rozwińzwiń

Hamburger Hill 1969

Okładka książki Hamburger Hill 1969 Przemysław Benken
Okładka książki Hamburger Hill 1969
Przemysław Benken Wydawnictwo: Tetragon Seria: Monografie powieść historyczna
164 str. 2 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Monografie
Wydawnictwo:
Tetragon
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
164
Czas czytania
2 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363374501
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Studia nad wojnami w Indochinach. Tom V Przemysław Benken, Jarema Słowiak
Ocena 8,0
Studia nad woj... Przemysław Benken,&...
Okładka książki Twórczość na zamówienie Przemysław Benken, Stanisław Bereś, Zbigniew Bereszyński, Daniel Czerwiński, Sławomir Formella, Piotr Franaszek, Łukasz Jastrząb, Piotr Kardela, Monika Komaniecka, Cecylia Kuta, Rafał Łatka, Stefan Pastuszewski, Michał Mieszko Podolak, Tadeusz Paweł Rutkowski, Marcin Tunak, Maciej Urbanowski
Ocena 5,0
Twórczość na z... Przemysław Benken,&...
Okładka książki Marzec i po marcu. Wpływ kryzysu marca 68 na środowiska naukowe i kulturę Polski Ludowej Przemysław Benken, Tadeusz Paweł Rutkowski, praca zbiorowa
Ocena 10,0
Marzec i po ma... Przemysław Benken,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
16
3

Na półkach: ,

Krótko pisząc: POLECAM! Analiza i opis bitwy Hamburger Hill z 1969 r. sporządzony w sposób wręcz benedyktyński (jak zawsze u tego Autora). Po lekturze pracy warto porównać jej treść z filmem nt. tej bitwy w czasie II wojny w Indochinach.

Krótko pisząc: POLECAM! Analiza i opis bitwy Hamburger Hill z 1969 r. sporządzony w sposób wręcz benedyktyński (jak zawsze u tego Autora). Po lekturze pracy warto porównać jej treść z filmem nt. tej bitwy w czasie II wojny w Indochinach.

Pokaż mimo to

avatar
1148
251

Na półkach:

Całkiem fajna praca, można z czystym sumieniem polecić. jest tu kilka nieco legendarnych wątków jak np problemy z M16 (tzn wersja jakoby karabin ten był podatny na zacięcia z powodu zabrudzeń) ale chyłkiem przemyka się też sporo prawdy tzn broń ma małą tolerancję na niewłaściwa amunicję, a specyfikacje względem amunicji władze wojskowe w USA zmieniły głupawo tzn najpierw kazali opracować karabin pod konkretny pocisk a potem już w warunkach bojowych wykorzystywali inny proch. Dodatkowo początkowo żołnierzom nie dawano tez zestawu do czyszczenia broni bo uznano, ze skoro broń jest tak doskonale odcięta od czynników zewnętrznych nie ma to sensu. o wszystkim tym autor wspomina ale dalej się przewija teza o złej konstrukcji jako głowny powód.
Podaje też autor, że przez dżunglę Amerykanie szli z prędkością 0.5 km/h ale już Vietcong z prędkością 5-6 km/h! Wietnamczycy byli zapewne szybsi (a nawet na pewno byli) od Amerykanów a to z powodu uzbrojenia i ekwipunku (którego generalnie mieli mniej),znajomości terenu i przyzwyczajenia do niego. Niemniej prędkość 5-6 km/h to osiąga idąca po dobrej drodze kolumna wojskowa, już nawet przejście po gorszej jakości drodze gruntowej przez las zmniejsza tą prędkość. Nie dziwi też, ze tak fantastyczne dane uzyskujemy ze źródła o proweniencji komunistycznej. Realnie pewnie 3-4 km/h to wszystko co mogło uzyskać zgrupowanie partyzantki komunistycznej (a i tak dawało to znaczną przewagę nad Amerykanami!).
Kolejne elementy to np opis działania amunicji - otóż 7.62x39 mm ma zadawać ze względu na swoją energię początkową duże obrażenia. No niestety ale nie. efekt koziołkowania (czy też ustawiania się bokiem w ciele ofiary) pocisków tego kalibru wynika z tego, ze sama kula ma kształt wydłużony i jak wszystkie tego typu koziołkują w zetknięciu z tkanką miękka. Następuje to zresztą zwykle w granicach 20-25 cm od wejścia w ciało ofiary. natomiast sama energia początkowa to ok 2000J podczas gdy 5.55 NATO to jedynie 1800J - niewielka różnica w mojej ocenie. Zresztą w przypadku pocisków typu 5.56 cała zdolność zarówno do przebijania przeszkód jak i zadawania ran opiera się na prędkości pocisku i jest od niej zależna - im większa tym lepsza. Przy prędkości uderzenia w cel miękki powyżej 750 m/s amunicja typu .223 Remington albo M193 (bo współczesna amunicja NATOwska to SS109 i powstała w 1980 roku, ma nieco inne właściwości) nie tylko potrafiła zmienić swój tor poruszania się już w ciele ofiary ale również ze względu na budowę samego pocisku, płaszcz potrafił oddzielić się od ołowianego wnętrza co powodowało dodatkowe rany.

