Państwo Boże

Okładka książki Państwo Boże św. Augustyn z Hippony
Okładka książki Państwo Boże
św. Augustyn z Hippony Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki filozofia, etyka
966 str. 16 godz. 6 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
De Civitate Dei
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Marek Derewiecki
Data wydania:
2015-05-29
Liczba stron:
966
Czas czytania
16 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364408991
Tłumacz:
Władysław Kubicki
Tagi:
religia filozofia chrześcijańska św. Augustyn Kościół Katolicki państwo patrologia
Średnia ocen

9,5 9,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
230
12

Na półkach:

Jeżeli ktoś może uznać, że nie tego spodziewał się po tej książce, polecam zacząć czytanie od Księgi XI (tu Autor zaczyna opisywać właściwe Państwo Boże, analizując i wykładając Pismo Święte),a już na pewno przeczytać chociaż ostatnie rozdziały całego dzieła.

Jeżeli ktoś może uznać, że nie tego spodziewał się po tej książce, polecam zacząć czytanie od Księgi XI (tu Autor zaczyna opisywać właściwe Państwo Boże, analizując i wykładając Pismo Święte),a już na pewno przeczytać chociaż ostatnie rozdziały całego dzieła.

Pokaż mimo to

avatar
586
579

Na półkach:

Jak każdy filozof szukał odpowiedzi na nurtujące go pytania o byt człowieka na tym świecie. Zawarł pewne wskazówki, dokonał podziału na to co jest święte, a co zwykłe; jednak trudno było z rzeczywistości wydzielić dwa światy i postawić między nimi sztywną oraz nieprzekraczalną granicę, skoro wzajemnie się przenikały. Dzieło warte uwagi, ponieważ przez wiele stuleci odwoływano się do jego treści, miało wpływ na kształt europejskiej kultury. Szczególnie władcom pasowały fragmenty narysowanego tu przez Świętego Augustyna obrazu państwa, a mianowicie do legitymizacji i umocnienia posłuszeństwa wśród poddanych (patriarchat).

Jak każdy filozof szukał odpowiedzi na nurtujące go pytania o byt człowieka na tym świecie. Zawarł pewne wskazówki, dokonał podziału na to co jest święte, a co zwykłe; jednak trudno było z rzeczywistości wydzielić dwa światy i postawić między nimi sztywną oraz nieprzekraczalną granicę, skoro wzajemnie się przenikały. Dzieło warte uwagi, ponieważ przez wiele stuleci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
513
513

Na półkach: ,

Czytałem tę księgę półtora roku. Niespiesznie, ale też i przestarzały przekład mi tego nie ułatwiał. Właściwie tytuł można by raczej przetłumaczyć jako - O Mieście Boga/Bożym. Miasto Boże. A to w reakcji na upadek Rzymu w 410 roku. Jak widać mocno poruszyło to Augustyna. W szczególności zarzuty, że to chrześcijaństwo doprowadziło do tego (dzieje Polski właściwie temu zaprzeczają - rozkwitła dzięki chrześcijaństwu). Odpowiedź autora jest prosta - doprowadziły do tego grzechy. Dlatego też popełnił 22 rozdziały o pochodzie Państwa Ludzkiego i Bożego przez wieki, aż do ich rozdzielenia na Sądzie Ostatecznym. Rzym upadł przez zepsute obyczaje. Autor pokazuje sposób działania demonów. Wiele jego tez może być dzisiaj uważane za kontrowersyjne - jak np. ta, że rozproszenie Żydów przygotowaniem pod chrześcijaństwo. Starszy będzie służyć młodszemu - Żydzi i chrześcijanie, jak synowie Izaaka i Rebeki. Bóg rozdaje królestwa ziemskie zarówno dobrym jak i złym. Ciekawe wytłumaczenie dlaczego w Starym Testamencie Bóg błogosławił przez dobra doczesne, a w Nowym już nie. Bóg jest Panem, więc zawsze musiało być stworzenie nad którym panował. Przez grzech powstały między ludźmi 2 Miasta - Świata i Boże. Fundamentem pierwszego jest samolubstwo i zarozumiałość. Bożego - miłość Boga i oddanie się Mu. Ziemskie (Wieża Babel) w sobie szuka chwały. Niebieskie w Panu. Państwo/Miasto Świata pochodzi od Kaina, Boże - od Abla. Uroda często udzielana złym ludziom, by dobrym nie wydała się czymś cennym :). Bóg chciał by człowiek panował nad nierozumnym stworzeniem, a Sąd Ostateczny (o nim jest cały rozdział XX) oznaczać będzie zniesienie wszelkiej władzy ludzkiej. Aniołowie będą wtedy wybierać kąkol z Kościoła i palić ogniem. Ci co nie kłaniają się obrazowi Bestii - nie zgadzają się. Znamię ( z Ap.) - cechy występku - na czoło - celem wyznawania, na rękę - by czynić. Augustyn w wielu miejscach pisze też o przewrotnym miłosierdziu. Recenzja nie oddaje nawet mikroprocenta poruszonych tam zagadnień. Jedyny feler to właśnie tłumaczenie sprzed stu lat.

