Zniknięty

Anna Robak-Reczek Wydawnictwo: BIS literatura obyczajowa, romans
BIS
2018-05-24
2018-05-24

Okładka książki Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska, Tomek Bilski, Agata Cieplik, Jakub Ćwiek, Aleksander Daukszewicz, Gaja Grzegorzewska, Andrzej Kwiecień, Olga Niziołek, Michał Organiściak, Anna Robak-Reczek, Jerzy Rzymowski, Jagoda Smyczek, Bartosz Szczygielski, Kajetan Szokalski, Maciej Staszek Tomaszewicz, Joanna Ufnalska, Agnieszka Włoka, Mateusz Wójcik
Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Rzecz niepospolita. Antologia opowiadań niesamowitych Lena Dominiczak, Pneumatyczna Dusza, Wojciech Gunia, Małgorzata Gwara, Justyna Hankus, Marta Konieczny, Anna Łagan, Marta Malinowska, Karol Matlachowski, Olga Niziołek, Artur Nowrot, Joanna Przygodzka, Anna Robak-Reczek, Michał Studniarek, Przemysław Zańko-Gulczyński, Julia Żmudka
Rzecz niepospo... Lena Dominiczak, Pn...

Widmo rodzinnej tajemnicy

W Polsce rocznie liczba zaginięć kształtuje się mniej więcej na poziomie 15 tysięcy osób.
I mimo że co roku liczba zaginionych zmniejsza się, to i tak jest to przerażająca liczba. Co czują rodziny, bliscy takiej zaginionej osoby, w jakim poczuciu lęku, niepokoju, pustki żyją, z czym na co dzień muszą się mierzyć, co czują, co przeżywają, jak zaginięcie wpływa na ich codzienne życie? Kto tego nie doświadczył na własnej skórze, może tylko sobie wyobrażać jak bardzo jest to traumatyczne przeżycie. A co z zaginięciami, od których minęło kilkadziesiąt lat. Jak powrócić do normalnego życia, czy da się pogodzić kiedykolwiek z nieobecnością kochanej osoby i zagadką jej zniknięcia, czy można nad tym przejść do porządku dziennego?
Między innymi z takimi pytaniami muszą zmierzyć się bohaterowie powieści pani Anny Robak-Reczek pod tytułem "Zniknięty".

Powieść ta przedstawia losy rodziny Tylawskich: seniorki rodu Ireny, jej dzieci - Pawła i Marty, a także żony Pawła, Ewy, ich córki Basi oraz jej męża Leszka i córeczki Hani. Książka skupia się na codziennym życiu bohaterów, na ich większych i mniejszych problemach, a także na cieniu rodzinnej tajemnicy, która wisi nad całą rodziną od ponad czterdziestu lat. Tą tajemnicą jest mianowicie zagadkowe zniknięcie przed laty seniora rodu, męża Ireny, Jerzego Tylawskiego.

Na rozwiązaniu tej zagadki zależy najbardziej synowi Ireny, Pawłowi. Od lat szukał on najmniejszych śladów, tropów mogących dać mu i jego bliskim odpowiedź na pytanie, co stało się z jego ojcem. Jego poszukiwania nabierają tempa gdy podczas rodzinnego obiadu i oglądaniu rodzinnych wspomnień w formie video, natrafiają na ujęcie tajemniczej nieznajomej, kobiety w żółtej sukience, której nikt z rodziny nie rozpoznaje. Ten kadr stanowi swoisty bodziec dla Pawła do kontynuowania poszukiwań ojca. Ale czy czasem warto znać całą prawdę, czy czasem nie lepiej odpuścić, bo czasem odpowiedzi, które otrzymujemy na nasze pytania, potrafią zburzyć cały spokój, zaburzyć harmonię i ład, który znamy, a prawda, którą odkryjemy, może być bolesna i rozczarowująca. Podobnie będzie w przypadku tajemnicy rodziny Tylewskich, Paweł będzie drążył w poszukiwaniu prawdy, ale z konsekwencjami jego śledztwa będzie musiała stanąć oko w oko cała jego rodzina. A jakie to konsekwencje to musicie sami sięgnąć po "Znikniętego" i się dowiedzieć ;)

"Zniknięty" to historia przedstawiana z punktu widzenia wszystkich bohaterów, co ułatwia nam odbiór fabuły. Choć zmiany narratorów mogłyby być bardziej zaakcentowane, bo łapałam się czasem na tym, że nie wiem, kto w danej chwili nim jest. Brakowało mi także dopuszczenia do głosu samego winowajcy całej zagadki rodziny Tylewskich, a więc Jerzego. Chętnie poznałabym jego motywację, pobudki i to, co ma na swoją obronę. Bo ostatecznie rozwiązanie zagadki jego zniknięcia mnie nie usatysfakcjonowało w pełni. Choć nie ukrywam, że czytałam z ciekawością by poznać wyniki śledztwa Pawła.

