Nela na wyspie rajskich ptaków

Okładka książki Nela na wyspie rajskich ptaków Nela
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Nela na wyspie rajskich ptaków
Nela Wydawnictwo: National Geographic Cykl: Nela mała reporterka (tom 10) Seria: Podróże Neli literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nela mała reporterka (tom 10)
Podróże Neli
National Geographic
2018-04-04
2018-04-04
Nela podróże
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

W 10. książce Neli przenosimy się do państwa o nazwie Papua-Nowa Gwinea znajdującego się na połowie wyspy Nowa Gwinea. Już na wstępie dowiemy się że jest to wyspa z najpiękniejszymi rafami koralowymi na świecie pełna rajskich ptaków, zamieszkiwana przez szczepy plemienne, żyjące tak jak ich przodkowie, z dala od cywilizacji. Jest ich aż 800, tak samo jak 800 różnych języków. Z tego powodu wymyślono jeden wspólny język dla całej wyspy, zwany "pidżin". Poznamy krokodyle pływające w morzu, rekiny wpływające do rzek, a także kangury skaczące po drzewach i przesłodkie kuskusy plamiste. Dowiemy się, że największe na świecie motyle, bo liczące aż 28 cm występują właśnie na tej wyspie. Są to motyle królowej Aleksandry. Poznamy historię opłynięcia kuli ziemskiej przez Magellana, pojęcie pierścienia ognia czy budowy wnętrza kuli ziemskiej i płyt tektonicznych. Dowiemy się o XVI- wiecznym portugalskim podróżniku i odkrywcy plemion papuaskich Jorge de Meneses, który jako pierwszy nazwał wyspę Papua - oznaczającego burzę kłębów włosów (jakie posiadali jej mieszkańcy). Nela na tej właśnie wyspie po raz pierwszy będzie nurkować na głębokości powyżej 12 m. Będzie podziwiać i badać swoją kamerą termowizyjną różne gatunki zwierząt. Zachęca ona do odkrywania tej wyspy, gdyż jest ona nadal pełna nieodkrytych i nieopisanych stworzeń. Przykładem może być ssak.morski, oreczka australijska, odkryta dopiero w 2005 roku. Kolejnym fenomenem są rajskie ptaki, zwane przez podróżników "ptakami bez nóg".
Nela po wylądowaniu na wyspie Kimbe jedzie na nocleg do domku w dżungli, którą eksploruje razem z miejscowym przewodnikiem. Ostrzega nas przed najniebezpieczniejszym ptakiem na ziemi czyli kazuarem oraz pokazuje inne niebezpieczne zwierzęta na które natknęła się w trakcie swojej wędrówki. Kolejny rozdział poświęcony jest podwodnym wrakom japońskich myśliwców to są w II wojny światowej osiągających wtedy prędkość ponad 500 km na godzinę, zwanych Mitsubishi zero. Ich braki spotkać można również pawłaskich dżungli. Stanowią one obecnie place zabaw dla miejscowych dzieci. Nela zabierze nas również na podwodne nurkowanie i karmienie z rekinami srebrnopłetwymi- jednymi z najbardziej niebezpiecznych.
Przygody opisane są przez piękne fotografie oraz rysunki Neli. Polecam każdemu poszukiwaczowi przygód, zarówno małemu, jak i dużemu.

Nasza pierwsza przygoda z książkami Neli. Książka pięknie wydana, świetne ilustracje i opisy, razem z synem dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy. Na pewno sięgniemy po inne części.

2064
2061

Nareszcie wiem dlaczego w książkach Neli jest tyle błędów stylistycznych. Czegóż można się spodziewać, jeżeli Melanż odpowiada za redakcję i korekty? Treść bogata. Nie tylko w fakty geograficzne, lecz również historyczne. Pewnie z tego względu, że naszej reporterce niespecjalnie udało się spotkać żywego rajskiego ptaka. Za to wiemy jak wyglądało zoo w Londynie w XIX wieku. Dwa rozdziały poświęcone są nurkowaniu, co jest intrygującą odmianą. Dziecko może się przekonać jak niepodobny do samolotu jest wrak, który siedemdziesiąt lat spoczywa na dnie oceanu. Polecam. Ale bez nacisku.

Bardzo dobra książka dla dzieciaków ciekawych świata jak i dla tych, w których tą ciekawość trzeba dopiero obudzić.
Córka była zachwycona a i ja też się świetnie bawiłam podczas czytania.

Córka była zachwycona a i ja też się świetnie bawiłam podczas czytania.

Na półkach: , , , , , ,

Chyba najlepsza jaką do tej pory czytałam. Szybko się czyta, i o dziwo nie chciało mi się przy niej spać! Książki Neli mnie notorycznie usypiają, ale nie ta. Powiedziałabym, że nawet się wciągnęłam. Jednak ma ten sam minus co wszystkie książki - za mało informacji, za dużo opowiadania :) ale dla młodych czytelników jak znalazł.

