Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji

Agora
2018-04-18
2018-04-18
Turcja Turcy Stambuł reportaż literatura faktu

Mam bardzo mieszane uczucia. Niby autor pokazał Turcję z kompletnie nieznanej strony, z drugiej mam wrażenie, że chciał chwycić zbyt wiele srok za ogon. Opisuje wiele wydarzeń historycznych, których bez pomocy Wikipedii nie potrafiłabym samodzielnie osadzić w czasie i kontekście.
Poruszono tak wiele momentów w historii, skrawków z życia zwykłych ludzi i politycznych zagrywek, że to co otrzymujemy w efekcie nie jest przejrzystym reportażem, tylko tureckim koktajlem. Myślę, że autor ma wiele do powiedzenia, ale forma, w jakiej to wyraża jest dla mnie zbyt ciężkostrawna.

Turcja jest podzielona. Bardzo. Książka jest jak mozaika arabska. Pozornie różne elementy, ludzie, wydarzenia mają przekazać opowieść o współczesnej Turcji. Państwa kontrastów i różnorodności. Tyle że to ze sobą nie gra. Dzisiaj Turcja walczy. Walczy w sobie. Książka pokazuje głównie tych, którzy władzy się sprzeciwiają: dawne elity, wojskowych kemalistów, radykałów lewicowych, osoby z miejskiego marginesu, intelektualistów dla których zabrakło miejsca, w końcu Kurdów. Łączy ich jedno – sprzeciw wobec Prezydenta i tworzonego systemu. Sprzeciw mocny, okupiony więzieniem, emigracją i śmiercią.
Mój pierwszy reportaż o współczesnej Turcji. Bardzo udany. Zwiedziłem ten kraj kilka lat temu i chciałbym tam wrócić.

© Lech Suchomyłnow
Prokrustowe łoże w tureckiej „Atlantydzie” Thomasa Orchowskiego

Książka Thomasa Orchowskiego "Rzeź na Tarlabaşı. Opowieść o nowej Turcji" jest udanym debiutem młodego reportera o dużych i zdrowych ambicjach pisarskich. Jemu się udało stworzyć spójną całość z całkiem odmiennych pod wieloma względami esejów i szkiców. Autor połączył głęboką wiedzę o Turcji, nabytą w krótkim czasie, umiejętności dziennikarskie i różnorakie chwyty artystyczne w jednym utworze literatury dokumentalistycznej, pełnym faktów historycznych i realnych postaci oraz własnych sugestii i refleksji.
Zapowiadając opowieść o stambulskiej dzielnicy Tarlabaşı, T. Orchowski, poprzez alegorie i metafory, kreuje obraz zatopionej Atlantydy – dawnego świata kosmopolitycznego Stambułu, który zniknął na zawsze w politycznym „przemilczaniu” i społecznej „niepamięci”, tworzy panoramiczny obraz nowej Turcji.
Jest to książka o nieznanej poza granicami tego kraju rzeczywistości kontrolowanej i manipulowanej, pełnej problemów „nienazywanych” i tematów „niewygodnych”. Są to teksty o realiach, znanych tylko tutejszym, czasem Innym i często Obcym, ale wtajemniczonym, którzy stali się zakładnikami i ofiarami rządzących prokrustów.

© Lech Suchomyłnow
Prokrustowe łoże w tureckiej „Atlantydzie” Thomasa Orchowskiego

Autor "Rzezi na Tarlabasi" stanął przed trudnym wyzwaniem, ponieważ kilka lat wcześniej ukazał się "Zabójca w mieście moreli", czyli popularny reportaż autorstwa Witolda Szabłowskiego. Szabłowski nie tylko objechał całą Turcję, lecz dodatkowo miał za sobą staż w CNN Turk, a więc przedstawiał ten kraj z bardzo szerokiej perspektywy. Tej zabrakło tymczasem Thomasowi Orchowskiemu.

Próbuje on bowiem przedstawić najważniejsze tureckie problemy z perspektywy jednego miasta, czyli zasadniczo kosmopolitycznego Stambułu, a właściwie wręcz jednej dzielnicy, co mocno zawęża punkt widzenia. Dodatkowo dość szeroka paleta poruszanych tematów przy jednocześnie niewielkiej objętości książki powoduje, że właściwie każdy z nich jest potraktowany w sposób mocno zdawkowy. Jedyna przewaga nad reportażem Szabłowskiego dotyczy perspektywy czasowej, ponieważ Orchowski mógł już opisać głośne sprawy referendów konstytucyjnych z 2013 i 2017 roku, protestów w Parku Gezi w Stambule, udziału Turcji w wojnie w Syrii (chociaż ten temat poruszany jest jedynie w kontekście wizyty autora w redakcji czołowej tureckiej gazety opozycyjnej) i oczywiście nieudanej próby przewrotu z 2016 roku.

Publikacja jest jednocześnie napisana bardzo przystępnym językiem, stąd czyta się ją bardzo szybko, ale wydaje się ona jedynie dobrym przetarciem dla osób dopiero rozpoczynających swoją "przygodę" z tematyką turecką. Pozostali czytelnicy raczej nie znajdą w niej niczego szczególnie ciekawego...

Mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony jest to co lubię: nieszablonowe, poszukiwanie nowego, wnikliwego spojrzenia na kraj, o którym każdy wyrobił sobie powierzchowną i często błędną opinię, jest opowieść o przeszłości i teraźniejszości, jest i o ludziach i o miejscach. Ale z drugiej strony jest i chaos - takie wszystko upchnięte w jedną całość, gdzie wszystko przepycha się między sobą i próbuje grać pierwsze skrzypce. Trzeba jednak zacząć od tego, że Thomas Orchowski wybrać na swój reportaż temat ciekawy i bardzo na czasie.

Autor próbuje poznać i zrozumieć współczesną Turcję. Kraj leżący od zarania dziejów na styku kultur europejskiej i azjatyckiej był miejscem gdzie zawsze kipiało i kotłowało się. Miejscem, które było domem dla wielu zupełnie różnych ludzi: Lewantańczyków, Ormian, Żydów, Greków, Kurdów i przede wszystkich Turków. Mieszały się tam religie, poglądy, spojrzenia na władzę. Nic tam nie było proste i oczywiste. Orchowski próbuje nakreślić tło by pokazać co kryje się za fasadą. Mówi o rzeczach trudnych, o wyniszczających prześladowaniach na tle rasowym, o zabójstwach, porusza też problemy grup genderowskich i ludzi transseksualnych, mówi głośno o problemach kobiet oraz zagadnieniach związanych z wolnością słowa. Próbuje także nakreślić obraz albo raczej szkic związany z życiem imigrantów tureckich w Niemczech. Chce zobaczyć coś więcej niż radykalnych Turków. Nie unika też tematu polityki i zamachu stanu z nocy 15 na 16 lipca 2016 roku. Ważną i we wszystkich aspektach pojawiającą się postacią jest Prezydent Erdogan.

Z pewnością warto sięgnąć po reportaż i poprzez jego pryzmat spróbować na nowo spojrzeć na współczesną Turcję. Kraj ogromnych przemian, który w zastraszającym tempie się radykalizuje ale jest na tyle ważnym partnerem dla Europy, że nie można całkowicie zepchnąć go na margines. Wiele zjawisk społecznych i geopolitycznych można z tej perspektywy lepiej zrozumieć.

Trochę chaotyczna ta książka ,ale porusza ciekawy temat.
Jak się ją czyta to chciało by się zapytać, skąd my to znamy...

Trochę chaotyczna ta książka ,ale porusza ciekawy temat.
Jak się ją czyta to chciało by się zapytać, skąd my to znamy...

Bardzo dobrze napisany reportaż. Thomas Orchowski pokazuje w swojej książce jedną dzielnicę, Tarlabasi. Jest ona wyrywkiem Stambułu, a jednocześnie to właśnie w tym miejscu na przestrzeni XX i początku XXI wieku działy się najważniejsze rzeczy, umierali najważniejsi ludzie, mieszkali najznamienitsi. Tam w 1855 roku zmarł na cholerę Adam Mickiewicz. Tam także swoje miejsce znajdowali wykluczeni, pogardzani w innych miejscach.
Pośród rozpadających się kamienic kryje się prawdziwa historia.
To tam niczym w soczewce skupia się historia XX-wiecznej Turcji, kraju, który zmienił się jak rzadko który.
Przemiany Turcji to przede wszystkim ludobójstwa, czystki etniczne i przymusowe migrację dokonane przez tureckie elity i wiele innych drażliwych, tragicznych wydarzeń. Do tego dochodzi współczesna głęboka polaryzacja polityczna społeczeństwa tureckiego, wydarzenia z ostatnich kilku lat. Jednolita, nowoczesna Turcja przed laty to tylko pozory, teraz państwo cofające się do... to już sami zobaczycie w trakcie lektury tej bardzo dobrze opracowanej książki.
Książka Orchowskiego to miks, patchwork. Z różnorodnych elementów autor utworzył obraz kraju wielkiego, zróżnicowanego, a jednocześnie jednolitego, kraju który ewoluuje od kilku dekad, nieustannie się zmienia. Czy na lepsze? Sami to musicie ocenić.
Rzeź... czyta się bardzo dobrze, szybko. Książka jest doskonale dopracowana, nieprzegadana. Mam wrażenie, że każde słowo zostało kilkakrotnie przemyślane, że jego użycie ma jakiś konkretny cel. Atutem jest także fascynacja autora Turcją. Z każdego zdania przebija wiedza o tym kraju. Widać także, iż Orchowski nie bazuje tylko na tym co zobaczył, czego się dowiedział. Przez treść książki przebija porządny, dogłębny resarch, merytoryczne podejście do tematu, ogromna wiedza dot. zarówno historii sprzed dekad, współczesnej, jak i kultury, spraw społecznych, religijnych, gospodarczych, obyczajowych..
Mam tylko jedno zastrzeżenie. Książka nie jest bezstronna. Orchowski ukazuje swoją ocenę wszystkich opisanych wydarzeń, swój punkt widzenia. Wolałbym, żeby autor był bardziej bezstronny.
Polecam tym bardziej, iż zamieniając częściowo w tekście Turcję na Polskę dojrzymy w wielu aspektach uderzające podobieństwa i smutne wnioski nasuną się same.

Świetny debiut, aż ciężko się oderwać od lektury. Zaskakuje też, jak bardzo sytuacja w Polsce przypomina to, co dzieje się w Turcji. Zdecydowanie polecam.

Książka z podobną wymową do książki Necli Kelek. Negatywnie, ale konstruktywnie o Turcji w XX wieku.

Otwiera oczy i chęć na kolejne "tureckie" lektury

Otwiera oczy i chęć na kolejne "tureckie" lektury