"Zniknięty" jak wspominałam wcześniej to opowieść o rodzinie. Dlatego poznamy tu historię Ireny, niesamowitej starszej pani, którą polubiłam najbardziej ze wszystkich bohaterów, swoje w życiu przeszła, okazała się nie lada odwagą i siłą, zachowała przy tym klasę, honor, a także szacunek do samej siebie, podziwiam ją naprawdę, silna babka. Przeczytamy tu także o Marcie, samotnej kobiecie, wybitnej lekarce, która z charakteru i zachowań przypominała mi detektywa Monka :D, a także o jej bracie Pawle, który jest nadwrażliwcem i przeżywa wszystko dwa razy bardziej niż wszyscy wokół, jest też uparty i dąży do celu, choć czasem nie ma wsparcia w rodzinie, nawet jego żona czasem miała go dość z tymi jego poszukiwaniami ojca, a nawet własna matka ! Poznamy tu losy Basi, córki Ewy i Pawła, która dusi się w korporacyjnej klatce, jaką jest jej praca, nie ma też wsparcia ze strony męża, który uważa, że przesadza. Korporacyjne piekieło przedstawiane przez autorkę doprawdy zniechęca do pracy w takich firmach !
Dowiemy się także co nieco o Ewie, żonie Pawła, która zdaje się być wzorem idealnej, cierpliwej żony, dobrej, troskliwej matki i babci, ale czy na pewno? Nie ma przecież ludzi idealnych ;)

"Zniknięty" to dobra powieść obyczajowa, prezentująca losy współczesnej rodziny z zagadką z przeszłości w tle. Czyta się ją tak jak ogląda ulubiony serial o losach rodziny Lubiczów czy Mostowiaków. Tak, to doskonała rozrywka, ale także poruszająca historia o widmie tajemnicy rodzinnej, które od dziesięcioleci prześladuje bohaterów, a także o prawdzie, która nie zawsze jest taka jaką byśmy chcieli, ale że lepsza taka prawda, nawet najgorsza, od niewiedzy i miliona pytań bez odpowiedzi.

"Zniknięty" to bardzo dobra powieść dla lubiących sagi rodzinne, zagadki rodzinne, motyw zaginięć, a także ciekawy choć mroczny okres w historii Polski, okres wojenny i powojenny, okres PRL-u. Polecam z całego serca.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu BIS.

Widmo rodzinnej tajemnicy

Dzisiejsza książka nie jest żadną nowością. U mnie przeleżała około roku, może pół. W zasadzie nie wiem dlaczego nie sięgnęłam po nią wcześniej. Może kwestia tytułu? Tak nie do końca mi pasował. Kiedy w końcu przyszedł na nią czas, żałuję, że nadszedł on dopiero tak późno...
"Zniknięty" autorstwa Anny Robak-Reczek, to obyczajówka. Bohaterami jest typowa polska, wielopokoleniowa rodzina, a miejsce akcji to nasz wspaniały kraj. Narratorów jest kilku - tylu, ile osób opowiadających swoją historię. Warto zaznaczyć, że nie mamy tu do czynienia z jednym wątkiem.
Ta opowieść jest wielowątkowa. Tym najważniejszym i głównym, jest poszukiwanie ojca. Początkowo dosyć "prosta" sprawa z możliwością szybkiego rozwiązania lub porzucenia, okazuje się niesamowitym, złożonym problemem, który dotknie całą rodzinę. Ten wątek jest dosyć ciężki, psychologiczny, kryminalny a nawet detektywistyczny. Tytułowy zniknięty, jest głową rodziny. Żeby poznać motywy jego działania musimy cofnąć się aż do lat siedemdziesiątych XX wieku.
Cała recenzja na blogu, zapraszam!

