Muminek i zaginiona luneta

Okładka książki Muminek i zaginiona luneta Tove Jansson
Okładka książki Muminek i zaginiona luneta
Tove Jansson Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Opowiadania z Doliny Muminków literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Opowiadania z Doliny Muminków
Moomin and the Favourite Thing
Egmont Polska
2016-01-01
2016-01-01
32 min.
Zuzanna Naczyńska
Muminki

Czy jest wśród Was ktoś, kto nie zna Muminków? 🤭

Jestem jednym z tych roczników, które jeszcze oglądały wieczorną dobranockę a czasem i poranne programy w tv mogąc zajrzeć do tego uroczego świata wdzięcznie nazwanego Doliną Muminków.

Obserwuję bacznie wydania opowieści o nich i śmiem stwierdzić, że na przełomie lat można zaobserwować wiele genialnych zabiegów dzięki którym stały się jeszcze bardziej sympatyczne i coraz bardziej aktualne do tego, czego poszukują maluchy w książkach dla dzieci.

Dziś przychodzę do Was z kolejnymi częściami cyklu inspirowanego opowiadaniami Tove Jansson wydanego przez @HarperKids_polska.
Pora na "Muminek i mały duch" oraz "Muminek i zaginiona luneta".

🟠"Muminek i maly duch" to historia dzięki której maluch ma szansę odkryć, że lęki i obawy można przezwyciężyć. Podczas wyprawy rodzinnej w pobliżu pojawia się mały duch, który jak się okazuje- może wywołać paraliżujący strach. Mimo, że temat wydaje się trudny jest przedstawiony w doskonaly dla pióra autorki oryginału sposób.

🟡
"Muminek I zaginiona luneta " to opowieść o oczekiwaniu, ale także szacunku dla rzeczy, które nie koniecznie należą do nas. Muminek wyczekując powrotu Włóczykija gubi pożyczoną lunetę. Czuje się winny i czuje potrzebę naprawienia szkody.

Seria jest świetnie przystosowana do młodego odbiorcy.
Całość jest czytelna i poprowadzona spójnie graficznie z oryginalną opowieścią. Wielkość i długość tekstu jest dopasowana do cierpliwości malucha i tego, kto rozpoczyna swoją przygodę z czytaniem.🙂

Zastanawiałam się kiedy będzie odpowiedni moment na pokazanie Muminków córce, ale dziś już wiem, że moja czterolatka za sprawą tego wydania- jest całkowicie gotowa.

Czy jest wśród Was ktoś, kto nie zna Muminków? 🤭

U Rodziny Muminków zawsze coś się dzieje. Nic dziwnego, przy takiej palecie indywidualności i pomysłowości bohaterów, przygoda kroczy za przygodą. A my- czytelnicy to uwielbiamy 😁!

Zanim przybliżę treść, warto zwrócić uwagę na techniczne walory.
👍 Format książki A5 (jak kartka do ksero).
👍 Oprawa miękka, co przy niewielkiej ilości treści (w naszej serii ok. 16 kartek),jest po stronie użyteczności.
👍Estetyka 10/10 🥰. Połyskujące, laminowane fragmenty ilustracji na okładkach, kontrastują z częścią matową , co przyciąga spojrzenie i paluszki 😉.
👍Strony również błyszczące, bogate w kolorowe tła i białe konturowane postaci Muminków, fajny efekt 🤩.
👍Treści nie są długie, czcionka jest duża i wyraźna, zrozumiała dla dzieci zaczynających swoją przygodę z czytaniem.

Wiosenne poranki, piękne lecz spędzane na wyczekiwaniu. Muminek każdego dnia wypatruje powrotu swego przyjaciela Włóczykija, który wyruszył na zimową wyprawę. Zatroskany Muminek postanowił podzielić się swoim zniecierpliwieniem z Too-Tiki. Pełna zrozumienia, pożyczyła mu lunetę. To cenny przedmiot i Muminek wie, że musi na nią bardzo uważać. Po powrocie Włóczykija, korzystając z lunety, oglądali najodleglejsze statki na horyzoncie i odkrywali drogę do najdojrzalszych borówek ☺️.
Jednak pewnego jesiennego ranka Muminek orientuje się, że luneta ZNIKNEŁA.
I co tu teraz zrobić?

Historia oczywiście kończy się szczęśliwie☺️. W trakcie podążania za tropem, pojawi się z pewnością istotna do poruszenia "myśl przewodnia" 😁

Czy można coś zapytać, bez pytania 🤔?

Co zrobić jeśli tak się stało 🤔?

Zanim przybliżę treść, warto zwrócić uwagę na techniczne walory.
👍 Format książki A5 (jak kartka do ksero).

