Okładka książki Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach
Teresa BlanchAnna Gasol Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
El Libro de Los Valores
Nasza Księgarnia
2018-06-06
2018-06-06
Marta Szafrańska-Brandt
Gubianas edukacja emocje dziecko tolerancja uprzejmość solidarność szczerość empatia opowiadania

Bardzo fajna książka dla dzieci .
Niezbyt długie opowiadania ,mówią o szacunku,wrażliwości i szczerości do drugiego człowieka .

Bardzo fajna książka dla dzieci .

gupia

gupia

Przychodzi taki moment w życiu każdej rodziny, w którym rodzice stają przed wyzwaniem wpojenia i przekazania młodszemu pokoleniu pewnych wartości i zasad, by w przyszłości z małego berbecia wyrósł wspaniały dorosły człowiek, który wie co to empatia, tolerancja itd. Z doświadczenia wiem, że rozmowy na pewne tematy nie przychodzą wcale tak łatwo, nawet jeśli młodzieniec ma dopiero (albo aż) czteryipółroku. Wszak z wiekiem potomka, najczęściej, wzrasta problematyczność wyjaśniania pewnych kwestii. Wówczas dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju bajki i opowiadania, które poza rozrywką, istotną dla każdego dziecka, będą zawierały w sobie różnorakie morały, z których mały człowiek będzie mógł czerpać przykłady i wiedzę.

Pomocnym “podręcznikiem”, który pomoże dziecku przyswoić pojęcie wartości takich jak tolerancja, czy empatia, z pewnością może okazać się Wielka Księga Wartości od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Księga ta (albo książka ;) ) zawiera szesnaście opowiadań o ośmiu wartościach, po dwa na każde zagadnienie. Autorki za pomocą krótkich opowiadań ukazują znaczenie poczucia własnej wartości, empatii, uczciwości, wspólnoty, solidarności, życzliwości, tolerancji i wysiłku, jaki wkładamy w różne czynności.

Historyjki nie są ani za długie, ani za krótkie. Idealnie dopasowane do przedziału wiekowego, do jakiego została zakwalifikowana ta książka, tj. 6-10 lat, niemniej młodsze dzieci, o ile lubią słuchać bajek, również nie powinny mieć problemu z wysłuchaniem ich do końca. Starsze dzieci, które umiejętność czytania mają już w małym palcu, odnajdą w Wielkiej Księdze Wartości świetny materiał do czytania i analizowania przeczytanego tekstu i wyciągania wniosków. Zdania bowiem nie są zbyt długie (choć zdarzają się i takie), za to autorki operują prostym słownictwem i całkiem sporą ilością dialogów.
Na przyjemność z czytania będzie miał również wpływ fakt, że bohaterami opowiadań są dzieci.

Wielka Księga Wartości opatrzona jest sporą ilością ilustracji autorstwa Valentìego Gubianasa. Książka jest pełna rozmaitych kolorów, które przyciągają wzrok, a same ilustracje świetnie współgrają z tekstami, oddając ich treść.

Zatem, jeśli chcecie zaopatrzyć biblioteczki swoich pociech w wartościowe tytułu, wówczas Wielka Księga Wartości wpisuje się w tę kategorię bez dwóch zdań. Poza miło spędzonym czasem z dziećmi będziecie mieli okazję przekazać im w prosty i ciekawy sposób znaczenie pewnych wartości, które bez wątpienia są bardzo ważne i przydadzą im się w życiu dorosłym, by być dobrym człowiekiem.

Polecam.

Wielka Księga Wartości
Autorzy Teresa Blanch, Anna Gasol
Ilustracje Valenti Gubianas
Wydawnictwo @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia
Książka zawiera szesnaście niezwykłych opowieści, które pokazują jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Dotykają takich wartości jak tolerancja, uprzejmość, solidarność, szczerość, empatia.
Muszę również wspomnieć o przepięknych ilustracjach zachęcających kolorami. Z pewnością pomogą rodzicowi opowiedzieć i zrozumieć klu książki ❤️
https://www.instagram.com/zaczytana.mama_books/?hl=pl ig