Może moja ocena jest trochę na wyrost, ale to pierwsza od wielu tygodni pozycja, która naprawdę mnie pozytywnie zaskoczyła i czytało mi się ją naprawdę nieźle oraz dała mi wiele tematów do rozmyślań. Autorka w ciekawy sposób opisuje pewną wielopokoleniową rodzinę, jak na mój gust zbyt idealną, gdzie wszyscy się kochają, wspierają, szanują nawzajem. Mają jednak pewien niestandardowy problem-wiele lat temu zaginął senior rodu, jak się okazuje człowiek kontrowersyjny, niezbyt kryształowy i pełen nierozwiązanych zagadek. I tu rodzi się pytanie-czy po tylu latach powinno się drążyć temat i poszukiwać informacji o zaginionym członku rodziny, czy pozostawić sprawę nierozwiązaną? Po co budzić demony i wypuszczać tzw trupy z szafy.
Ogólnie jestem bardzo zadowolona z lektury powieści nieznanej mi wcześniej autorki i dlatego bardzo ją polecam na zimowe wieczory.

Zastanawialiście się kiedyś, co byście zarobili, gdyby członek Waszej rodziny zaginął? Czy po latach poszukiwań pogodzilibyście się z sytuacją? Czy szukali do skutku, bez względu na to, co odkryjecie? Powieść Anny Robak-Reczek zaintrygowała mnie opisem i okładką. Wprost przepadłam na starcie. Falstart.

Po przeczytaniu kilku pierwszych stron miałam ochotę rzucić książką w kąt i udawać, że w ogóle nie istnieje. Przeklinałam sama siebie, analizując, co mnie podkusiło, by brać się za ten tytuł. W końcu jednak musiałam wziąć się w garść i przeczytać ją do końca. Powolutku i bardzo nieśmiało zaczęłam, po mniej więcej stu stronach, odkrywać pozytywne strony Znikniętego. Wciągnęłam się. Z rosnącym zainteresowaniem zaczęłam śledzić losy bohaterów, choć oczywiście nie obyło się bez chwil zwątpienia.

Anna Robak-Reczek ma przyjemne w odbiorze pióro. Z perspektywy całej powieści śmiało mogę powiedzieć (albo napisać),że w tej książce jest pewnego rodzaju lekkość. Czuć, że autorka z uwagą kreśliła słowa, budując w ten sposób klimat książki. W kilku miejscach spotkałam się z kilkoma wulgaryzmami, które sprawiły, że ta otoczka, którą udało się Annie Robak-Reczek zbudować, pękała niczym bańka mydlana, pozostawiając pewne zgrzyty w odbiorze.
Opisy są miejscami mocno rozbudowane, czasami za bardzo. Bywały takie fragmenty, które zwyczajnie mnie męczyły. Czytałam, bo czytała, ale czekałam z utęsknieniem jedynie na moment, w którym pojawią się dialogi albo akcja niespodziewanie pójdzie do przodu.
Dialogi udały się autorce rewelacyjnie. Czuć w nich emocje i charaktery postaci.

Fabuła choć początkowo nieziemsko powolna i nudna, po jakimś czasie nabiera rumieńców i tempa. Wprawdzie nie jest ono zastraszająco szybkie, ale z każdą kolejną stroną nabiera szybkości i do samego końca nie zwalnia. Niemniej zakończenie, mam tu na myśli rozwiązanie tajemnicy zniknięcia męża Ireny, było dla mnie oczywiste, nim dobrze wczytałam się w książkę.

Bohaterowie wykreowani przez Annę Robak-Reczek to ludzie z krwi i kości albo z papieru i tuszu. Jak wolicie. Autorce udało się zachować ich pełną naturalność i poczucie, że to rzeczywiste osoby. Chociaż w książce przewija się wielu bohaterów, nie gubią się w fabule i nie toną w tle. Wręcz przeciwnie. Anna Robak-Reczek tak nimi pokierowała, że nikt nie będzie miał problemu z ich rozróżnieniem. A szczególnie z nestorką rodu, cóż za kochana kobieta, jeśli wiecie, co mam na myśli...

