Magia w grze. Moja historia

Okładka książki Magia w grze. Moja historia Mesut Özil, Kai Psotta
Okładka książki Magia w grze. Moja historia
Mesut ÖzilKai Psotta Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Die Magie des Spiels
Sine Qua Non
2018-05-09
2018-05-09
Michał Jeziorny
piłka nożna Mesut Özil

Szczerze nie spodziewałem się specjalnie ciekawej książki, ale finalnie była to ciekawa pozycja, chociaż miałem wrażenie, że niektóre wątki zostały przeciągnięte i po prostu mnie nudziły. Ale nie było wiele takich sytuacji, więc raczej to już trochę szukanie problemów na siłę. Fani piłki nożnej powinni być zadowoleni, tym bardziej, że przedstawione historie często wykraczają poza boisko i szatnię, co jest dosyć ważne w kontekście zrozumienia Mesuta Ozila i tego przez co przechodził.

Książka może zawieść fanów Arsenalu.

Głośny tranafer Kanonierów (50mln),ktory swego czasu wywował euforie wśród fanów mocno podkreśla ze zawsze marzył o Realu i ze ta przygoda to było coś specjalnego. Gdyby to od niego zależało to chętnie by tam został dluzej.

Niestety jego transfer był niejako pokryciem kosztów transferu Garerha Bale'a (100mln) czego jest świadomy sam Mesut. Pozostawiony pod scianą musial zadecydować czy chce grać czy grzać ławkę/trybuny. Wybór grę.. i transfer do Arsenalu.

Jednym z najciekawszych tematów jest wyjaśnienie zażyłości Turecko-Niemieckiej. Jak sam Mesut to widzi i dlaczego zdecydiwał sie grać dla kadry Niemieckiej.

Ciekawie tez prezentują sie rozdzialy o dzieciństwie, grze w Schalke (i smurnym rozstaniu z tym klubem),a także rozwój w Werderze.

Poza tym próba wylukrowania swojej osoby i wytłumaczenia różnych spraw, zachowań. Opowiedzenia wszystkiego z punktu widzenia Ozila. Książka moze nje wybitna..moze nawet nie wyróżniająca się, ale także nie będąca złą książką.

Ot niezła pozycja by zrozumieć samego Mesuta Ozila :)

Książka może zawieść fanów Arsenalu.

Szkoda, że nie było opisanych historii z Arsenalu, aczkolwiek książka pokazuje, że Mesut nie był jednym z tych dzieciaków, którzy są z zamożnych rodzin i grają w najnowszych butach, a takim, który biegał w uszkodzonych butach i po prostu cieszył się piłką.

Mesut Ozil magię w grze posiada, o tym przekonani są chyba wszyscy. Chociaż momentami niewidoczny na boisku, kiedy już dostanie piłkę, potrafi ją zagrać naprawdę nieprzewidywalnie. Dzięki tej autobiografii można poznać jego losy i dowiedzieć się w jaki sposób wspinał się po szczeblach swojej kariery.

Nierówna. Narracyjnie i językowo jest dokładna, rzetelna, dobrze napisana, przemyślana. Rozdziały "niemieckie" są pełniejsze, dają więcej satysfakcji, refleksji, ładniej opowiadają o życiu Ozila. Jest pomysł i schemat. W tamtym miejscu nawet się zastanawiałem nad 8 gwiazdkami! Niestety potem historia w Realu jest już mocno zbanalizowana: "Real jest super, super się tam gra, Real jest super, dobry przekaz idzie" i wojna Mourinho vs Barca. Za mało. Denerwujące są też wrzucane przez Psottę cytaty z prasy w takich ilościach. To autobiografia, nie zbiór tytułów prasowych.

"Nietuzinkowa. Ponadprzeciętna. Prawdziwa" "Mesut Özil. Magia w grze. Moja historia" to niezwykle prawdziwa i wzruszająca historia piłkarza, który przebył długą drogę na sam szczyt. Mesut przedstawia nam swoją historię w niezwykle trafny i szczery sposób. Piłkarz nie boi się przyznać do błędu czy śmiać z samego siebie. Myślę, że zyskuje ona wiele właśnie dlatego, że wydarzenia poznajemy "z pierwszej ręki" od samego Mesuta. Piłkarz bardzo sprawnie przeprowadza nas przez swoją historię. Spotykamy małego Mesuta mieszkającego z rodzicami i rodzeństwem w niedużym domu, w nieciekawej okolicy. Już od dzieciństwa marzył aby kiedyś zostać sławnym pilkarzem. Chłopiec miał ku temu predyspozycje i pracował bardzo ciężko aby osiągnąć swój cel. Razem z Özilem wędrujemy przez szatnie Schalke, Werderu, Realu Madryt, Arsenalu i reprezentacji Niemiec. Poznajemy panujące w nich zasady i specyfikę pracy poszczególnych trenerów. Dowiadujemy się jak cenne dla piłkarza są właśnie relacje w drużynie oraz dobry kontakt z trenerem. Mesut pokazuje nam, że droga do sławy nie jest ani lekka ani przyjemna ale pracując odpowiednio ciężko możemy osiągnąć upragniony sukces.

Fanką Özila zostałam w momencie gdy postawił on swoją stopę na murawie Santiago Bernabeu. Po przeczytaniu tej autobiografii mój podziw dla jego osoby wzrósł jeszcze bardziej. Poznajemy go jako dobrego, troszczącego się o innych człowieka. Dowiadujemy się, że nawet najlepsi piłkarze mają chwilę słabości i zwątpienia. Lekturę polecam wszystkim wielbicielom piłkarza, fanom piłki nożnej oraz każdemu kto lubi uczciwie i obrazowo przedstawione autobiografie.

"Ta książka jest niczym podanie od Özila - precyzyjnie trafia w punkt".

Przyjemna, bezpośrednia i ciekawie napisana. W dodatku jest w niej więcej konkretów niż w innych książkach tego typu. Dowiemy się za co krytykował go Mourinho, który we wstępie nazywa Oezila swoim przyjacielem, poznamy kulisy kontrowersyjnego odejścia z Realu, a także poznamy poglądy Mesuta dotyczące życia codziennego.

Ciekawa książka pokazująca Ozila ze strony, z której go nie znamy. Zyskał trochę w moich oczach po jej przeczytaniu.

Jedna z lepszych biografii piłkarskich.

Jedna z lepszych biografii piłkarskich.

Napisana tak prostym irytującym językiem, że aż skończyłem w połowie. Książka dla 10-latków. Zero smaczków z życia piłkarskiego, ot co zarzuci czasem kiedy strzelił gola i jak to rzucał klapkami pod prysznicem kiedy był zły. NIE POLECAM

• Sport
  • Biografie