Ścigając krzyk

2018-06-13
Data 1. wydania:
2015-01-15
Janusz Ochab
narkotyki narkomania przestępczość nałogi uzależnienie

Skrupulatnie napisany reportaż, jednak dość mocno mi się dłużył przez co mocno zmęczył. Wiele kwestii i wątków było niepotrzebnie powielanych.

Moim zdaniem autor reportażu wykonał kawał dobrej roboty- poskładał w zgrabną opowieść całą historię kierując się przede wszystkim faktami. Polecam.

To jedna z takich książek, które odwracają pewne pojęcia do góry nogami. Każdy wie, że narkotyki i przestępczość z nimi związana, to poważny problem. Ale nie każdy już wie, że nie zawsze tak było i jak to się stało, że wojna z narkotykami osiągnęła obecne rozmiary i że jest tak bardzo absurdalna i bezsensowna. Wcale nie musiało tak być, i wcale nie musi ginąć tak wielka ilość ludzi, a wiele aspektów problemu z narkotykami idzie rozwiązać inaczej. O tym jest tak książka. O historii, i stereotypach, o tworzeniu świadomości globalnej pod własne ambicje politycznie.
Naprawdę wartościowa i pouczająca lektura.

Solidna dawka informacji o wojnie narkotykowej, o silnych i słabych osobowościach z ciekawą historią. Druga część faktycznie nakłania do tego, by pójść jedną myślą, ale nie jest na tyle nachalna, aby człowiek czuł się zniechęcony. Ostatnie fragmenty pokazują przewrotność, która w żaden sposób nie zaskakuje.

Bardzo dobra pierwsza cześć książki 10/10. Druga część, w której pisarz starał się udowodnić tezę o korzyściach z legalizacji narkotyków dużo słabsza 5/10.

Książka jest pełna wywiadów, przykładów historycznych, odniesień do danych empirycznych, refleksji autora i odważnych pomysłów na zmianę polityki dotyczącej walki z uzależnieniami.

Moim zdaniem wyszła z tego wszystkiego zgrabna i niezwykle wciągająca narracja. Widzę, że niektórzy zarzucają jej jednostronność, ale ja tego nie dostrzegam. Bardziej rzucają mi się w oczy próby kwestionowania hipotez o innych niż obowiązująca w większości krajów politykach narkotykowych, prób ich weryfikacji w danych, szukania przykładów w miejscach gdzie ktoś próbował.

Po pierwszym przeczytanym rozdziale myślałem o zwrocie audiobooka, bo bałem się, że cała książka nie wyjdzie poza ramy Stanów Zjednoczonych i będzie się kręcić wokół wątków rasizmu czy uzależnień znanych osób. Jednak kolejne rozdziały przyniosły bogactwo innych wątków i perspektyw i książka ostatecznie wciągnęła mnie na dobre.

Myślę, że to dobra pozycja do poczytania nawet jeśli problem "twardych narkotyków" jest dla nas odległy. Rozważania zahaczają o znacznie powszechniejsze tematy jak dostępność alkoholu albo papierosów, o wpływ polityk takich jak prohibicja na społeczeństwo i o ogólną naturę uzależnień.

Ta książka wciąga jak dobry serial kryminalny, zadaje mądre i niełatwe pytania i, choć często udziela na nie odpowiedzi, zostawia jednak margines błędu przeznaczony na naszą osobistą refleksję w sprawie wojny narkotykowej. Warto sięgnąć!

Otwiera oczy na wiele sposobów.

Otwiera oczy na wiele sposobów.

Trochę się obawiałam tej książki, ale z każdym rozdziałem było pozytywne zaskoczenie, ciekawe historie. Jednak od połowy autor zrobił się monotonny i jak czytam inne opinie to nie tylko moje zdanie. Szkoda, bo książka na tym straciła.

Johann Hari Ścigając krzyk Zobacz więcej
Johann Hari Ścigając krzyk Zobacz więcej