Wielka Księga Wartości
Autorzy Teresa Blanch, Anna Gasol
Ilustracje Valenti Gubianas
Wydawnictwo @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia

1996

Na półkach: , , , ,

Kiedy tylko zobaczyłam, że w zapowiedziach wydawnictwa Nasza Księgarnia pojawiła się Wielka księga wartości, to od razu wiedziałam, że muszę zaopatrzyć w ten tytuł biblioteczkę bratanków. Może nie na teraz, bo publikacja jest skierowana do dzieci w wieku 6-10 lat, ale za rok czy dwa przyda się idealnie. No i przecież czasem nie liczy się wiek, a dojrzałość emocjonalna oraz… dobra zabawa.

Opowiadania są krótkie i bogato ilustrowane, a historie w nich przedstawione bardzo ciekawe, dzięki czemu dziecko nie znuży się w czasie ich czytania.

Polecam gorąco, jeżeli macie w domu małego dociekliwego człowieka, a także, gdy chcecie pokazać dziecku świat istotnych dla nas wartości.

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Wielka księga wartości napisana przez Teresę Blanch oraz Annę Gasol to zbiór szesnastu opowiadań o najważniejszych w życiu każdego człowieka wartościach. To coś, czym każdy z nas powinien się kierować. Bez względu na narodowość, miejsce zamieszkania, kolor skóry czy wyznawaną religię. Te proste prawdy są ponad tym wszystkim, ponieważ są uniwersalne i wynikają z moralności człowieka. Mamy tu tolerancję, wysiłek, życzliwość, solidarność czy empatię.

Każde z opowiadań zostało stworzone na podstawie pewnego schematu. Bohaterami są często dzieci, rówieśnicy naszych pociech, z którymi można się utożsamiać. Przeżywają oni różnorodne przygody prowadzące zarówno do złego jak i dobrego postępowania. Właśnie to podoba mi się najmocniej. Książka nie moralizuje, czego ogromnie nie lubię. Nie mówi, że jedno postępowanie jest słuszne, drugie nie i tylko, i wyłącznie tak trzeba postępować. Pokazuje możliwe wyjścia z każdej sytuacji. To do dziecka i jego rodzica należy najważniejsza rola. Te historie są wstępem do rozmów i rozważań dlaczego dana sytuacja była zła i jak należy postąpić. Jednocześnie opowiadania są na tyle proste i zrozumiałe dla każdego, że nawet dziecko będzie w stanie zastanowić się nad sensem, który pomiędzy wierszami przekazuje nam historia.

Kolejnym plusem jest ogromna wartość dydaktyczna płynąca z tej książki. Te opowieści widziałabym w podręcznikach dla dzieci w szkole. Ogromnie poszerzają horyzonty i wyobraźnię, ponieważ autorki swobodnie lawirują między czasem i miejscem swoich historii. Są tu zarówno teksty z akcją toczącą się współcześnie jak i podczas wojny. Niektóre w ogóle nie mają żadnego konkretnego czasu. Odnajdziemy tu też takie miejsca wydarzeń jak dżungla czy obóz dla uchodźców pięknie nakreślone kreską Valenti Gubianas.

Podsumowując, Wielka księga wartości to wywołujące mnóstwo emocji, wzruszenia i po prostu piękne i ciepłe opowiadania dla dzieci i dorosłych. Myślę, że są w stanie każdego zmusić do rozmyślań i wysnucia odpowiednich refleksji. Wielka księga wartości to książka, którą WARTO przeczytać niezależnie do wieku.

