Abisynia – osiedle na poznańskim Grunwaldzie

Okładka książki Abisynia – osiedle na poznańskim Grunwaldzie Aleksander Przybylski
Okładka książki Abisynia – osiedle na poznańskim Grunwaldzie
Aleksander Przybylski Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie Posnania historia
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Miejskie Posnania
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377681732
Tagi:
poznań historia historia poznania abisynia grunwald kasztelanów
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bękarty Wołgi. Klechdy miejskie Maciej Bobula, Katarzyna Gondek, Adam Miklasz, Aleksander Przybylski, Michał Zantman
Ocena 7,1
Bękarty Wołgi.... Maciej Bobula, Kata...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
5
4

Na półkach:

Barwna i rzetelnie napisana opowieść o niepozornej dzielnicy Poznania. Będąc mieszkańcem sąsiedniego fyrtla z przyjemnością pochłaniałem kolejne strony historii mieszkańców, przesiedleńców, złodziejaszków i sołdatów biegających po ulicach Abisynii. Zwłaszcza interesujące są opisy walk i ponurej codzienności okresu wojennego, a także przedstawienie zmian, jakim ulegały okoliczne krajobrazy i arterie komunikacyjne. Nigdy nie przypuszczałem, że tak często uczęszczane przeze mnie ulice były świadkami pierwszych imprez motoryzacyjnych, a nieodległe pola junikowskie usiane były ciężką artylerią wojsk spod znaku czerwonej gwiazdy.

Każda z historii osób opisanych na kartkach książki jest na swój sposób poruszająca i zostawia głęboki ślad w refleksjach czytelnika. Do listy noworocznych postanowień dorzucam niniejszym spacer śladem byłych i obecnych mieszkańców dzielnicy, a Autora obarczam odpowiedzialnością za niechybne zawalenie nadchodzącej sesji egzaminacyjnej. Pozostaje jedynie żałować, że mój egzemplarz książki był prawdopodobnie ostatnim woluminem znalezionym w antykwariacie, a bogato ilustrowana i pięknie wydana książka nie jest dziś wznawiana.

Barwna i rzetelnie napisana opowieść o niepozornej dzielnicy Poznania. Będąc mieszkańcem sąsiedniego fyrtla z przyjemnością pochłaniałem kolejne strony historii mieszkańców, przesiedleńców, złodziejaszków i sołdatów biegających po ulicach Abisynii. Zwłaszcza interesujące są opisy walk i ponurej codzienności okresu wojennego, a także przedstawienie zmian, jakim ulegały...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
42

Na półkach:

