Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd

Okładka książki Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd Marcin Przewoźniak
Okładka książki Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd
Marcin Przewoźniak Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielcy odkrywcy, wielkie odkrycia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wielcy odkrywcy, wielkie odkrycia
Zielona Sowa
2014-01-01
2014-01-01
popularnonaukowe Mikołaj Kopernik

Świetna!!!

Świetna!!!

Bardzo lubię książki dla dzieci o znanych osobach. Bo choć są to wciąż lektury dla maluchów, to wiedza w z nich zawarta jest zdecydowanie bardziej wartościowa od wszystkich innych opowiadań. Dzięki nim dzieciaki w prosty sposób poznają życie i twórczość ludzi, których nie tylko warto lecz nawet należy znać. Miałam okazję polecić Wam już książkę o Janie Pawle II oraz o Januszu Korczaku. Tym razem pora dowiedzieć się czegoś więcej na temat słynnego polskiego uczonego jakim był Mikołaj Kopernik.

Wszyscy wiemy, że był on astronomem. Gdybyśmy kogokolwiek spytali o to czego dokonał Mikołaj Kopernik z pewnością wszyscy chórem krzyknęliby, że był on pierwszym człowiekiem, który dostrzegł, że to ziemia krąży wokół słońca, a nie odwrotnie. Jednak niewielu wie, jak bardzo niebezpieczne było w owym czasie wyrażanie takich poglądów. Ten wspaniały uczony był zatem niezwykle odważny narażając własne życie, mówiąc o tym głośno. Co więcej, Mikołaj Kopernik odkrył to w czasach, kiedy nie wynaleziono jeszcze teleskopu! Ale to nie jedyna rzecz, za którą powinniśmy podziwiać tego naszego rodaka. Mikołaj Kopernik zasłynął ze skutecznej obrony Olsztyna, z lekarstw na ból zęba, które w owym czasie były prawdziwą rewolucją, a także z tego, że opracowywał nowoczesny kalendarz w czasach, gdy większość nie wiedziała nawet jaki jest teraz rok lub też rysował mapy, gdy inni mierzyli odległości w pacierzach.

Jednak książka, którą Wam dziś prezentuję nie opowiada wyłącznie o tym czego dokonał Mikołaj Kopernik. Tutaj poznamy całe jego życie. Dowiemy się kim byli jego rodzice, gdzie się urodził i gdzie dorastał, jak się bawił, jakie miał obowiązki, jak wyglądała szkoła za jego czasów, czym się interesował, kogo kochał i wiele wiele innych. A oprócz tego poznamy nieco historię jego rodzinnego miasta a także całego kraju, dowiemy się co nieco o obyczajach i poglądach ludzi w tamtych czasach itp. Powiem Wam szczerze, że ta książka to ogromne źródło wiedzy. Głównie o tym zacnym uczonym, ale nie tylko. Jest tu całe mnóstwo innych ciekawych informacji. A wszystko to przedstawione jest w bardzo prosty i jednocześnie interesujący dla małego człowieka sposób.
Aż wstyd, że choć jestem już dorosła wiedziałam na te tematy tak niewiele. Teraz czytając tę lekturę często byłam bardzo zaskoczona i cieszyłam się mogąc poszerzyć swoją wiedzę. To kolejny przykład na to, że z książek dla najmłodszych również można czerpać wiele wartościowej wiedzy. Wierzcie mi - bardzo żałuję, że jak sama byłam dzieckiem, nikt nie wpadł na to, by przekazywać nam wiedzę w tak naturalny i łatwo przyswajalny sposób. Okazuje się, że podczas zwykłej rozrywki jaką jest czytanie opowiadań, można się bardzo wiele nauczyć.

Podoba mi się także wydanie tej lektury. Książka jest dość duża (to najbardziej lubi moje dziecko),ma twardą oprawę i dobrej jakości papier wewnątrz. Poza tym na każdej ze stron oprócz opowiadania podstawowego, które wyjaśnia nam dany temat na marginesie znajdziemy dodatkowe informacje związane z opowiadaniem. Co więcej, wszystkie te teksty są łatwo zrozumiałe i bardzo interesująco przedstawione. A kolorowe i często dość zabawne ilustracje sprawiają, że mały czytelnik z wielką przyjemnością sięgnie po taką lekturę.

Choć Alicja jest jeszcze mała czasem wspólnie zagłębiamy się w treść tej lektury. Nie oczekuję oczywiście, że moje dziecko od dziś będzie wielką znawczynią w tym temacie. Że bezbłędnie wymieni mi zasługi Mikołaja Kopernika oraz będzie potrafiła streścić mi cały jego życiorys. Absolutnie nie! Jednak cieszę się, że już teraz mogę poznawać moją córeczkę z tak wspaniałą osobistością. Że to nazwisko nie jest jej zupełnie obce, a wydarzenia zawarte w książce w większym lub mniejszym stopniu utkwią jej w pamięci :) Uważam, że to bardzo dobrze :)

Myślę, że ta książka jest bardzo ciekawa i wartościowa. Znajdą w niej coś ciekawego nie tylko najmłodsi, ale także i starsi czytelnicy. Zresztą dorośli chyba również, bo u nas i ja, i mój mąż z ogromna przyjemnością przeczytaliśmy ją całą. Tak więc - polecam!

