Roztańczona krew

Okładka książki Roztańczona krew Gard Sveen Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Roztańczona krew
Gard Sveen Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Tommy Bergmann (tom 3) Seria: Gorzka Czekolada kryminał, sensacja, thriller
Tommy Bergmann (tom 3)
Gorzka Czekolada
Blod i dans
Media Rodzina
2018-05-15
2018-05-15
Karolina Drozdowska
detektyw kryminał literatura norweska mord rytualny sekta skandynawski kryminał śledztwo wyścig z czasem zaginięcie

Trzeci tom cyklu z Tommym Bergmannem w roli głównej - za mną. Przyznam szczerze że żałuję że czas dzielący przeczytanie drugiej i trzeciej części rzeczonego cyklu był za długi, albowiem "Roztańczona krew" to nieformalny sequel "Piekła otartego". W trakcie lektury nierzadko buszowały mi myśli - kto zacz?, kim jest ta osoba? Stopniowo się to klarowało, niemniej jednak problem pozostał praktycznie do ostatnich stron. A te to najlepsze fragmenty powieści. Mocno niekonwencjonalne, takie 'nie-skandynawskie' zakończenie jest najlepszym podsumowaniem powieści. Jako że nadal pierwszy tom cyklu jest najlepszy, nie mogę ocenić tej części wyżej niż na sześć gwiazdek.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Może ten kryminał nie jest do końca idealny ale podobał mi się. Potrafił utrzymać mnie w napięciu i niepewności odnośnie tego co wydarzy się na kolejnej stronie. Mam trochę zastrzeżeń odnośnie głównego bohatera ale nie wykluczam, że kiedyś przeczytam coś jeszcze tego autora.

Kryminał na raz-dwa.

Przyjemny, wciągający, w sam raz na kilka seansów szybkiego czytania ;) - taki to właśnie kryminał ;) Skandynawski styl pisania tego rodzaju książek, jak widać, w dalszym ciągu może się sprawdzać na papierze :)

Tommy Bergmann, jako śledczy, nie pierwszy raz pojawia się na kartach książek Garda Sveena. Tym razem przyjdzie mu rozwiązać zagadkę, która wcale nie jest łatwa... Na początek mamy zwęglone ludzkie szczątki. Policja jest przekonana, że to szczątki seryjnego mordercy, jakiś czas potem jednak Bergmann zaczyna podejrzewać, że zbrodniarz jednak żyje... Kolejny element układanki to zaginiona nastolatka i mająca swe korzenie na Litwie sekta, której wyznawcy wierzą, że zbawienia można dostąpić przez okaleczanie dziewczynki urodzonej pod znakiem Barana... Zaginiona urodziła się pod takim właśnie znakiem - przypadek?...

Książka nie jest może arcydziełem, nie powala też niczym odkrywczym, ale dobrze się czyta. Akcja stoi na przyzwoitym poziomie, jej tempo również, sama historia zaś jest na tyle ciekawa, że skutecznie wciąga. Zresztą, tak to już bywa w kryminałach - pewne schematy w każdym z nich są nie do uniknięcia, a o tym czy książka wciąga, decyduje pomysł na fabułę. Tutaj pomysł ten jak najbardziej się sprawdza :)

Polecam :)

Dziękuję Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

Kryminał na raz-dwa.

Fajna i szybka do poczytania, akcja mało skomplikowana wręcz reporterski styl, suchy nie bawiący się w opisy odczuć, przyrody i wyposażenia pomieszczeń, jednakże nieodparty urok i jedyny w swoim rodzaju dystans do rzeczywistości. Polecam, na pewno przeczytam dwie poprzednie części i sięgnę po kolejne.

Jeżeli kiedykolwiek polegaliście na policji w jakiejkolwiek sprawie i zawiedliście się bardzo, to niestety mogliście trafić na funkcjonariusza, który w większości prowadzi swoje sprawy „na odwal się”.
Zdarzają się jednak niekiedy prawdziwi wyjadacze, którzy wiele lat przepracowali w swojej profesji i każdą sprawę potrafią rozwiązać. Nawet jeżeli w przestępstwo jest zamieszana połowa jego przełożonych, a martwy człowiek nagle zmartwychwstaje.

Tommy Bergmann, to policjant pracujący w swoim zawodzie już od kilku lat. Niektórzy twierdzą, że po ostatniej sprawie mężczyzna stał się nad wyraz nadpobudliwy, podejrzliwy, a przede wszystkim agresywny. Jednak pomimo tego, nie można o nim powiedzieć, że źle wykonuje swoją pracę i nie traktuje tego, jako priorytet.
Pewnego razu w spokojnym dotychczas Oslo policja otrzymuje zgłoszenie zaginięcia nastolatki, która już od dłuższego czasu nie pojawiła się w domu. Krótko po wszczęciu poszukiwań dziewczyny funkcjonariusze znajdują zwęglone zwłoki prawdopodobnie jakiejś kobiety.
Śledząc jednocześnie sprawę zmartwychwstałego zabójcy, na jaw wychodzi jeszcze inna równie ważna sprawa. Na komisariacie w Oslo funkcjonariuszka Suzanne otrzymuje polecenie od swojego kolegi po fachu aby przeszukać jedno z mieszkań podejrzanego, który aktualnie odsiaduje wyrok. W środku kobieta odnajduje pewne nagranie z tytułem „Ona go zbawi”, jak się później okazuje przesłanie to jest skierowane do młodego mężczyzny, który porywał i dalej porywa małe dziewczynki, aby pojąć je za żony i tym samym odkupić swoje winy.
Z jednej niby banalnej sprawy dla nowicjuszy nagle zrobiły się dwie, z czego ta druga będzie bezpośrednio zagrażała jednemu z policjantów.

Dość krótki kryminał, z bardzo rozbudowaną fabułą i nie ma takiego czegoś, że jedna zagadka ciągnie się przez prawie pół książki. Wszystko następuje bardzo spontanicznie i niepostrzeżenie dla czytelnika, ponieważ nie wiadomo, kiedy autor uśmierci bohaterów, lub po prostu ich oszczędzi, bo jemu się tak podoba.
W skali od najlepszego kryminału do najgorszego tą książkę mogę spokojnie umieścić gdzieś tak w połowie, ponieważ nie była ona tak bardzo nudna, ale i jednocześnie zaskakująca.

Trzyma w ciągłym napięciu, do końca nie wiadomo kto jest głównym zbrodniarzem i na koniec powieść zaskakuje. Tylko trochę za krótka jest ;) Główny bohater troszeczkę jakby inny niż w poprzednich tomach, ale przynajmniej rzadko jest o Hege. Zawiera on interesującą znajomość ;) Bardzo ciekawy też motyw o sekcie, ale też przerażający - to co wyznają i to co robią. Kolejna bardzo dobra pozycja tego autora, a zakończenie książki wskazuje raczej że powinna być jakaś kontynuacja. Mam nadzieje że będzie i z chęcią po nią sięgnę :)

Wciąga od pierwszej strony. To moje pierwsze spotkanie z tym autorem, nie ostatnie. Co ważne, bohaterowie mnie intrygowali. Zakończenie lekko zaskakuje.

• Może kiedyś
  • Biblioteczka domowa III
  • Tommy Bergman
  • Moje
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Roztańczona krew