Czytałem tę księgę półtora roku. Niespiesznie, ale też i przestarzały przekład mi tego nie ułatwiał. Właściwie tytuł można by raczej przetłumaczyć jako - O Mieście Boga/Bożym. Miasto Boże. A to w reakcji na upadek Rzymu w 410 roku. Jak widać mocno poruszyło to Augustyna. W szczególności zarzuty, że to chrześcijaństwo doprowadziło do tego (dzieje Polski właściwie temu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
148
117

Na półkach: ,

Dzieło podzieliłbym na dwie części, pierwsza moim zdaniem ciekawa mówi o zwyczajach Rzymian i okresie w którym żyje Augustyn (oczywiście nieodłącznie odnosi to co widzi do religii) i drugi analizujący pismo święte. Co ciekawe udowadnia w interesujący sposób (mimo, że dziś wiemy iż to oczywisty błąd) m. in. że świat ma tyle lat ile zakłada się w Piśmie św. i kilka innych "odkryć" :)

Dzieło podzieliłbym na dwie części, pierwsza moim zdaniem ciekawa mówi o zwyczajach Rzymian i okresie w którym żyje Augustyn (oczywiście nieodłącznie odnosi to co widzi do religii) i drugi analizujący pismo święte. Co ciekawe udowadnia w interesujący sposób (mimo, że dziś wiemy iż to oczywisty błąd) m. in. że świat ma tyle lat ile zakłada się w Piśmie św. i kilka innych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
76
50

Na półkach:

Jak budować struktury państwa, w których urzędnicy nie będą kraść, przestępcy będą się trwożyć, żołnierze ofiarnie walczyć i ginąć, obywatele wspólnie budować lepszą przyszłość? Dawniej pisali o tym Platon, Augustyn, Tomasz Akwinita. Dziś odpowiedzi na te pytania udzielają jedynie sekty i wariaci ze skrajnie lewackich ugrupowań. Warto sięgnąć po tę pozycję, bez względu na to czy wierzymy jeszcze w sprawiedliwość i praworządność na ziemi czy nie.

Jak budować struktury państwa, w których urzędnicy nie będą kraść, przestępcy będą się trwożyć, żołnierze ofiarnie walczyć i ginąć, obywatele wspólnie budować lepszą przyszłość? Dawniej pisali o tym Platon, Augustyn, Tomasz Akwinita. Dziś odpowiedzi na te pytania udzielają jedynie sekty i wariaci ze skrajnie lewackich ugrupowań. Warto sięgnąć po tę pozycję, bez względu na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
64
35

Na półkach:

Dzieło, które naprawdę jest ponadczasowe. Niesamowite i wyjątkowe, pobudza do refleksji nie tylko filozoficznej czy teologicznej, ale także ontologicznej i deontologicznej.

Dzieło, które naprawdę jest ponadczasowe. Niesamowite i wyjątkowe, pobudza do refleksji nie tylko filozoficznej czy teologicznej, ale także ontologicznej i deontologicznej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    224
  • Przeczytane
    70
  • Posiadam
    37
  • Filozofia
    6
  • Teraz czytam
    6
  • Na półce
    2
  • Nie posiadam
    2
  • Ulubione
    2
  • Teologia
    2
  • Do kupienia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Państwo Boże


Podobne książki

Przeczytaj także