"Abisynia" jest jednym z pierwszych terenów zabudowanych na poznańskim Grunwaldzie i wraz z okolicą Ostroroga stanowi zaczyn historii całej dzielnicy. To właśnie podobna publikacja o fyrtlu ostrorożan zainspirowała autora do napisania monografii swojej dzielnicy. Oba te tereny należą do niewielu osiedli zbudowanych w krótkim okresie niepodległości Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, Abisynię wyróżnia jednak konsekwente zastosowanie stylu modernistycznego. Swoje losy z Abisynią związali przedstawicieli elit Polski międzywojennej i powojennej, architekci, lekarze, akademicy i artyści, tacy jak Gerard Labuda czy Conrad Drzewiecki. Autor stara się wiernie i panoramicznie oddać realia minionych czasów, poświęcając osobne rozdziały zarówno etapom w historii osiedla, jak i ważnym motywom z nim związanym, takim jak motoryzacja i budowa lokalnego kościoła. Liczne świadectwa mieszkańców i ich potomków, anegdoty i efekty pracy z dokumentami źródłowymi pozwalają nam spojrzeć na turbulentne dzieje dwudziestowiecznego Poznania i Polski w detalu, z perspektywy ludzi w nie zaangażowanych. Dowiadujemy się także o epizodach niecodziennych, takich jak obecność na osiedlu jeńców angielskich prowadzących swój teatr, arystokratów Niemieckich z Łotwy, Rosyjskich oficerów tuż po wojnie. Poznajemy historie proboszcza obieżyświata, który trzymał na plebanii małpę i papugę, energicznej architektki łamiącej stereotypy dotyczące kobiet w międzywojniu, Duńczyków starających się ochronić mienie swoich polskich sąsiadów w czasie wojny, zgermanizowanego psa, który przetrwał wojenną zawieruchę w domu wysiedlonych właścicieli, fotela, na którym ducha wyzionął młodopolski skandalista Stanisław Przybyszewski czy też torów tramwajowych, wyszabrowanych na Grunwald z dzisiejszych Słubic. Dzięki erudycji autora, absolwenta kulturoznawstwa, oraz jego dziennikarskiemu warsztatowi książka napisana jest z niesamowitą dbałością o detale, także w przypadku rozdziałów poruszających wysoce specjalistyczne zagadnienia takie jak budownictwo, motoryzacja czy sztuka wojenna. Ryzalit, parabellum oraz urawniłowka to jedne z wielu słów, które poznałem podczas lektury. Poszczególne rozdziały opowiadają często zupełnie inne historie i nie każdy z nich będzie równie ciekawy, ale z pewnością znajdzie się kilka takich, które czytelnik pochłonie z wypiekami na twarzy. Będą one inspiracją do długich rozmyślań o dziejach tego niezwykłego osiedla i jego mieszkańców.

"Abisynia" jest jednym z pierwszych terenów zabudowanych na poznańskim Grunwaldzie i wraz z okolicą Ostroroga stanowi zaczyn historii całej dzielnicy. To właśnie podobna publikacja o fyrtlu ostrorożan zainspirowała autora do napisania monografii swojej dzielnicy. Oba te tereny należą do niewielu osiedli zbudowanych w krótkim okresie niepodległości Polski w dwudziestoleciu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1222
210

Na półkach: , , , , , ,

U nas na fyrtlu na Abisynię mówiło się: Uliczki. Trochę egzotyczny, ale bezpieczniejszy niż zatłoczone boiska szkół gastronomicznej i ekonomicznej, rejon do zabawy, dokarmiania kotów i wałęsania się. Dzisiaj na Uliczki trochę mniej mi po drodze niż za dzieciaka, kiedy to często i chętnie zbaczało się z trasy z (i do ;) ) szkoły, ale wciąż lubię się tam zapuszczać. Dzięki tej książce mam tylko więcej pretekstów, by robić to częściej. Autor w czarujący sposób przedstawia historię dnia codziennego - historię, która w sumie leży na ulicy, ale wydaje się tak oczywista i spowszedniała, że nikt nie zwraca na nią uwagi. Czytałam wręcz z wypiekami na twarzy - tyle ciekawego się działo, tylu wspaniałych ludzi mieszkało tak blisko, widzę te domy z balkonu, być może to właśnie na ogrodzeniu jednego z tych kultowych miejsc rozwaliłam komunijny rower. Fascynująca, obowiązkowa lektura dla każdego mieszkańca Grunwaldu!

U nas na fyrtlu na Abisynię mówiło się: Uliczki. Trochę egzotyczny, ale bezpieczniejszy niż zatłoczone boiska szkół gastronomicznej i ekonomicznej, rejon do zabawy, dokarmiania kotów i wałęsania się. Dzisiaj na Uliczki trochę mniej mi po drodze niż za dzieciaka, kiedy to często i chętnie zbaczało się z trasy z (i do ;) ) szkoły, ale wciąż lubię się tam zapuszczać. Dzięki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    8
  • Ulubione
    1
  • 2023
    1
  • Planowane zakupy
    1
  • Historia i archeologia
    1
  • Moje Miasto
    1
  • Naukowe i popularnonaukowe
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Abisynia – osiedle na poznańskim Grunwaldzie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne