Tajemnica zapomnianych podziemi

Tajemnica zapomnianych podziemi
Novae Res
2018-04-01
2018-04-01

Okładka książki Magazyn Silmaris nr 4/2017 (7) Aleksandra Brokoman, Bartosz Kalinowski, Magdalena Lewańska, Małgorzata Lisińska, Marcin Majchrzak, Barbara Mikulska, Ewa Nowakowska, Katarzyna Piekarz, Redakcja magazynu Silmaris, Jastek Telica, Grzegorz Wielgus, Marzena Zawierska
Magazyn Silmar... Aleksandra Brokoman...

Dno i dwa kilometry mułu.

Pomijając już durną fabułę to i język jest koszmarny. Ilustracje? Cholera, mam dreszcze. Po co? Powtarzanie jednego słowa trzy razy w jednym zdaniu to za dużo nawet dla mnie.

Dno i dwa kilometry mułu.

Witaj przygodo! - chciałoby się krzyknąć po przeczytaniu tej książki. Tym bardziej, że wakacyjny nastrój świetnie się udziela przy podążaniu śladami bohaterów. Okazuje się, że rodzinne spotkania są znakomitym pretekstem do tego, by przypadkiem wpaść na pewien trop starych podziemi. Co najważniejsze, akcja tej opowieści wcale nie dzieje się w Polsce. I, jak się również okazuje, nic nie musi być wcale jakieś strasznie skomplikowane.

Nie przy pierwszym zetknięciu się z wejściem do tajemniczych korytarzy dojdzie do oględzin miejsca. Jednak młodzi bohaterowie nie dadzą za wygraną. Wrócą i przeżyją wiele niezapomnianych godzin. W książce poruszonych jest kilka ważnych kwestii. Mowa jest o prawach fizyki oraz alkoholu, oczywiście kwestie te nie są połączone, ale ukazane jako odrębne sceny i co najważniejsze, warto podkreślić, w dwóch kwestiach, po których autorka dokonuje konkretnego objaśnienia, co jest dobre dla dorosłych, niekoniecznie nadaje się dla dzieci.

Ogólnie książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem. Napięcie towarzyszące bohaterom udziela się i nam. A wszystko czytelne, konkretne, zrozumiałe. Momentami jest groźnie, ale intrygująco. Tajemniczo i zaskakująco. Szczerze polecam!

Szymon i Jan są dwunastoletnimi kuzynami. Lubią wspólnie spędzać czas, choć często przeszkadza im siostra Jana - Milena. Pewnego dnia dzieci wraz z rodzicami wybierają się na wycieczkę rowerową zakończoną piknikiem. Kiedy rodzice siedzą na trawie z młodszym rodzeństwem, nasza trójka postanawia zbadać pobliski lasek. Jakież jest ich zdziwienie, kiedy w pobliżu łąki odkrywają wejście do tajemniczych tuneli. Postanawiają ukryć to w tajemnicy przed rodzicami. Następnego dnia organizują wyprawę mająca na celu eksplorację tuneli. Ich trochę nieodpowiedzialne działanie pociąga za sobą spore skutki. Pełna niebezpieczeństw wyprawa pokazuje młodemu czytelnikowi, jak ważne jest przewidywanie efektów swoich czynów. Brzmi może moralizatorsko, ale zapewniam Was, że na kartach powieści przekaz jest dużo łagodniejszy, choć bardzo wyraźny.
Lektura budzi sporo emocji. Trochę strachu o losy naszym młodocianych odkrywców, trochę śmiechu, bo kiedy czytamy o wampirach i piciu krwi, to bez wyjątku - każdy się roześmieje. Dodam jeszcze, że w powieści istnieje drugi wątek, który mnie osobiście wzruszył. Miejscowy włóczęga i pijaczek okazuje się być zupełnie kimś innym, niż mieszkańcom wioski się wydaje. Przy rozwiązaniu zagadki gula w mym gardle nie chciała ustąpić.
Cóż więcej napisać? Chyba tylko tyle, że rzadko można spotkać taką książkę. Szkoda, że okładka jest dość niepozorna przez co wielu rodziców szukających wartościowej lektury dla swoich pociech, po prostu "Tajemnicy zapomnianych podziemi" nie zauważy...

Ta niepozorna książeczka, licząca sobie raptem 140 stron, niesie w sobie wszystko to, co stanowi odzwierciedlenie marzeń dzisiejszych dzieci. W dobie komputerów, smartfonów i tabletów przygoda, jaką przeżyli bohaterowie "Tajemnicy..." jest czymś wyjątkowo cennym. Powieść przeczytałam w jeden ranek i zachwyciłam się. Czym? Prostotą przekazu, lekkim piórem i wspaniałą fabułą....

• 🎉🛍Na prezent dla...
  • 📋 2021
  • ❇️ Legimi

Dodaj cytat z książki Tajemnica zapomnianych podziemi