Ach Nela, ta dziewczynka z każdą kolejną wydaną książką zachwyca mnie jeszcze bardziej! To już jej dziesiąta książka, a dziewczynka ma zaledwie dwanaście lat - niezły wynik prawda? Powiem Wam, że mój starszak lubi te książki, ale skłamałabym pisząc, że bardziej niż ja ;) Tak, ja zdecydowanie jestem ogromną fanką "Neli małej reporterki" i ciągle wyczekuję kolejnych części opowiadających o jej przygodach :)

Oczywiście wszystko co pisze ta dziewczynka w swoich książkach skierowane jest do młodych czytelników więc w sumie może to i trochę dziwne, że tak bardzo to polubiłam, ale powiem Wam, że ja sama mając lat prawie 28 ciągle dowiaduje się tutaj wielu ciekawych rzeczy. Uwielbiam te wszystkie podróżnicze sprawy, programy przyrodnicze są u nas na porządku dziennym i oglądamy je całą rodziną, po prostu bardzo nas takie rzeczy ciekawią.

Co prawda sami nigdzie nie podróżujemy i o takich wspaniałych miejscach, o których opowiada Nela możemy co najwyżej pomarzyć dlatego też z jeszcze większym zainteresowaniem czytam o tym co ona przeżyła, co zobaczyła i czym chce się podzielić z czytelnikami :) Żeby nie było, czytam te książki dzieciakom i one też słuchają z zainteresowaniem więc to nie tak, że ja tak sama dla siebie te wszystkie przygody Neli przygarniam ;)

Tym razem nasza mała podróżniczka zabiera nas na wycieczkę na koniec świata! W miejsce gdzie z jednej strony zaczyna, a z drugiej strony kończy się Ocean Spokojny czyli do Nowej Gwinei :) Tym razem to typowa wyprawa badawcza więc wraz z Nelą będziemy szukać i odkrywać wspaniałe gatunki zwierząt i roślin. Jesteście ciekawi szczegółów? Już śpieszę napisać Wam coś więcej!

Powiem Wam, że wiele się tutaj dzieje, podczas czytania dowiemy się mnóstwo ciekawych rzeczy! Zobaczymy na przykład niektóre z dopiero co niedawno odkrytych gatunków zwierząt. Dalej poczytamy o podróży Neli, o jej zakwaterowaniu w dżungli, o kangurach nadrzewnych, które żyją wyłącznie na tej wyspie, a właściwie tylko na jednej jej stronie czyli w Papui-Nowej Gwinei, a także o kuskusie plamistym, który żyje na Nowej Gwinei oraz północnej części Australii.

Zobaczymy też przepiękne wielkie motyle, poczytamy co nieco o wspaniałych rajskich ptakach, a nawet wyruszymy wraz z Nelą do dżungli na ich poszukiwania. Zanurkujemy także w Morzu Bismarcka gdzie znajduje się wiele wraków samolotów z drugiej wojny światowej, jeden z takich wraków będziemy poszukiwać wraz z naszą małą przewodniczką. Ostatnia przygoda będzie nieco groźniejsza od reszty. Tym razem będziemy poszukiwać bardzo szybkich rekinów srebrnopłetwych...

Ja ze swojej strony mogę Wam powiedzieć, że jako fanka przeróżnych programów przyrodniczych, które oglądam i dzięki którym dowiaduje się ciekawych rzeczy tutaj, w książkach Neli zawsze znajdę jakieś ciekawostki, o których nie miałam pojęcia :) Dlatego też, pomimo tego, że książki te skierowane sa do młodszych czytelników ja sama tak bardzo je lubię. Napisane są w bardzo przystępny i jednocześnie bardzo fajny sposób. Nela opowiada o swoich przygodach tak, że mamy wrażenie, że jesteśmy tam z nią, do tego zawsze kieruje się bezpośrednio do czytelnika, zachęca do przemyśleń i kreatywności, zadaje różne pytania. Bardzo mi się to podoba, bo dzięki temu dziecko czytające tą książkę z całą pewnością ma wrażenie, że uczestniczy w tych wszystkich przygodach.

Jest to już dziesiąta książka tej dwunastoletniej dziewczynki i ja naprawdę jestem pełna podziwu. Znajdziemy tutaj dużo ciekawostek, mnóstwo zdjęć i rysunków, różne fakty na temat zwierząt i roślin, a także ludzi. Są mapki pokazujące gdzie dokładnie jest miejsce o którym akurat czytamy co także bardzo mi się podoba. Tekst nie jest nudny, monotonny i nawet młodsi czytelnicy i słuchacze z pewnością nie pozasypiają podczas zapoznawania się z przygodami Neli :) Wszystko jest urozmaicone różnymi czcionkami, tabelkami, pogrubieniami, kolorami, do tego ta masa kolorowych zdjęć i obrazków. No z całą pewnością nie można narzekać na nudę :) Polecam Wam zarówno tę książkę jak i wszystkie poprzednie części z serii o Neli małej reporterce :)

Dałem ją mojej siostrze która skończyła 5lat.

Dałem ją mojej siostrze która skończyła 5lat.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Dodaj cytat z książki Nela na wyspie rajskich ptaków