Zniknięty to obraz wielopokoleniowej rodziny i relacji między jej członkami. Annie Robak-Reczek udało się oddać realizm stosunków rodzinnych, różnorodność charakterów i różnice pokoleniowe oraz to, że w powiedzeniu, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu, jest ziarnko prawdy.

Przyznaję, że tak jak nie lubię powieści, które toczą się w czasie wojen, tak i zabarwione PRL-em historie to zupełnie nie mój świat. Być może dlatego do końca nie potrafiłam cieszyć się lekturą, a być może to po prostu nie jest powieść dla mnie.

Konkludując, myślę, że Zniknięty przypadnie do gustu każdemu, kto lubuje się w historiach o wielopokoleniowych rodzinach, podkręconych nutą sensacji, tajemnicy i poszukiwań. Mnie do końca nie było po drodze, choć nie uważam czasu poświęconego książce za zmarnowany. Przynajmniej niecały. ;)

Po przeczytaniu kilku pierwszych stron miałam ochotę rzucić książką w...

W momencie gdy zaczęła mnie nużyć skończyła się :) Ciekawy pomysł, myślę że nie do końca wykorzystany.

Tajemnicza kobieta ze starej fotografii pretekstem do poszukiwania dawno zaginionego ojca i męża. Wciągająca opowieść o rodzinie, jej tajemnicach oraz wszystkim tym, co rodzinę łączy i dzieli jednocześnie. Koniec enigmatyczny, chciałoby się dowiedzieć więcej o dalszych losach Pawła, Ewy, Basi, Leszka, Marty, Ireny.
Polecam.

Polecam.

"ZNIKNIĘTY" - to bardzo ciekawa historia współczesnej czteropokoleniowej rodziny, na szczęściu której kładzie się cieniem tajemnicze zniknięcie ponad 40 lat wcześniej męża seniorki rodu Ireny. Przypadkiem obejrzane zdjęcie nieznanej młodej kobiety skłania syna zaginionego - Pawła do ponownego podjęcia próby dowiedzenia się czegoś o ojcu. W trakcie poszukiwań na jaw wyjdą okoliczności ukazujące ojca w niekorzystnym świetle. I Paweł, jak również inne osoby z rodziny, nie raz zadadzą sobie pytanie, czy warto było dążyć za wszelką cenę do rozwikłania rodzinnej tajemnicy?
Polecam, ciekawa lektura.

Cała opinia na: GodzinaZksiazka.blospot.com
Rodzinny obiad, brzęk rozkładanych talerzy, odgłosy z kuchni, zapach świeżo przygotowanych potraw. Nestorka rodu - Irena Tylawska zaprosiła, jak co niedzielę, wszystkich swoich bliskich na wspólny posiłek. Jest okazja, by porozmawiać, ogłosić dobre nowiny, podzielić się wiadomościami i po prostu pobyć ze sobą. Brakuje jednak jednej osoby w rodzinie - ojca, dziadka, pradziadka. Odszedł wiele lat temu, ale nie w taki naturalny sposób, z którym po jakimś czasie wszyscy muszą się pogodzić. Opuścił ich nagle, bez ostrzeżenia i wszelki ślad po nim zaginął. W nieznanych okolicznościach, w nieznanym kierunku, bez jakiejkolwiek wiadomości, po prostu zniknął.
Poszukiwania, śledztwo, tysiące pytań, kilkadziesiąt przesłuchanych osób i żadnych efektów. Rodzina przywykła już do myśli, ze ta sprawa na zawsze pozostanie tajemnicą. Jedynie Paweł - dorosły już syn Ireny Tylawskiej, nie daje za wygraną i przez ponad czterdzieści lat zmaga się z samym sobą, a kiedy tylko natrafi na jakąkolwiek wskazówkę dotyczącą ojca, natychmiast rozpoczyna nową serię poszukiwań.
Kiedy podczas rodzinnego spotkania oglądają wspólnie filmy z przeszłości, nagle na nagraniu, pojawia się twarz obcej kobiety, która poufale uśmiecha się do kogoś, stojącego za kamerą. Wszyscy wiedzą, że jedynym kamerzystą w rodzinie był zaginiony ojciec. Czy właśnie rozwiązali zagadkę? (...)
Nowy ślad prowadzi Pawła w rejony, gdzie przebywał ojciec, jeszcze zanim zniknął. Rozmowy z dawnymi współpracownikami, sąsiadami, znajomymi, wiodą mężczyznę w nieznane dotąd okoliczności. Nie znał takiego ojca, właściwie zdaje sobie sprawę, że niewiele o nim wiedział. Staje się jasne, że pracował w sposób kontrowersyjny i prawdopodobnie równie podobnie żył. Kim zatem jest kobieta z filmu?
Pewnego dnia, Paweł trafia na kogoś, kto ją rozpoznaje i po nitce do kłębka, poznaje samo sedno sprawy.(...)
Polecam powieść, w której poszukiwania wnoszą lekki powiew historii XX wieku oraz sensacji, a poszczególni członkowie rodziny, pokazują nam jak w zwierciadle naszą codzienność. Konflikty, życie małżeńskie, relacje dzieci i rodziców, wpływ jednych na drugich, młodość i starzenie się w dzisiejszym świecie, współczesna kariera zawodowa i koszty, z nią związane oraz miłość, która musi w tym wszystkim znaleźć swoje miejsce.