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com

Otaczający nas świat, często wydaje się skomplikowany i trudny. Dla dzieci bywa nieraz ogromną niewiadomą, z każdym dniem poznają go dokładniej. Tylko w dzieciach nie ma tego lęku, ich uczucia są z reguły jasne i proste. Gdy spotykają się z czymś nowym, ich reakcje są żywiołowe i ogromnie szczere. Często przez to wydają się dość okrutne, a przecież bierze się to z nieznajomości danej rzeczy czy tematu. Książki, które zawierają treści mogące im zrozumieć nasz świat, poznać własne i cudze emocje są ogromnie przydatne do rozwoju ich świadomości i charakteru. „Wielka księga wartości” to wspaniała dydaktyczna pomoc, która nie tylko ma na celu przedstawienie ciekawej opowieści lecz również zapoznanie dziecka z różnymi uczuciami i sytuacjami, które mogą dla niego być trudne. Szesnaście historii, jakże różnych choć poruszających te same trudne tematy i problemy, jakie może napotkać w codziennym życiu nasze dziecko. Czy tolerancja to coś trudnego, co to takiego solidarność, czy akceptować siebie to znaczy polubić się, to tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedź może tu znaleźć najmłodszy czytelnik. Opowiadania bardzo proste w treści, bez wyszukanych porównań, wprowadzają w świat, w sposób ogromnie zrozumiały. Czy życzliwość popłaca, czy uczucia młodych są równie ważne jak dorosłych, czy życie bez empatii jest prostsze?
Bardzo ładne wydanie, w twardej oprawie, z sympatycznymi ilustracjami katalońskiego artysty, ogromnie przypadło mi do gustu. Na pewno wykorzystam je na zajęciach z dziećmi, i pozwolę na ich indywidualny odbiór, łatwo będzie można wtedy pomówić o uczuciach, które towarzyszyły dzieciom w czasie poznawania tekstu. Podoba mi się, że autorki pamiętały o tym, że dzieci wyczują każdy fałsz i dlatego ich opowiadania niosą ze sobą zarówno pozytywne jak i negatywne emocje. To również świetna książka do wieczornego czytania, można je wpleść w rozmowę o mijającym dniu.
Tego typu literatury jest w tej chwili sporo na rynku wydawniczym i miałam obawy, czy ta pozycja nie powieli innych. Zaskoczyła mnie świeżością i malowniczymi sceneriami. Zdecydowanie polecam.

Przepiękne, przejmujące historie dzieci, zazwyczaj kończące się happy endem, jednak pokazujące zupełnie inne realia życia niż te do których przywykły nasze pociechy.
Dużym jednak minusem jest brak chociażby kilku słów wprowadzenia, mały czytelnik od razu przenosi się w dane miejsce, gdzie bohaterów dopada problem, czy zazwyczaj niemiła przygoda.
Brakuje wstępu typu "W pewnej wiosce w Indiach, mieszkała dziewczynka z bratem i dziadkiem. Rodzina była bardzo biedna..."
Po każdej historii moja mała czytelniczka zarzucała mnie pytaniami o bohaterów, niestety sama nie znając kontekstu nie potrafiłam jej wyczerpująco odpowiedzieć.
Jednak polecam, książeczka ma fajny klimat.

Brakuje wstępu typu "W...

Wielka Księga Wartości jest to zbiór pięknych i naprawdę mądrych opowiadań. Całość liczy sobie całkiem sporo, bo 141 stron i wierzcie mi, że jest przepięknie wydana. Twarda, solidna oprawa z robiącą wrażenie ilustracją na okładce jest zachwycająca. Dobrej jakości papier a wnętrze jeszcze bardziej wartościowe, aniżeli wydaje się z zewnątrz. Nie przesadzam. Jestem oczarowana.
Jakie wartości przekazujemy naszym pociechom? Dbamy, by nasze dzieci były grzeczne i kulturalne, by mówiły dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję i przepraszam, ale czy macie świadomość, iż musimy uświadomić tym młodym ludziom jeszcze inne, bardzo ważne rzeczy?
O tym jest ta książka, o wartościach, które koniecznie musimy wpoić naszym chłonącym wszystko jak gąbka, maluchom.

W Wielkiej Księdze Wartości znajdziecie 16 opowiadań. Ich tematy to tolerancja, jakże ważna w dzisiejszych pełnych uchodźców czasach. Wysiłek, który jest nieodzownym elementem życia. Życzliwość, o której mnóstwo, zawłaszcza młodych ludzi, nie ma pojęcia. Solidarność, jakże przydatna! Wspólnota. Uczciwość, którą niewielu ludzi, może się pochwalić. Poczucie własnej wartości, odwieczny problem, wśród ludzi w każdym wieku, oraz empatia, której wielu osobom niestety brak.