Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione opowiadania

F. Scott Fitzgerald Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
I'd Die for You and Other Lost Stories
literatura piękna
Ewa Ledóchowicz
Mistrzowie Literatury
Ameryka jazz lata 30. XX opowiadania

Pierwsze spotkanie z autorem, całkiem udane, chociaż mam wrażenie, że opowiadania zawarte w zbiorze nie bez przyczyny nie zostały opublikowane za życia autora.
Jest tu parę eksperymentów typu 2 opowiadania z tym samym początkiem i innym zakończeniem lub opis pomysłów na film.
Każdy tekst okraszony ciekawym opisem wyjaśniającym czy opisującym okoliczności powstania tekstu.

To są po prostu świetne opowiadania! Tylko tyle chce mi się napisać w te upalne dni...

Zaczynała się podróż. W przedziale wagonowym pociągu, siedziała grupka ludzi. Jednym z nich był młody, postawny mężczyzna. Na kolanach leżała mu teczka, a na niej kartka papieru z ołówkiem. Co jakiś czas zapisywał na niej słowa, które potem łączyły się w zdania. Kątem oka obserwował otoczenie, wyglądał za okno, gdzie pejzaż posuwał się do przodu, tak szybko, jak ludzkie...

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • 2019
  • Literatura piękna
  • Obyczajowe
  • 2020
  • Pożyczone z biblioteki
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione opowiadania