Po prostu LAGOM

2018-04-11
2018-04-11
Witold Biliński
lagom

Książka o Szweckich zwyczajach i nawykach. Zawiera dużo krótkich ciekawostek na temat jedzenia, ubioru, wystroju wnętrza itp. Mało jest w książce tekstu który opisuje mentalność Szwedów. Trochę innego rodzaju wiedzy oczekiwałam. Natomiast jeżeli ktoś lubi poznawać miejscowe zwyczaje to może to być książka dla niego.

Mam wrażenie, że ta uroczo wydana książeczka jest tak naprawdę o niczym. Autor ciągle wracał do tych samych kwestii, sam gubił wątek tego, co w danej chwili próbował wytłumaczyć. Niestety nie wiem, czy to wina tłumaczenia, czy Everdahl najzwyczajniej w świecie się nie popisał. Ilustracje, rysunki i samo wydanie są super i mają duży potencjał, jednak treść nie powala. Czytałam lepsze książki w podobnym stylu. Rozczarowała mnie ta pozycja.

Książka na poprawę humoru, napisana językiem lekkim, łatwym i przyjemnym w odbiorze. Pełna ciekawostek, nie tylko ze Szwecji i wciągająca.

Wydana ładnie, ale...momentami ciężko było mi zrozumieć, co autor ma na myśli. Mam poczucie, że w swoim piórze chciał być na siłę oryginalny. Lub po prostu tłumacz nie dał rady. Szkoda, bo sama forma książki jest super i widziałam w niej duży potencjał.

Lagom, jako być może pewne specyficzne zjawisko kulturowe jest tu tylko pretekstem, aby przybliżyć czytelnikowi szwedzki świat. W opisie autora tekstu - pana Everdahla, pisarza, dziennikarza i krytyka filmowego oraz znawcy kultury popularnej, Szwecja jest wizytówką umiaru. Lekcję lagom, można potraktować jako trening dostrzegania ambiwalencji w otaczającym świecie, łączenia przeciwieństw, szukania równowagi.

Pełna recenzja książki na stronie:

W najnowszej pozycji Wydawnictwa Muza - "Po prostu lagom" autorstwa G. Everdahla - to pojęcie zostało rozbudowane o kolejne aspekty - przede wszystkim historyczne. Autor prowadząc nas do najgłębszych zakątków podań i historii Szwecji, pomaga zrozumieć pochodzenie tego słowa oraz sensu powstania ruchu czy raczej specyficznej tradycji w postępowaniu i zachowaniu Szwedów.

G. Everdahl ma bardzo miły styl pisania, dzięki czemu pochłonęłam książkę w kilka godzin i była to ciekawa oraz interesująca rozrywka. Tłumaczy on na prostych przykładach zasadę lagom w różnych aspektach życia, dzięki czemu mamy możliwość zrozumienia, kiedy jest w sam raz, np. w takich dziedzinach jak podróżowanie, jedzenie czy nawet... w mediach społecznościowych.

Bardzo podobało mi się w tej pozycji to, że była konkretna i jak teraz tak sobie myślę, była właśnie lagom. Przekazała mnóstwo informacji, ale bez "lania wody". Dosłownie liznęła różnych dziedzin życia, ale tak prawdę powiedziawszy, trafiła w punkt z przykładami. Chciałoby się rzec, że "Po prostu lagom" G. Everdahla jest właściwie lagom :)

Pozycja ta według mnie wygrywa wszelkie rankingi piękności pod względem wydawniczym. Nie dość, że całość wygląda przejrzyście i w zasadzie nie ma się do czego "przyczepić" to jeszcze została opatrzona przepięknymi grafikami autorstwa Lotty Kuhlhorn. Dla mnie to jest majstersztyk cieszący oko i chciałabym częściej widzieć takie pozycje na półkach sklepowych.

Książka ta jest nie tylko dla fanów skandynawskiej kultury czy poradników. Moim zdaniem dzięki podejściu Szwedów do życia, właściwie każdy czytelnik odnajdzie w niej coś dla siebie i może uda mu się delikatnie przenieść to życie i postępowanie.

więcej: czytamiogladam.pl

G....

Ładna, ma dużo ciekawych informacji o Szwecji. Cała idea lagom, to "żyj z umiarem".

Lagom, lagom, lagom - na każdej stronie pojawiało się to słowo.

Lagom, lagom, lagom - na każdej stronie pojawiało się to słowo.

Kompendium wiedzy o lagom. Uważam, że to wprowadzenie do tematu.

Kompendium wiedzy o lagom. Uważam, że to wprowadzenie do tematu.

• Przeczytane w 2019
  • Do oddania