The Betrayal

The Betrayal
Simon & Schuster UK
2017-11-02
2017-11-02

Jestem pod dużym wrażeniem tej historii. Jest tajemnica, miłość, kryminał, szpiedzy i do tego gorący czas tuż przed wybuchem II wojny światowej. Chociaż czasami wszystko jest zbyt oczywiste, infantylne to dobrze i szybko się to wszystko czyta.

Trochę jestem zdziwiona niskimi ocenami tej książki i uważam, że jeśli ktoś doczytałby tą powieść do końca, zmieniłby zdanie. Ja nie mogłam się od niej oderwać.
Lata trzydzieste XX. wieku, to okres trudny sam w sobie, bo cała Europa drży na myśl o tym, co szykuje Hitler w swoich chorych urojeniach, o niemieckim imperium, ze swoją chorą ideologią nazizmu. W takich czasach przychodzi żyć nastoletnim bliźniaczkom Florence i Romaine, które darzą się nieskrywaną miłością, ale w swoich poglądach na sytuację Francji i jej kontakty z III. rzeszą nie mogłyby się bardziej różnić. W rodzinie sióstr Duchamps dochodzi do tragedii, która przez długi czas będzie odciskać się olbrzymim piętnem na ich dalszym życiu. Już na zawsze tajemnica sprzed lat będzie wbijać się klinem między siosty i niszczyć ich wzajemne relacje...
Książka szalenie ciekawa, trzymajaca w napieciu do ostatnich stron i odsłaniająca mechanizmy, które przyczyniły się do śmiercionośnej ekspancji Hiltlera w Europie. Polecam

Jakoś nie porwała mnie ta książka. Raczej zmęczyła. Dopiero jakieś ostatnie 50 stron mnie bardziej zaciekawiły.

" Zdrada" Kate Furnivall, to powieść o miłości wielowymiarowej. Mowa tu o siostrzanej więzi, miłości do mężczyzny, ale i patriotyzmie, który każda z sióstr spostrzega inaczej.

Gdy w wieku siedemnastu lat Romain zabija swojego ojca, Florence, jej siostra bliźniaczka wymyśla sprytny sposób, aby wybronić ją przed karą śmierci. Zeznaje na policji, że winnym może być ich ogrodnik, gdyż kręcił się wtedy po ich domu. To kłamstwo kosztuje tego niewinnego człowieka, życie.

Po ośmiu latach Romain jako pilot, działała w konspiracji, ratując przed nazistami swój kraj. W tym samym czasie jej siostra, dzięki stanowisku jej męża, korzysta z przywilejów władzy, jednocześnie zajmuje się domem i wychowuje córkę. Organizuje spotkania i przyjęcia, ciesząc się i wydając duże pieniądze na zbytki. Wszystko to dzieje się w okresie bardzo trudnym politycznie dla kraju. Jedni zabiegają o względy u Hitlera, inni starają się przeciwstawić ich działaniu. Dwie kochające się siostry, stają po dwóch stronach tego konfliktu, każda z nich ma jednak ten sam cel, pomoc Francji.

Pomimo tej politycznej zawieruchy Romain, nie zapomina co wydarzyło się przed laty. Świadomość, że zabiła własnego ojca, bardzo jej doskwiera, ale fakt, że skazała na śmierć niewinnego człowieka, na dodatek męża i ojca małego chłopca, rozdziera jej duszę na kawałki. Ta wrażliwa kobieta, żyjąca w biedzie, stara się, choć w najmniejszym stopniu odkupić swoje grzechy, wspierając finansowo rodzinę. Jej siostra, nie ma z tym problemu, to wydarzenie, nie zrobiło na niej większego wrażenia, a może wie coś, o czym nie może nikomu powiedzieć? Może ta historia ma drugie dno?

Książka opowiada historię dwóch sióstr, choć bardzo różnych, to kochających się miłością bezgraniczną. To kawałek historycznej rzeczywistości Francji i ludzi, którzy o nią walczyli. Wreszcie to" oda do miłości" i obraz nieuchronności i oddania w obliczu śmierci.

Piękna, wzruszająca powieść, po którą warto sięgnąć. Przeznaczona dla osób lubiących literaturę obyczajową osadzoną na przednówku ll wojny światowej.

Bardzo dobra, trzymająca w napięciu od początku do końca powieść.

Bardzo dobra, trzymająca w napięciu od początku do końca powieść.

Momentami wciągająca, momentami niedopracowana.
Uwaga spoiler!
Trochę się nie skleiła fabuła, a alkoholizm wcale nie taki straszny...
Dlaczego Florence była tak podekscytowana spotkaniami z Horstem, jeśli do niczego między nimi nie doszło, a biorąc pod uwagę wydarzenia z gabinetu, nie mogło dojść. Dlaczego Noam przez dłuższy czas torturował Ronalda zostawiając za drzwiami straże, zamiast kazać przeczesać dom i pozbyć się jego żony, która zasługiwała w mniemaniu Noama na gilotynę? Dlaczego Romy i Martel podpali hangar pełen samolotów, kiedy w skrytce pod podłogą znajdował się ich przyjaciel i dwóch żydów? Jakim cudem Florence dostała się niezauważona na lotnisko, na którym pełno było policji?

Momentami wciągająca, momentami niedopracowana.
Uwaga spoiler!
Trochę się nie skleiła fabuła, a alkoholizm wcale nie taki straszny...

Książka nudna po prostu.Szkoda czasu na taką miernotę.Jest tyle fajnych powieści.
Nie dotrwam za nic do końca.

Nie dotrwam za nic do końca.

Książka ciekawa. Fajny styl pisarski, interesująco prowadzona fabuła. Polecam

Książka ciekawa. Fajny styl pisarski, interesująco prowadzona fabuła. Polecam

Książka raczej słaba a podobieństwo do Słowika ma raczej zachęcić ludzi do czytania ale te książki nie mają że sobą nic wspólnego,stracone 6 godzin

Jeśli kochasz "Słowika" Kristin Hannah przeczytaj "Zdradę" Kate Furnivall głosi napis z okładki.

Siedemnastoletnia Romy zabija swojego ojca. Jej siostra bliźniaczka pomaga zatuszować zbrodnię, oskarżając o nią ogrodnika.
Osiem lat później, gdy nad Europą wisi widmo wojny, Florence bryluje na francuskich salonach, a Romy zdobywa przestworza jako kobieta pilot. Jednak w domowym zaciszu wyrzuty sumienia nie pozwalają jej na spokojny sen.

"Zdrada" to piękna i poruszająca opowieść, napisana w porywającym stylu, w której mroki historii tworzą scenę życia dla dwóch sióstr połączonych mroczną tajemnicą. Tutaj główną rolę odgrywają emocje targające naszymi bohaterami, są one tak plastyczne, że udzielają się i mnie. Ból, udręka i dążenie do samodestrukcji, to tylko niektóre z konsekwencji pamięci o tragicznym wydarzeniu z przeszłości, która niczym nieustanny wyrzut sumienia rzutuje na resztę życia i postępowanie sióstr. W powietrzu wciąż wisi wspomnienie tamtego dnia, lecz jest pewien sekret ukryty na dnie umysłu, który może odmienić wszystko. Czy Romy przypomni sobie, co tak naprawdę wydarzyło się w dniu śmierci jej ojca?

• Przeczytane 2022
  • Po angielsku