Cała opinia na: GodzinaZksiazka.blospot.com

Przemyślana i wciągająca. O rodzinie i nie tylko.

Przemyślana i wciągająca. O rodzinie i nie tylko.

Książka pt. "Zniknięty" Anny Robak - Reczek, to dość obszerna pozycja, która liczy ponad 400 stron. Jednak, gdy książka ma ciekawą, wręcz intrygującą fabułę, liczba stron nie ma wtedy dla mnie żadnego znaczenia. Po prostu chłonę lekturę od początku do końca. Przeczytany zarys fabuły bardzo mnie zaintrygował. Postanowiłam więc od razu wziąć się za lekturę i poznać rodzinne tajemnice, które głównie obracają się wokół zaginionego sprzed laty męża i ojca, Jerzego Tylawskiego. O ile jego żona Irena, już starsza pani, pogodziła się ze zniknięciem mężczyzny, o tyle ich syn, Paweł nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Wciąż szuka odpowiedzi, wykorzystując do tego celu wszystkie możliwe środki. Jego młodsza siostra, Marta, nie jest specjalnie zaangażowana w poszukiwania jakichkolwiek śladów ojca. Nie znała go zbyt dobrze. Zniknął gdy miała ok. 7-8 lat, więc niewiele pamięta. Dla niej sprawa zaginięcia jest już zamknięta. Ojciec został przecież w końcu uznany za zmarłego, ma nawet symboliczny grób. Marta jest singielką. Spełnia się zawodowo jako lekarz diabetyk. Oczywiście miewała przelotne romanse, które w gruncie rzeczy nie prowadziły do głębszych relacji. Kobieta ceni swoją niezależność oraz stan swojego konta...

Cała rodzina nie liczy wielu członków. Wszystkich poznajemy na początku lektury, który opisuje tradycyjny obiad u seniorki. Oprócz wyżej wymienionych bohaterów, w książce pojawiają się: Ewa, żona Pawła oraz ich córka Basia z mężem Leszkiem i czteroletnią córeczką Hanią.

Co się stało z mężczyzną? Zaginął, zmarł, a może ktoś się go po prostu pozbył? Nigdy nie odnaleziono jego ciała. Jak się okaże, mogły być ku temu powody, zważywszy na profesję, jaką się zajmował w PRL-owskich czasach...

Kolejne strony będą ukazywały nowe fakty i poszlaki, które zaskoczą całą rodzinę Tylawskich. Czy kobieta z filmu to przypadkowa osoba? A może jednak ma jakiś związek z zaginionym Tylawskim?

W książce podobało mi się to, że autorka nie skupiła się tylko i wyłącznie na wątku zaginionego mężczyzny. Wszak w powieści pojawiają się inne postaci. Każdą z nich możemy poznać bliżej, ponieważ im również poświęcona jest uwaga. Nie są tłem, ale mają swoje życie, problemy zawodowe i osobiste, które poznajemy.

Lektura książki zajęła mi niecałe dwa dni, uważam więc, że czyta ją się szybko i lekko. Fabuła jest wciągająca, a bohaterzy ciekawi i bardzo dobrze wykreowani. To ludzie z krwi i kości. Okładka również przykuła moją uwagę, jej grafika przypadła mi do gustu. Myślę, że powinna zainteresować i Was.

Polecam!

• Biblioteka