Chcę Wam dziś zaproponować coś zupełnie nowego i absolutnie wyjątkowego.
Książka,którą mam przed sobą to zarazem rzetelnie opracowana biografia jednego z najwybitniejszych polskich uczonych,perfekcyjnie dopracowany,wręcz dopieszczony album,którego estetyka wykonania po prostu zachwyca,jak i podręcznik historii,który nie zniechęci i nie znudzi czytelnika,a wręcz przeciwnie - zaspokoi jego głód wiedzy i zachęci do dalszych eksploracji.
Ogromną zaletą tej publikacji jest to,że choć przeznaczona jest dla młodego odbiorcy,próżno w niej szukać nieścisłości,skrótów,przemilczeń,które zwykle świadczą o tym,że autorowi nie chciało się przekazać i dostosować posiadanej wiedzy do poziomu odbiorcy.Ogrom informacji zawartych w książce z pewnością by przytłaczał,gdyż autor nie ograniczył się jedynie do samej opowieści o Mikołaju Koperniku.Z wielkim rozmachem nakreślił realia historyczne,obyczajowe i społeczne,w których egzystował uczony i zrobił to w tak przystępny,intrygujący i nieszablonowy sposób,że każdy młody czytelnik,nawet jeśli historia nie jest jego ulubionym przedmiotem,z pewnością da się wciągnąć w tę fascynującą opowieść.
Nie uciekając się do moralizatorskiego tonu ,w dowcipny i nienachalny sposób zachęca do poszerzania swoich horyzontów,zgłębiania wiedzy i rozbudzania zainteresowań odsyłając ku poradnikowi obserwatora nieba i quizowi poświęconemu uczonemu.
Teraz trochę o zawartości książki.
Autor,zgodnie z zamysłem,skupia się na postaci Mikołaja Kopernika.Drobiazgowo wyszczególnione fakty historyczne z jego życia wzbogaca całymi garściami ciekawostek i anegdot,które czynią sylwetkę astronoma bardziej realną i bliższą współczesnemu człowiekowi.
Ze swada snuje opowieść o rodzinie Mikołaja,pochodzeniu jego nazwiska,dzieciństwie,wczesnej młodości i okresie studiów,a także o jego codziennym życiu.
Aby zwrócić uwagę,że Kopernik nie żył w próżni,rozpościera przed czytelnikiem barwną panoramę XV-wiecznego Torunia,opowiada o obyczajach,modzie,stosunkach społecznych tamtej epoki,z humorem porównuje ówczesne szkolnictwo do dzisiejszego.
Autor nie ogranicza się jednak do realiów Torunia ; aby przybliżyć czytelnikowi okres studiów uczonego,niezwykle plastycznie przedstawia polskie i europejskie środowisko uniwersyteckie,kreśli sylwetki największych umysłów tamtych czasów,zaznajamia z przedkopernikańskimi wyobrażeniami o świecie oraz z metodami walki inkwizycji z ludźmi,którzy wyprzedzili swoją epokę.W przystępny sposób wyłuszcza teorię heliocentryczną i tłumaczy,dlaczego wstrząsnęła światem.
Wszystkie te informacje pozwalają zrozumieć doniosłość i rangę osiągnięć Kopernika,uświadamiają,jak bardzo zmieniły oblicze świata,jak wielką rewolucję wywołały w ludzkich umysłach i jak wiele wniosły do naukowego dorobku ludzkości.
Autor udowadnia czytelnikowi,że Mikołaj Kopernik to nie tylko dokonania w dziedzinie astronomii ; różnorodność jego zainteresowań,bezmiar wiedzy i osiągnięć z wielu dziedzin predestynują go do dumnego miana człowieka Renesansu.Uzmysławia,że ten wybitny matematyk,ekonomista,lekarz,kartograf,poeta,tłumacz,dyplomata i dowódca dorównywał geniuszowi Leonarda da Vinci.
Uświadamia,że historia tego wielkiego człowieka nie skończyła się wraz z jego śmiercią,że dzieło jego życia przez wiele stuleci wzbudzało emocje,znajdowało zarówno naśladowców i zwolenników,jak i zagorzałych przeciwników.
Doskonałym uzupełnieniem tej wyczerpującej biografii,a zarazem przysłowiową wisienką na torcie są rozważania na temat miejsca pochówku Kopernika,sensacji wokół odnalezienia jego szczątków i potwierdzenia ich tożsamości dopełnione fotografią rekonstrukcji twarzy warmińskiego kanonika.
Dzięki temu jawi się on nam jako osoba z krwi i kości,nie zaś jako zapomniany uczony sprzed pięciu wieków.
Ta książka to prawdziwy skarb.Nie tylko jest wiarygodnym źródłem wiedzy o Mikołaju Koperniku i jego czasach ; pomaga też młodemu czytelnikowi docenić jego osiągnięcia i poczuć się z nich dumnym.Nie zawaham się stwierdzić,że uczy patriotyzmu.
Uważam,że z powodzeniem może stanowić chlubną ozdobę każdej biblioteczki oraz doskonały prezent.
Choć adresowana do nastoletniego odbiorcy,z pewnością zachwyci i poszerzy wiedzę niejednego dorosłego.
Gorąco polecam!

Chcę Wam dziś zaproponować coś zupełnie nowego i absolutnie wyjątkowego.

• Dla dzieci i młodzieży
  • Biografie