Święty Augustyn. Doktor Łaski przeciwko złu

Okładka książki Święty Augustyn. Doktor Łaski przeciwko złu E. A. Dal Maschio
Okładka książki Święty Augustyn. Doktor Łaski przeciwko złu
E. A. Dal Maschio Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Odkryj filozofię (tom 8) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Odkryj filozofię (tom 8)
Sant' Agostino. Doctor Gratiae contro il male
Hachette Polska
2018-04-18
2018-04-18
Alicja Paleta, Barbara Sosnowska
chrześcijaństwo

Książka zawiera rażące błędy, przekręca myśl św. Augustyna, m.in. przypisuje mu poglądy uznające predestynację (?!) i czyni z niej oś, wokół której skupia się cała jego myśl. Odradzam traktowanie jej jako źródło wiedzy na temat poglądów tego filozofa.
Na plus można policzyć rys historyczny i informacje biograficzne. Ciekawie i przystępnie zarysowany obraz epoki.

Przedstawienie człowieka, który zapoczątkował najbardziej zamkniętą, ograniczającą i ciemną epokę w dziejach nie mogło być zadaniem prostym. Święty Augustyn jest postacią problematyczną, a jej odbiór w dużej mierze zależny jest od tego, czy wierzymy w chrześcijańskiego Boga. W książce udało się jednak opisać jego życiorys, filozofię i motywacje możliwie jak najobiektywniej.

Bardzo przypadła mi do gustu koncepcja rozdziałów, które przedstawiają nam dzieła filozofa od tych najwcześniejszych, po końcowe. Trudno mi jednak napisać o tomie cokolwiek więcej, bowiem nie różni się on specjalnie od tych, które zostały już wydane. Są w nim odniesienia do filozofii, którymi inspirował się Święty Augustyn. Ukazano także ślady jego myśli w historii oraz dzisiejszym świecie. Niczego mi tutaj nie zabrakło, niczego też nie było za dużo.

Lektura tego akurat tomu (gdyby ktoś chciał sięgać po wybrane, a nie całą serię) jest zdecydowanie niezmiernie przydatna, jeśli ktoś interesuje się chrześcijaństwem i jego nieco zapomnianymi, ukrytymi przed ogółem początkami, które nie świadczą o tym wyznaniu zbyt dobrze. Sama książka miała nieco literówek, jednak było ich zdecydowanie mniej niż w przypadku pierwszych tomów kolekcji. Mogę jej przyznać dziewięć na dziesięć gwiazdek.

• Filozofia
  • Biblioteczka