Siedem minut w niebie

Okładka książki Siedem minut w niebie Eloisa James
Okładka książki Siedem minut w niebie
Eloisa James Wydawnictwo: Amber Cykl: Księżna w desperacji (tom 9) literatura obyczajowa, romans
Księżna w desperacji (tom 9)
Seven Minutes in Heaven
Amber
2018-05-17
2018-05-17
Katarzyna Przybyś-Preiskorn

Romans Eugenii właścicielki agencji guwernantek/to zajęcie nie dla damy/ i Edwarda Reeve syna hrabiego .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Za "Siedem minut w niebie" zabrałam się na Legimi, jest to trzecia i ostatnia z książek Eloisy James tam zamieszczonych i co ważne, jest to już kompletnie inny cykl (9. tom serii Księżna w Desperacji, brak tam poprzednich części...).

Ta książka podobała mi się bardziej, niż "Powiedz 'tak' księciu" - opowiada losy wdowy, Eugenii Snow, arystokratki prowadzącej agencję guwernantek. U drzwi agencji pewnego dnia staje Edward Reeve, syn hrabiego, który nagle został opiekunem przyrodniego rodzeństwa. Mamy więc w książce zupełnie inne problemy - tęsknotę za zmarłym ukochanym, żałobę dzieci po śmierci rodziców, budowanie nowych więzi. W tej książce wiele się dzieje, a bohaterowie są ciekawie zbudowani. Wiadomo, to romans, więc są momenty typowe dla gatunku, nie jest idealnie, zdarzyło się, że zachowanie bohaterów było lekko denerwujące, ale przyjemność, jaką wyniosłam z lektury skłania mnie, by dać jej 6,5/10 gwiazdek.

Dziwna sprawa z tą książką, ponieważ z początku banał i przewidywalna monotonia, a na końcu tak mnie wzięło, że zamiast rzucić nią w kąt, jak sobie obiecałam około 150 strony, to zarwałam dobre trzy godziny snu.

I jeszcze się popłakałam.

Cóż, jeśli chodzi o Eloisę James, mam słabość do książek, w których za wszelką cenę broni swoich bohaterek takimi, jakie są, z ich słabościami, żenującymi zainteresowaniami czy cechami, które wręcz sprawiają, iż ich status ulega pomniejszeniu.
Tak jest w przypadku Eugenii, kobiety z wyższych sfer, która wybrała prowadzenie agencji guwernantek i której marzeniem stała się mała cukiernia, a jak wiadomo, damie praca nie przystoi.
Tak też Ward, mężczyzna z wyboru wyłamujący się z towarzystwa, stanowiący rodzinę zastępczą dla przyrodniego rodzeństwa, ma nie lada problem, gdy zauroczony kobietą, staje przed dylematem: miłość czy konwenanse?

Jeśli chodzi o ocenę, to ze słabej czwórki, podjechała pod dobrą siódemkę, tylko dlatego, że postanowiłam wytrwać do końca i przekonać się, że czasem warto przymknąć oko na to i owo.

Polecam fankom gatunku.

I jeszcze się popłakałam.

Mam problem z tą powieścią, bo skleja się krzywo z wyraźnie osobnych warstw.
Po pierwsze jest tu historia o nieporozumieniu, wykorzystującą klasyczny trop "księcia żebraka" (czy bardziej "'księżniczki żebraczki"),przy okazji której wychodzi na jaw, że nasz główny bohater jest zakompleksionym, klasistowskim dupkiem.
Po drugie niemal od pierwszych stron zostajemy wrzuceni w wir namiętności i erotycznych uniesień - zapomnijcie o "slow burn", naszym bohaterom pożądanie zaćmiewa umysł od pierwszego wejrzenia. I wiecie co - to jest strasznie męczące dla czytelnika!
Po trzecie mamy sympatyczny wątek dzieci, które nasz główny bohater chce przysposobić. Małe łobuzy są urocze i to się czyta z przyjemnością i zainteresowaniem.
Po czwarte mamy niechlujną redakcję - kilka faktów zaprzecza wydarzeniom innych książek w cyklu, ale i bohaterowie czasami zdają się zapominać, co robili kilkadziesiąt stron wcześniej, zaś w polskim tłumaczeniu główny Zły - babka rodzeństwa, zmienia nazwisko co rozdział, a protagoniści płeć w trakcie jednego zdania.

Mam problem z tą powieścią, bo skleja się krzywo z wyraźnie osobnych warstw.
Po drugie niemal od pierwszych stron zostajemy wrzuceni...

Książka całkiem sympatyczna – Eugenia jest przesympatyczna, no i mega miło zobaczyć, jak wyrosła z niej dorosła kobieta! W sumie ta uwaga pozostaje aktualna także w stosunku do Edwarda. Kiedyś były z nich poboczni bohaterowie powieści o ich rodzicach, a teraz doczekali się własnej książki!
Mam natomiast dwie uwagi, które sprawiają, że czytanie tego to trochę jak rozmowa z obcokrajowcem na temat alfabetu – rozumiem pomyłki logiczne w latach etc., ale tu wygląda jakby autorka w ogóle nie czytała swoich książek. Dlaczego? Oto dowody:
1. Matka Lisette jest martwa w poprzednich częściach cyklu. Jest to wielokrotnie zaznaczone i absolutnie pewne. Dlaczego więc tutaj nagle jest żywa i bardzo żywotna? To nie sci-fi, że zmarli wstają z grobu
2. Lisette nie mogła mieć więcej dzieci. Było to wcześniej wyraźnie powiedziane, a tu okazuje się, że dorobiła się jeszcze dwójki
3. Jak Edward mógł nie znać dziedzica księcia Beaumonta? Jego ojciec Damon i księżna Beaumont, Jemma to rodzeństwo. Dziwne więc, żeby nigdy w czasie świąt i innych uroczystości nie poznał młodego Beaumonta.

Brak logiki jest niestety powalający, a szkoda.

Niby wszystko w tej historii jest, silna bohaterka, przystojny mężczyzna i nawet dzieci, które mogłyby sporo namieszać. A jednak czegoś mi zabrakło. Główna para właściwie od początku ma ochotę rzucić się na siebie, Ward w ogóle nie słucha co Eugenia i całe jego otoczenie do niego mówi. Bohaterowie ciągle odpływają myślami w stronę łóżka w sytuacjach raczej wymagających skupienia na temacie rozmowy. Dzieci są urocze, ale ich potencjał raczej niewykorzystany.

Miło było się spotkać z bohaterami poprzednich części ale mam wrażenie że autorka nie przeczytała swoich wcześniejszych książek. Totalnie nie mogłam się połapać kto jest kto. I co tu robi matka Lisette?!

Zaciekawił mnie wątek dzieci , ich zachowania i przeżycia, fabuła klarowała się na początku ciekawie, ale potem to już nic ekscytującego.
Przewidująca.

Przewidująca.

Świetna...

Świetna...

To pierwszy i raczej ostatni raz kiedy stykam się z twórczością tej autorki. Rozczarowałam się faktem, że romans między głównymi bohaterami wybuchł tak szybko i właściwie ciągnął się przez całą akcję. Na plus główna bohaterka i jej charakter

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Eloisa James

Dodaj cytat z książki Siedem minut w niebie