Given #1

2018-04-20
2018-04-20
2020-02-11
Tomasz Molski
manga yaoi dramat romans szkolne życie okruchy życia

Uwielbiam

Uwielbiam

2079

Kreska - godna dokładnego obejrzenia.
Muzyka w mandze - rzadko spotykana.
Historia - wciąga.

Kreska - godna dokładnego obejrzenia.
Muzyka w mandze - rzadko spotykana.
Historia - wciąga.

Given #1 ♪

Q: Gracie na jakimś instrumencie?

Ja kiedyś grałam na ukulele.

Wszystko zaczęło się od jednego akordu.
Akordu, który poruszył czyjeś serce...

Ritsuka Uenoyama to niesamowity nastolatek.
W szóstej klasie, dzięki swojemu tacie pokochał muzykę.
Po latach ciężkiej nauki - osiągnął zamierzony cel i teraz należy do zespołu, w którym gra jako gitarzysta.

Pewnego popołudnia idąc do ulubionego miejsca w szkole, napotyka na drodze ucznia z niższej klasy - Mafuyu Sato.
Chłopak w ręce trzyma gitarę z popękanymi strunami.
Uenoyama nie zamierza stać bezczynnie - zabiera mu instrument i pomaga go naprawić.
Od tej pory Sato nalega nowego znajomego, by ten nauczył go grać.
Tak się właśnie zaczyna początek ich wspólnej historii...

Tom pierwszy „Given” wprowadza nas do świata wypełnionego muzyką.
Niesamowicie podobają mi się ilustracje.
Kreska jest delikatna, ale bardzo szczegółowa, przez co mocno odznacza się na tle mang, jakie miałam okazję przeczytać.

Fajnie, że nie dostajemy od razu typowego romansu.

Główny bohater nie jest idealny.
Nawet on sam widzi swoje wady.
Dostrzega, że im bardziej doskonali umiejętności, tym szybciej zanika jego ekscytacja podczas grania.

Aby temu jakoś zaradzić - z odsieczą przychodzi roztargniony Mafuyu.
Chłopak często buja w obłokach.
Z jednej strony może być to denerwujące, ale ma ku temu
poważne powody.

Polubiłam siostrę gitarzysty.
Z pewnością jest ciekawą postacią. Szkoda tylko, że pojawiła się chwilowo - oby w następnych częściach autorka bardziej
rozwinęła życie Yayoi.

Po niektórych rozdziałach dostajemy interesujące ciekawostki o bohaterach.
Można dowiedzieć się co lubią jeść, kiedy mają urodziny, czy nawet jaką posiadają grupę krwi.
Bardzo lubię takie dodatki ^^

Wisienką na torcie pozostaje pochwalenie wyboru okładki.
Z ciekawości sprawdziłam inne obwoluty i nasza zdecydowanie należy do najładniejszych.

Niezwłocznie zabrałam się za
kolejny tom, który okazał się jeszcze
lepszy od debiutu, ale o tym niebawem w kolejnej recenzji ♡

Given #1 ♪

Q: Gracie na jakimś instrumencie?

Ja kiedyś grałam na ukulele.

Wszystko zaczęło się od jednego akordu.
Akordu, który poruszył czyjeś serce...

Ritsuka Uenoyama to niesamowity nastolatek.
W szóstej klasie, dzięki swojemu tacie pokochał muzykę.

Pewnego...

Piękna historia dwóch chłopaków, których połączyło zamiłowanie do muzyki i nie tylko. Mafuyu to cichy chłopak mający trudną przeszłość przez utrate kogoś bliskiego jego sercu. Poznając Uenoyame, wkracza w świat muzyczny, albowiem wstępuję do zespołu. Początkowo miał problemy z otwarciem się na świat i przełamaniem niektórych blokujących go barier, ale gdy zrozumiał co jest dla niego ważne wyraził siebie i swoje uczucia poprzez piosenkę. W tym wszystkim wspierał go Uenoyama, będący jego drugą miłością i ratunkiem od cierpienia spowodowanym przeszłością.

Bardzo się cieszę, że manga wyszła w Polsce. Uenoyama jest cudowny, chociaż historia jego i Mafuyu już niekoniecznie xD Ale kreska autorki to majstersztyk.

W Given zakochałam się od kiedy obejrzałam pierwszy odcinek anime i tak się cieszę, że mam w końcu możliwość przeczytać pierwowzór!
Póki co znam historię, ale czytając i ta czułam te same emocje, szczególnie jak w tle leciała mi piosenka Mafuyu.

Pewnego dnia Uenoyama w swoim sekretnym miejscu służącym do drzemek spotyka chłopca. Ten nieznajomy trzyma w rękach drogi model gitary, która ma pękniętą strunę. Okazuje się, że delikwent nie wie jak ją wymienić, więc "uczynny" Uenoyama robi to za niego. Przy okazji wygrywa na sprzęcie pierwszy akord, co sprawia, że właściciel gitary prosi go o naukę gry. Uenoyama odmawia, jednak zagadkowy chłopak ma w sobie wielki upór i tak łatwo się nie podda...

Jest to naprawdę bardzo dobra manga traktująca o nieco niszowym na naszym rynku temacie muzyki i muzyków, która nie spieszy się specjalnie z fabułą. Postacie mają czas na rozwinięcie swoich relacji oraz uporanie się z dręczącymi uczuciami.
Swoje pięć groszy dodaje również ich charakter. Porywczy, ale starający się Uenoyama. Wycofany, ale niezwykle konsekwentny Mafuyu. Zawsze służący dobrą radą Haruki oraz posiadacz zakazanej gęby Akihiko tworzą drużynę, która pcha całą mangę do przodu, wypadając przy tym niezwykle naturalnie.

Rysunki są bardzo ładne. Została tutaj zastosowana prosta, ale bardzo treściwa kreska. Pojawia się również sporo teł, którymi czytelnik może zachwycić oczy. Projekty postaci również są estetyczne, ich szczegóły wraz z krótkimi opisami zostały umieszczone jako przerywnik niektórych rozdziałów. Taki zabieg nie jest niczym nowym, jednak nie pamiętam, kiedy ostatni raz widziałam go w tak rozbudowanej formie.

Sumując, same plusy. Nic, tylko czytać!

Szczerze mogę powiedzieć, że jest to moja ulubiona manga z gatunku boys love, jaką do tej pory czytałam. Osobiście jestem dość wybredna pod tym kątem i właściwie tytuły typowo "yaoicowe" nigdy mnie nie zachwycały. Jestem natomiast fanką świadomych, realistycznych powieści o miłości, z naturalnym podejściem do homoseksualizmu, w których akcja między bohaterami rozwija się po prostu normalnie. Mamy tu naprawdę ciekawą fabułę. Tragedia przedstawiona w powieści czyni ją tak przejmującą, że długo po jej przeczytaniu wciąż tkwiła w mojej pamięci. Gusta się różnią, natomiast jeśli tak jak ja, lubicie tą naturalność bez zasłony żenady na każdym kroku- gorąco polecam. Ja oszalałam na puncie tej mangi. No i kreska bardzo ładna.

*Avril Lavigne - Complicated playing in the distance*

*Avril Lavigne - Complicated playing in the distance*

fajne gejowe🥰🥰

fajne gejowe🥰🥰

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Manga
  • Mangi