To takie drobnostki bo generalnie praca bardzo fajna i polecam.

Całkiem fajna praca, można z czystym sumieniem polecić. jest tu kilka nieco legendarnych wątków jak np problemy z M16 (tzn wersja jakoby karabin ten był podatny na zacięcia z powodu zabrudzeń) ale chyłkiem przemyka się też sporo prawdy tzn broń ma małą tolerancję na niewłaściwa amunicję, a specyfikacje względem amunicji władze wojskowe w USA zmieniły głupawo tzn najpierw...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1154
932

Na półkach: ,

"Dobrze napisana książka"
Kolejna pozycja o mało znanym u nas konflikcie w Wietnamie.
Dotychczas wydarzenia w niej opisane znaliśmy z filmu i propagandy obu stron. Nie były one zbyt obiektywnie przedstawione. Autor stara się rzucić nowe spojrzenie na batalie o wzgórze nr 937.
Książka pisana według oklepanego (co nie znaczy złego) schematu.
Najpierw krótki zarys całości konfliktu. Potem przestawienie i charakterystyka wszystkich stron biorących w nim udział. Wreszcie sama bitwa i wnioski.
Jest to bardzo dobrze poukładane i pozwala z wielką przyjemnością przyswoić sobie całą historię.
Język w którym napisano opracowanie jest przystępny i mimo swojej "suchości" pozwala na "wciągnięcie się".
Oprócz tekstu w środku znajdziemy trochę zdjęć i mapy sytuacyjne. Do tych drugich mam lekki niedosyt dotyczący wykonania. Inne wydawnictwa mnie rozpieściły i stałem się wymagający. Owe mapy są zbyt mało dokładne jak na mój gust. Nie zawierają położenia jednostek Vietcongu ani ich wyszczególnienia.
Wydanie jest bardzo staranne. Twarda oprawa w charakterystycznym kolorystycznym schemacie serii, papier biały wysokiej jakości i szyty grzbiet- sprawią, że książka nie rozleci się po przeczytaniu.
Dobrze, że u nas jest coraz więcej literatury tego typu.

"Dobrze napisana książka"
Kolejna pozycja o mało znanym u nas konflikcie w Wietnamie.
Dotychczas wydarzenia w niej opisane znaliśmy z filmu i propagandy obu stron. Nie były one zbyt obiektywnie przedstawione. Autor stara się rzucić nowe spojrzenie na batalie o wzgórze nr 937.
Książka pisana według oklepanego (co nie znaczy złego) schematu.
Najpierw krótki zarys całości...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    5
  • Historia
    3
  • Wietnam
    2
  • Wojny, konflikty i akcje zbrojne
    1
  • 1. Ebook'i
    1
  • WARTO
    1
  • Współczesność
    1
  • 2022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hamburger Hill 1969


Podobne książki

Przeczytaj także