Krzewiciele zdziczenia

Okładka książki Krzewiciele zdziczenia Jan Niecisław Baudouin de Courtenay
Okładka książki Krzewiciele zdziczenia
Jan Niecisław Baudouin de Courtenay Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury publicystyka literacka, eseje
19 str. 19 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Wolne Lektury
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2014-08-26
Data 1. wyd. pol.:
2014-08-26
Liczba stron:
19
Czas czytania
19 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328801394
Tagi:
Żeromski Popioły
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Materiały do dziejów polskiego językoznawstwa II. Jan Baudouin de Courtenay. Teksty mniej znane Mirosław Skarżyński, Jan Niecisław Baudouin de Courtenay
Ocena 0,0
Materiały do d... Mirosław Skarżyński...
Okładka książki Listy Jana Baudouina de Courtenay do Henryka Ułaszyna z lat 1898-1929 Mirosław Skarżyński, Magdalena Smoczyńska, Jan Niecisław Baudouin de Courtenay
Ocena 0,0
Listy Jana Bau... Mirosław Skarżyński...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
147
53

Na półkach:

Artykuł napisany pięknym stylem, dla którego samego warto się nim zainteresować. Także dla osób lubiących niebanalne koncepcje filozoficznie i niebojących się wybrać w krótką wycieczkę po naturze ludzkiej.

Artykuł napisany pięknym stylem, dla którego samego warto się nim zainteresować. Także dla osób lubiących niebanalne koncepcje filozoficznie i niebojących się wybrać w krótką wycieczkę po naturze ludzkiej.

Pokaż mimo to

avatar
3129
803

Na półkach: , , ,

Jan Niecisław Baudouin de Courtenay popełnił był artykuł. Jan Niecisław Baudouin de Courtenay chciał artykuł opublikować w „Ogniwach” (warszawski dwutygodnik literacko-społeczny). Ale podły, zły, niedobry cenzor bestialsko zmaltretował artykuł tak, że w zasadzie nie nadawał się do druku. Porażony tym gwałtem na wolności słowa, Jan Niecisław Baudouin de Courtenay własnym sumptem opublikował swoją pracę, zaznaczając ustępy, które obrońcy prawomyślności się nie spodobały. I muszę przyznać, że to doprawdy ciekawe doświadczenie widzieć te linie cięć, którymi cenzor chciał czytelników uchronić przed zgorszeniem. Co w kontekście tytułu artykułu, „Krzewiciele zdziczenia”, nabiera ironicznego zabarwienia.

Początkowe akapity zaskoczyły mnie swym dość współczesnym wydźwiękiem. I nawet w wielu punktach zgadzam się z autorem. Z ciekawością przeczytałam teorie de Courtenay’a na temat przyczyn dzikości w społeczeństwie. Poniekąd bawiło mnie ewolucyjne podejście do problemu i tendencyjność przytaczanych argumentów. Zwłaszcza, że kilku współczesnych polityków błysło swego czasu podobną argumentacją w kilku sprawach. Ale w końcu autor doszedł do przyczyny powstania tego artykułu. I tu się zmieszałam ogromnie. Bo „Krzewiciele zdziczenia” de Cortenay napisał pod wpływem drukowanej w odcinkach powieści. Powieści, która wspaniała i porywająca, wywołała w autorze eseju uczucia „krwiożerczej lubieżności” lub „lubieżnej krwiożerczości”. Cóż to za powieść była? Jakiż to pisarz potrafił tak przemówić do wyobraźni czytelnika? Ni mniej ni więcej Stefan Żeromski swoimi „Popiołami”.

Przyznaję, nie czytałam tej książki i za Żeromskim nie przepadam. Jan Niecisław Baudouin de Courtenay przyczepił się przede wszystkim do faktów historycznych, które pisarz swym piórem ubarwia tak, że zmienia ich wydźwięk i sprawia, że w wyobraźni czytelników utrwala się fałszywy obraz zdarzeń. Generalnie, zbójeckie są książki, nieodpowiedzialni ich twórcy, którzy wywołują nieprzystojne wrażenia w odbiorcach swych dzieł, serwując im nieetyczne podniety, przedstawione w nader atrakcyjny sposób. I naprawdę przemawiają do mnie niektóre argumenty de Courtney’a i chyba rozumiem przedmiot jego troski, ale jego świętoszkowata prawomyślność działa na mnie jak płachta na byka. I efekt całego eseju jest taki, że w najbliższym czasie muszę sięgnąć po „Popioły”, bo ta „krwiożercza lubieżność” w ogóle mi do Żeromskiego nie pasuje…

Jan Niecisław Baudouin de Courtenay popełnił był artykuł. Jan Niecisław Baudouin de Courtenay chciał artykuł opublikować w „Ogniwach” (warszawski dwutygodnik literacko-społeczny). Ale podły, zły, niedobry cenzor bestialsko zmaltretował artykuł tak, że w zasadzie nie nadawał się do druku. Porażony tym gwałtem na wolności słowa, Jan Niecisław Baudouin de Courtenay własnym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    2
  • 2014
    1
  • Rozprawy i eseje
    1
  • Ebooki
    1
  • PUBLICYSTYKA LITERACKA, ESEJE
    1
  • BIBLIOTEKA POCKETBOOK INKPAD
    1
  • Klasyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krzewiciele zdziczenia


Podobne książki

Przeczytaj także