Muminki podbijają serca kolejnych pokoleń czytelników. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby Muminków. Kojarzone z serialem animowanym postacie w 1939 roku do życia powołała Tove Jansson. Pierwsze przygody opublikowano w 1945 roku. Dwa lata później ukazał się komiks z tymi małymi trollami. Nietypowi bohaterzy szybko odnieśli sukces. Książki szwedzkiej pisarki przetłumaczono na trzydzieści języków. Do tego powstawały wersje teatralne, filmowe i radiowe, a nawet muzea i parki rozrywki. Muminki stały się częścią kultury kilku pokoleń. Dziadkowie i rodzice zarażają dzieci miłością do tych istot. I w sumie nawet nie musieliby, bo mają one w sobie coś takiego, że młodzi czytelnicy i widzowie chcą wchodzić w świat ich przygód. W stworzonym przez Tove Jansson świecie spotkamy całe mnóstwo dziwnych istot: Paszczaki, Mimble, Hatifnatowie, Buka i wiele innych. Każdy z nich na swój niepowtarzalny temperament i sposób widzenia świata, każdy ma inne zainteresowania i zdolności. Są tak bardzo różnorodni jak każdy z nas.
My sięgamy po kolejne przygody właśnie przez duże zróżnicowanie charakterów postaci. W świecie muminków jest wiele wad, ale najważniejsza jest tu akceptacja innych, przyjmowanie innych z całym barażem ich dziwactw. Nawet tych, którzy czasami czynią nam zło, mają wady. Mamy tu sporą dawkę pozytywnych wzorców i dość spokojną akcję toczącą się wokół zwykłych i niezwykłych rzeczy. Znane dzieciom rzeczy kontrastują z magią i nietypowymi bohaterami. Dolina Muminków to taka ostoja, w której wszystko jest dobrze znane. Rozległe tereny poznawane przez bohaterów tylko czasami zaskakują ich złem, które czasami okazuje się dobre. Życie toczy się tu zgodnie z porami roku, ale w tej przewidywalności jest też miejsce na zaskoczenie i przede wszystkim dobre zakończenie i budowanie dobrych relacji z przyjaciółmi.
Historie Muminków zawierają pozytywne przesłania i czasami traumatyczne wydarzenia, konflikty między bohaterami. To sprawia, że stają się świetnymi lekturami do przepracowania problemów naszych pociech, ich rozterek na temat zmian, zawłaszczania rzeczy, kontaktu z osobami złośliwymi, przyjaźni. Niezwykli bohaterzy pozwalają też wejść w świat wyobraźni, rozwijać kreatywność, koncentrację, a czytanie pozwala na rozbudowanie zasobu słów, którymi posługuje się nasza pociecha. Upersonifikowane postacie mające odmienne temperamenty pomagają oswajać się z innymi spojrzeniami na określony problem, uświadamiają, że nie wszyscy musimy chcieć tego samego, że każdy człowiek może mieć inne zdanie i upodobania. Nawet, kiedy oparte są na tej samej bazie wiedzy. Plusem tych opowieści jest to, że wychodzą one poza gender i skupiają się na niesamowitej różnorodności charakterów. Do tego przygody Muminków pozwalają na uczenie dzieci otwartości. I to jest szczególnie widoczne w najnowszych adaptacjach zabierających młodych czytelników w ten baśniowy świat. Dziś zabieram Was na spacer po trzech tomach z serii „Muminek”. Sama seria zawiera już całkiem sporą ilość tomów pozwalających na poruszenie różnorodnych tematów. Pojawia się w nich problem wiary w słowa przyjaciół, poświęcenia dla nich, umiejętności podejmowania ryzyka, odkrywania uroków różnych pór roku, docenianiu małych rzeczy, bo skarby mogą być złudzeniem. Z podobnym podejściem mamy do czynienia w najnowszych tomach: „Muminek i tajemnica lata”, „Muminek i nowy przyjaciel”, „Muminek i pieśń oceanu” oraz „Muminek i urodzinowy guzik”. Głównym bohaterem wszystkich adaptacji jest Muminek. To z jego perspektywy widzimy zadziwiające i czasami bardzo bliskie dzieciom przygody.
„Muminek i pieśń oceanu” zabiera nas w świat pamiątek i wspomnień Taty Muminka. To właśnie jego bogata kolekcja stanie się inspirację do wyruszenia w świat i poszukiwania własnych skarbów. Co Muminkowi uda się odkryć na wyspie nawiedzaną przez Hatifnatów?
„Muminek i urodzinowy guzik” pokazuje nam dzień urodzin Muminka. Bohater cieszy się z kartki z wierszem od taty oraz pięknego, złotego guzika do kolekcji od mamy. Szczególnie drugi podarek jest dla niego cenny i chce się informacją o nim podzielić z przyjaciółmi. Okazuje się, że niestety nikt nie jest zainteresowany. Każdy robi coś ważnego i nie ma czasu. Co tak bardzo zajmowało przyjaciół w ten niezwykły dzień?
Wszystkie książki z serii wprowadzają dzieci w świat dobrych relacji społecznych, miłości, zrozumienia, otwartości, pomocy. Nie ma tu bezsensownego oskarżania się, przemocy, ale współpraca i eksperymentowanie, wspólne odkrywanie świata, pokonywanie trudności. Pojawiają się też takie emocje jak strach, smutek i rozczarowanie, ale każda przygoda kończy się dobrze.
Elastyczna, ale usztywniona okładka sprawiają, że książka jest lekka i jest cienka. Publikacje mają piękne ilustracje, niewielką ilość tekstu, średniej wielkości litery, dzięki czemu dziecko chętnie będzie sięgało po nie samo. Całość jest bardzo kolorowa, a poszczególne tomy świetnie wprowadzają w kolejne pory roku i problemy w relacjach z innymi, wyzwania. Zdecydowanie polecam.

Cudowna seria!

Cudowna seria!

Kocham podejście Włóczykija do rzeczy materialnych!

Kocham podejście Włóczykija do rzeczy materialnych!

• Czytane z synem ;)
  • Syn 2018
  • Dla szkrabów
  • Bajki

Dodaj cytat z książki Muminek i zaginiona luneta