Państwo Boże

Okładka książki Państwo Boże św. Augustyn z Hippony
Okładka książki Państwo Boże
św. Augustyn z Hippony Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki filozofia, etyka
filozofia, etyka
De Civitate Dei
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2015-05-29
Władysław Kubicki
religia filozofia chrześcijańska św. Augustyn Kościół Katolicki państwo patrologia

Jeżeli ktoś może uznać, że nie tego spodziewał się po tej książce, polecam zacząć czytanie od Księgi XI (tu Autor zaczyna opisywać właściwe Państwo Boże, analizując i wykładając Pismo Święte),a już na pewno przeczytać chociaż ostatnie rozdziały całego dzieła.

Jak każdy filozof szukał odpowiedzi na nurtujące go pytania o byt człowieka na tym świecie. Zawarł pewne wskazówki, dokonał podziału na to co jest święte, a co zwykłe; jednak trudno było z rzeczywistości wydzielić dwa światy i postawić między nimi sztywną oraz nieprzekraczalną granicę, skoro wzajemnie się przenikały. Dzieło warte uwagi, ponieważ przez wiele stuleci odwoływano się do jego treści, miało wpływ na kształt europejskiej kultury. Szczególnie władcom pasowały fragmenty narysowanego tu przez Świętego Augustyna obrazu państwa, a mianowicie do legitymizacji i umocnienia posłuszeństwa wśród poddanych (patriarchat).

Czytałem tę księgę półtora roku. Niespiesznie, ale też i przestarzały przekład mi tego nie ułatwiał. Właściwie tytuł można by raczej przetłumaczyć jako - O Mieście Boga/Bożym. Miasto Boże. A to w reakcji na upadek Rzymu w 410 roku. Jak widać mocno poruszyło to Augustyna. W szczególności zarzuty, że to chrześcijaństwo doprowadziło do tego (dzieje Polski właściwie temu zaprzeczają - rozkwitła dzięki chrześcijaństwu). Odpowiedź autora jest prosta - doprowadziły do tego grzechy. Dlatego też popełnił 22 rozdziały o pochodzie Państwa Ludzkiego i Bożego przez wieki, aż do ich rozdzielenia na Sądzie Ostatecznym. Rzym upadł przez zepsute obyczaje. Autor pokazuje sposób działania demonów. Wiele jego tez może być dzisiaj uważane za kontrowersyjne - jak np. ta, że rozproszenie Żydów przygotowaniem pod chrześcijaństwo. Starszy będzie służyć młodszemu - Żydzi i chrześcijanie, jak synowie Izaaka i Rebeki. Bóg rozdaje królestwa ziemskie zarówno dobrym jak i złym. Ciekawe wytłumaczenie dlaczego w Starym Testamencie Bóg błogosławił przez dobra doczesne, a w Nowym już nie. Bóg jest Panem, więc zawsze musiało być stworzenie nad którym panował. Przez grzech powstały między ludźmi 2 Miasta - Świata i Boże. Fundamentem pierwszego jest samolubstwo i zarozumiałość. Bożego - miłość Boga i oddanie się Mu. Ziemskie (Wieża Babel) w sobie szuka chwały. Niebieskie w Panu. Państwo/Miasto Świata pochodzi od Kaina, Boże - od Abla. Uroda często udzielana złym ludziom, by dobrym nie wydała się czymś cennym :). Bóg chciał by człowiek panował nad nierozumnym stworzeniem, a Sąd Ostateczny (o nim jest cały rozdział XX) oznaczać będzie zniesienie wszelkiej władzy ludzkiej. Aniołowie będą wtedy wybierać kąkol z Kościoła i palić ogniem. Ci co nie kłaniają się obrazowi Bestii - nie zgadzają się. Znamię ( z Ap.) - cechy występku - na czoło - celem wyznawania, na rękę - by czynić. Augustyn w wielu miejscach pisze też o przewrotnym miłosierdziu. Recenzja nie oddaje nawet mikroprocenta poruszonych tam zagadnień. Jedyny feler to właśnie tłumaczenie sprzed stu lat.

Dzieło podzieliłbym na dwie części, pierwsza moim zdaniem ciekawa mówi o zwyczajach Rzymian i okresie w którym żyje Augustyn (oczywiście nieodłącznie odnosi to co widzi do religii) i drugi analizujący pismo święte. Co ciekawe udowadnia w interesujący sposób (mimo, że dziś wiemy iż to oczywisty błąd) m. in. że świat ma tyle lat ile zakłada się w Piśmie św. i kilka innych "odkryć" :)

Jak budować struktury państwa, w których urzędnicy nie będą kraść, przestępcy będą się trwożyć, żołnierze ofiarnie walczyć i ginąć, obywatele wspólnie budować lepszą przyszłość? Dawniej pisali o tym Platon, Augustyn, Tomasz Akwinita. Dziś odpowiedzi na te pytania udzielają jedynie sekty i wariaci ze skrajnie lewackich ugrupowań. Warto sięgnąć po tę pozycję, bez względu na to czy wierzymy jeszcze w sprawiedliwość i praworządność na ziemi czy nie.

Dzieło, które naprawdę jest ponadczasowe. Niesamowite i wyjątkowe, pobudza do refleksji nie tylko filozoficznej czy teologicznej, ale także ontologicznej i deontologicznej.

• Filozofia
  • Na półce