniły te moralizatorskie wstawki, ale dzieciom się podobały i nie zgłaszały zastrzeżeń 😉 Autor pomiędzy przygody rycerza wstawił pouczenia o byciu grzecznym, ładnym jedzeniu, słuchaniu rodziców – w końcu skoro rycerz tak się zachowuje, to warto go naśladować 😉

„Rycerz ucieszył się bardzo, widząc mamę, i zaprosił ją na pyszne szkockie placki owocowe, zwane black bun.”
Ogromnym plusem i najciekawszą warstwą tej książki są odniesienia do historii, zabytków a przede wszystkim regionalnych potraw Wielkiej Brytanii. Na końcu czytelnicy znajdą mini słownik/przewodnik po najciekawszych miejscach i smakach Anglii, Szkocji czy Irlandii. Dla mnie to chyba najbardziej wartościowa i wyróżniająca tę książeczkę wśród innych atrakcja. Przybliżenie kultury i zwyczajów innego narodu poprzez „walkę” z kolejnymi smokami jest zabiegiem sprytnym i ciekawym. Czekam na kolejne tomy, w których razem z dziećmi będę mogła odkryć ciekawostki o innych krajach i ich sztandarowych smakołykach.

„Smoki bowiem nie znoszą, gdy ktoś kręci się w okolicy ich legowiska. Nie dziwcie się. Też nie lubicie, kiedy ktoś skacze po waszym łóżku, prawda?”
Łukasz Radecki, jeden ze współautorów „Zombie.pl”, pokusił się o stworzenie historii dla dzieci. Pewnie jedną z przyczyn jest fakt, że sam jest ojcem kilku smyków i poszukiwał książki dla nich. Tytułowy bohater, Jotka, to sympatyczny i uczynny chłopiec (chociaż do końca nie znamy jego wieku),który uczy nas, że smoki nie są straszne, tylko trzeba je uczyć dobrego wychowania. A przy okazji zabiera nas w podróż przez różne czasy i miejsca w Wielkiej Brytanii.

„Jotka łowca smoków” to pozycja dla chłopców i dziewczynek w wieku (moim zdaniem) od pięciu do dziesięciu lat. Pięknie wydana, w twardej oprawie, z przyjemnymi dla oka ilustracjami i dodatkami.

Któż z Was nie zna ogromnych skrzydlatych gadów, które zieją ogniem, rabują lud ze złota i pożerają zwierzęta wypasane na łąkach? Smoki, bo o nich mowa, to cwane bestie, a najlepiej wie o tym Jotka tytułowy bohater książeczki dla dzieci autorstwa Łukasza Radeckiego, który wie, że gatunków smoków jest wiele i, że każdy co innego ma na sumieniu.
Autor zabiera nas w podróż do przeszłości, do legendarnych krain, w których te wielkie gady siały postrach w wielu krajach i wielu ludziom spędzały sen z powiek, nawet, a może w szczególności, wielkim władcom.

Łowcę smoków czyta się niesamowicie szybko, Łukasz Radecki ma przyjemny, lekki styl, który przypadnie do gustu małym czytelnikom. Czterolatek spokojnie wysłucha, a co najważniejsze, z zainteresowaniem, trzech przygód Jotka, poznając przy tym kilka gatunków smoków. Książeczka idealnie nada się również do nauki czytania ze starszym dzieckiem, litery bowiem są duże, a konstrukcje zdań przejrzyste i łatwe, pomimo że są to zdania wielokrotnie złożone.

Świat wykreowany przez autora jest barwny, pobudzi niejedną wyobraźnię. Jest kolorowo i klimatycznie. Całość uzupełniają ilustracje autorstwa Joanny Sapkowskiej-Pieprzyk, które w pełni oddają słowne obrazy Łukasza Radeckiego.

Książeczka spełnia również aspekt edukacyjny. W historiach, jakie przeżywa Jotka skrywają przekazy, jakże uniwersalne i ponadczasowe, jak chociażby (nie)zwykłe „pieniądze (tudzież bogactwo) szczęścia nie dają”. Dodatkowo autor przybliża nam zabytki, ówczesnych legendarnych władców oraz charakterystyczne dania poszczególnych jednostek administracyjnych Wielkiej Brytanii, tj. Anglii, Szkocji i Irlandii.

Zatem jeśli macie ochotę odbyć podróż do przeszłości i zwiedzić ówczesną Wielką Brytanię, poznać tamtejsze smoki i wynieść kilka lekcji, które przydadzą się w życiu i wiecie, że Wasze pociechy podzielają Wasze zainteresowania, koniecznie skorzystajcie z usług Jotka, jako przewodnika.

Polecam.

Autor zabiera nas w podróż do...

• Recenzentki
  • Literatura dziecięca
  • Typ A: Gatunek: Dla dzieci i młodzieży
  • Zopiniowane
  • Fantastyka dla dzieci
  • Polecane

Dodaj cytat z książki Jotka – łowca smoków. Smoki wysp brytyjskich.