Oddział chorych na raka

Okładka książki Oddział chorych na raka Aleksandr Sołżenicyn
Okładka książki Oddział chorych na raka
Aleksandr Sołżenicyn Wydawnictwo: Mediasat Poland Seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek literatura piękna
Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek
Раковый корпус
Mediasat Poland
2005-01-01
2005-01-01
Michał B. Jagiełło
literatura rosyjska

Ciężka i gęsta rzecz, w moim wypadku niemożliwa do czytania inaczej, niż krótkimi fragmentami, dawkowanymi w odpowiednich odstępach. Zarazem jednak ponury klimat i historyczna waga tej książki, wyzierające z każdej strony, nie zawsze są tylko atutami. To miecz obosieczny - czujesz wagę dzieła, ale zarazem potrafi ona przytłoczyć jakikolwiek rozwój wypadków fabularnych. Nawet jeśli piszesz o rzeczach ważnych, światłych i mądrych, jesteś w stanie znużyć, jeśli na ponad 400 stronach opierasz się tak często wyłącznie o ich przemycanie w tle.

To dobra powieść o dużym ciężarze gatunkowym i społecznym, która jednak ma tendencje do samoograniczania się i czytelnik te tendencje potrafi odczuwać dość boleśnie mimo niewątpliwych atutów. Chciałbym, ale z czystej uczciwości nie mogę wystawić więcej.

Każde słowo ściska w klatce i nie puszcza długo po przeczytaniu.

Każde słowo ściska w klatce i nie puszcza długo po przeczytaniu.

Poruszająca, ciekawa, piękne porównania - "od raka człowiek umiera, więc jak ma nie umrzeć państwo od kołchozów".

Zachorowanie na nowotwór i pobyt na oddziale szpitalnym zainspirowały Aleksandra Sołżenicyna do napisania tej książki. Tytułowy oddział miał być metaforą państwa totalitarnego. Sołżenicyn zawarł jednak w swojej powieści tyle, że ja nie widzę sensu szukania tu jakichkolwiek metafor. Z uwagi na egalitarny charakter nowotworu na oddziale leżą przedstawiciele wszystkich niemal warstw ludności Związku Radzieckiego, z których każdy ma swoją przeszłość. Poznajemy więc święcie wierzących w system idealistów, cynicznych aparatczyków partyjnych oraz zesłańców. Jeśli do tego dodać personel – mamy ZSRR w pigułce. Ale Oddział chorych na raka to nie tylko skoncentrowany opis największego socjalistycznego państwa. To także opis rozmaitych reakcji na chorobę, stosunek lekarzy do pacjentów oraz różnicę między traktowaniem pacjenta, który jest po prostu pacjentem a pacjenta, który jest również lekarzem. Wszystko to sprawia, że otrzymujemy powieść, która na długo zapada w pamięć. Bez konieczności dodawania jej dodatkowych interpretacji.

Nie czyta się takich książek łatwo, szybko i dla przyjemności, ale dla samej treści która jest naprawdę dobrze przedstawiona. Zżyłam się z bohaterami bardziej niż sądziłam. Trochę bałam się za nią zabierać bo tematy chorób (szczególnie takich) mnie przerażają, ale nie żałuję. Taka bardzo ludzka i prawdziwa jest ta powieść.

Długo czekała na mnie na półce ta powieść, odkładana ze względu na obszerność, no i oczywiście trudną tematykę. Ale jedno z moich postanowień na ten rok to mierzyć się z wiecznie odkładanymi lekturami i przestać się wstydzić, że nie czytałam, jeśli od dawna planuję i generalnie bardzo chcę.
Powieść... niesamowita, niezwykła. Bardzo trudno mi ją jednoznacznie zrezenzować, bo tak wiele skrajnych emocji przeżywałam w trakcie lektury. Początek zupełnie mnie nie porwał i zastanawiałam się, czy sięgnięcie po tę książkę na początku roku było dobrym pomysłem. Ale do czasu. W tę powieść trzeba całkowicie wejść, zagłębić się w ten świat, odsunąć oczekiwania i stanąć na korytarzu szpitala onkologicznego gdzieś w ZSRR w roku 1955. Sołżenicyn tak potrafi konstruować rzeczywistość, że ostatecznie nie jest to wcale trudne. Przeniosłam się tam więc i podążyłam za krążącym wszędzie Kostogłotowem, coraz bardziej wku*wiona na bezsensowne totalitaryzmy, na małość człowieka w obliczu wielkiej władzy, na zmanipulowane jednostki, które wspierają reżimy.
Ale chyba najbardziej przejmująca była dla mnie końcówka powieści, kiedy wysiedlona z Leningradu Jelizawieta Anatoljewna wyrzuca Kostogłotowi: "po co mamy czytać Annę Kareninę? Po co? Gdzie mogę przeczytać o nas, o nas? Kiedy? Dopiero za sto lat?". Poruszyło mnie to, jak bardzo trafnie podsumowuje to ZSRR, ale także współczesną Rosję - na pokaz zapraszamy do teatru na wspaniałą Annę Kareninę, a obywateli wtrącamy do łagrów.
Końcówka powieści jest naprawdę piękna. Oleg wychodzi ze szpitala i jest wczesna wiosna. A ponieważ jestem w tej powieści zanurzona już po uszy, czuję zapach budzącego się życia i razem z nim podziwiam ponowne narodzenie, prezent od losu, "dodatkowe, darowane życie". Obserwuję z uwagą najmniejsze ludzkie gesty, cieszę się z pysznego szaszłyka, podziwiam wschód słońca, z radością jadę tramwajem. Z tego właśnie zbudowane jest nasze życie i tylko od nas zależy, czy się nad nim zachwycimy, czy przemkniemy przez nie, nie zauważywszy jego uroku.

Niesamowita jest ta powieść bardzo przejmująca ale i zabawna miejscami. Jak już się przebrnie przez początek i przyzwyczai do rosyjskich imion i nazwisk to potem trudno się od niej oderwać. Niesie piękne przesłanie o życiu ( co jest w życiu najważniejsze to jedna z dyskusji na sali chorych) i człowieczeństwie. Każdy w obliczu choroby, cierpienia i śmierci jest samotny ale i staje w prawdzie przed sobą samym. Jest to też doskonałe studium ludzkich postaw wobec reżimu i systemu, który skrzywił i skrzywdził tak wiele osób w Rosji. Napisana przepięknym językiem powieść jest takim przekrojem ludzkich postaw i poglądów. Szpital jest symbolicznym obrazem państwa a chorzy i pracownicy to ludzie tego "systemu". Dla mnie dużo ciekawsza i bardziej przemawiająca niż słynny "Mistrz i Małgorzata" która była dla mnie ciężka w odbiorze. Szczerze polecam! Na pewno do niej jeszcze wrócę... Perełka. Na półce moich ulubionych.

Sołżenicyn jeńców nie bierze. On zabija niemalże każdym słowem. To nie jest literatura lekka , łatwa i przyjemna. Ale to jest klasyka , którą należy znać.

Trudna książka o niełatwym problemie i chorych czasach. Na pewno polecam wszystkim którzy zetknęli się już z prozą Sołżenicyna.

Słodko-gorzka powieść pokazująca, że nawet w obliczu największej tragedii można dostrzegać szczęście i cieszyć się małymi rzeczami. Świetna opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w bezdusznym świecie totalitarnego kraju.

• Literatura rosyjska
  • Nobliści