Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin

Okładka książki Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin Kaja Nowakowska, Małgorzata Ruszkowska-Macur
Okładka książki Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin
Kaja NowakowskaMałgorzata Ruszkowska-Macur Wydawnictwo: Pascal kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Pascal
2018-03-27
2018-03-27
książka kucharska przepisy kulinarne kulinaria dieta zioła

Książka zrodzona z pasji, została okraszona szczyptą humoru, co przydaje jej charakteru. W efekcie dostajemy uroczą opowieść o wkładaniu do garnka tego co rośnie pod przysłowiowym płotem. Książkę zaczynamy poradami jak i gdzie zbierać, w co się zapatrzeć, by nasze działania były efektywne i po co sięgać na łące, a czego się wystrzegać. Rośliny, które razem z autorkami w drugiej części będziemy tropić , by w efekcie wylądowały na naszym talerzu są na wstępie króciutko opisane. Z notek dowiemy się co zacz, jakie ma wartości odżywcze, albo kiedy zbierać. Minimalistycznie, niby zwięźle, ale ja do tej pory nie wiem jak rozpoznać nieszpułkę zwyczajną, albo biedrzeniec mniejszy. To jest feler tej książki – na pewno nie dowiemy się jak poznać, te mniej popularne rośliny, a na łace zieleniny huk!
Oczywiście to głównie książka kucharska, ale dobiera do przepisów tak nietypowe składniki, że warto by było poświęcić im trochę więcej uwagi. Jak już przebrniemy przez swoje lęki, czy na talerzu ląduje to co chcielibyśmy tam położyć zgodnie z zaleceniami autorek, możemy rozpocząć prawdziwa ucztę kulinarną. Znajdziemy tu moc niecodziennych, czasem zapomnianych smaków. Będziemy cieszyć nie tylko podniebienie , ale i oczy, bo w wielu przepisach wykorzystano kwiaty, które nadają nie tylko wyjątkowy, delikatny smak potrawom, ale także wprowadzają sporo koloru i lekkości. Zrobimy z nich herbatki, lemoniady, żele, lody i inne desery. Sama radość. Ale to nie wszystko – na konkrety też przychodzi czas. Obiad zjemy wykorzystując nasiona, łąkową zieleninę, grzyby. Przepisów jest tu moc – jedne wydają się przyjazne dla większości zjadaczy chleba, inne budzą obawy nawet u twardzieli kuchennych. Jedno jest pewne każdy znajdzie w tej książce mnóstwo dobroci, niesamowitych smaków i unikatowych potraw. Trzeba tylko przemóc lęki przed tym, co nowe.

Wszystko pięknie wydane, różnorodne przepisy z wykorzystaniem bylin, o które co chwilę można się potknąć na spacerze.
Tylko dlaczego nikt mnie nie uprzedził, że w książce nie ma ni grama mięsa?... Szkoda wielka. Oczywiście, gdybym przejrzał ją wcześniej, gdybym zajrzał na bloga autorek, pewnie bym się domyślił. No, a jak się kupuje wysyłkowo... Co zrobić.
Nie mniej nie żałuję. Nawet bardzo polecam. Ale ostrożnie... W naturze zbieraczo-plądrowniczej przydaje się doświadczenie.

Nie mniej nie...

Widać, że autorki poświęciły dużo czasu i serca na dopracowanie tej pozycji. Zanim czytelnik przejdzie do przepisów, czeka go małe "szkolenie". Autorki radzą w co zaopatrzyć się, wybierając się na łowy i podają kilka złotych rad na temat zbierania roślin w lesie. Spodobał mi się również spis roślin i grzybów wykorzystanych w książce. O każdej z nich autorki napisały kilka słów. Nie zabrakło również spisu roślin trujących, co oczywiście jest na plus tej pozycji. To jeszcze nie koniec "szkolenia". Przed przystąpieniem do zbierania i gotowania warto przyjrzeć się również słownikowi, który znajduje się na pierwszych stronach tej książki. Znajdziecie tu również obszerną bibliografię, która jest dowodem na to, że autorki solidnie się przygotowały do napisania tej książki. Wszystko co znajduje się w tej pozycji jest poparte naukową wiedzą.

Przepisy są bardzo proste i opatrzone ładnymi zdjęciami. Tuż nad każdym przepisem znajdują się ciekawostki dotyczące użytych składników. Zaintrygowała mnie bardzo lemoniada fiołkowa, którą mam w planach w najbliższym czasie przygotować. Zrobiłam truskawkowe lody z syropem z kwiatów z czarnego bzu i były.. przepyszne! Chociaż przyznam się bez bicia, że sok z czarnego bzu użyłam wcześniej przygotowany przez moją kochaną Babcię. Nie mniej jednak lody smakowały obłędnie!

"Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin" Kaja Nowakowska, Małgorzata Ruszkowska
Ciekawym dodatkiem są krótkie historie z życia autorek, związane oczywiście głównie ze zbieraniem roślin i grzybów. Dużym ułatwieniem jest kalendarz zbioru roślin oraz grzybów opisanych i użytych w książce oraz indeks roślin i grzybów, dzięki któremu można łatwo wyszukać przepis z interesującym nas składnikiem.

Czy polecam? Jak najbardziej! Jednak z pewnością nie jest to książka dla wszystkich. Myślę, że z tej pozycji zadowolone będą głównie osoby kochające obcować z naturą oraz uwielbiające eksperymentować w kuchni.

• Kuchnia
  • Do kupienia