Niepełka. Siła prawdziwej przyjaźni

Okładka książki Niepełka. Siła prawdziwej przyjaźni Dorota Schrammek
Okładka książki Niepełka. Siła prawdziwej przyjaźni
Dorota Schrammek Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Niepełka (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Niepełka (tom 2)
Szara Godzina
2018-04-10
2018-04-10

Miałam teraz luksus słuchania od raz po skończeniu tomu 1-ego.
Wciągnęłam się w życie bohaterów. W ich radości i smutki...oj,dzieję się.
Styl i język D.Schrammek jest niewymajający.Dostępny i dobry w odbiorze.Zrozumiały i mądry dla każdego wieku.Polecam.

Miałam teraz luksus słuchania od raz po skończeniu tomu 1-ego.
Wciągnęłam się w życie bohaterów. W ich radości i smutki...oj,dzieję się.

Dalszy ciąg opowieści o szkolnych znajomych z jednej klasy. Tym razem akcja koncentruje się na trzech osobach. Kinga wciąż dąży do sławy. Za wszelką cenę być popularna i rozpoznawana. Nie wystarcza jej już, że tata dba o jej karierę. Wpada na pomysł, by podjąć "wyzwanie" i zniknąć na dwie doby, żeby mieć więcej "kliknięć" w mediach społecznościowych. Nie myśli o tym, co przeżyją w tym czasie rodzice.
Anielka przypadkiem trafia w internecie na stronę wyznawczyń ruchu PRO ANA - dziewczyn uważających, że anoreksja to nie choroba. Dziewczyna niknie w oczach, unika posiłków, wyrzuca jedzenie okłamuje matkę, z którą i tak się mija w ciągu dnia.
Gabriel, który po lekcjach niechętne wraca do domu dziecka, zyskuje uznanie kolegów, gdy w czasie ucieczki udaje mu się ratować kobietę, próbującą popełnić samobójstwo.

Mnogość problemów z jakimi spotykają się bohaterowie i ich rodzice jest naprawdę duża, ale to nie przytłacza, nie jest sztuczne. Choć może naprawdę przerażać świadomość, że dzieci mogą się z nimi spotkać w codziennym życiu, a dorośli niczego nie zauważą.

To już druga część serii o Weronice. Tym razem Niepełka jak i jej przyjaciele spędzają deszczowe wakacje w domu. Każdy z nich skrywa przed resztą swoje problemy i sekrety. Kinga to bardzo zdolna, młoda piosenkarka, która z całego serca pragnie zrobić ogromną karierę, nawet kosztem swojego zdrowia. Anielka- druga przyjaciółka to nastolatka z kompleksami, głodząca się i chcąca być motylkiem. Paweł to młody sportowiec, który chce pomóc mamie opiekującej się niepełnosprawną siostrą. Gabriel po bójce trafia do ośrodka wychowawczego dla trudnej młodzieży, ponieważ jego ojciec nie mógł pogodzić się ze śmiercią żony i popadł w nałóg alkoholowy. Pomimo codziennych problemów i zmagań życie postawi im na drodze szansę na pomoc drugiemu człowiekowi. Czy ją wykorzystają i zrozumieją, że pomimo własnych problemów warto zrobić coś dla innych?
Godna polecenia kolejna z młodzieżowych powieści tej autorki poruszająca ważne i trudne tematy.

DOSTAŁAM TE 3 AUDIO JAKO PREZENT URODZINKOWO-IMIENINOWY OD BABCI😍😂😘👏🏻🎈🎈🎁🎁🎉🎊 MAMA PRZYWIOZŁA JE W PIĄTEK BO JESTEM NA TURNUSIE REHABILITACYJNYM JAK NIEPEŁKA 😍😮 NATYCHMIAST OPIS PRZYKUŁ MOJĄ UWAGĘ😮😂 NIETRUDNO ZGADNĄĆ,ŻE W WERONICE WIDZĘ SIEBIE JESTEM W IDENTYCZNEJ SYTUACJI JAK GŁÓWNA BOHATERKA CYKLU, JEDNAK WERONIKA JEST ODE MNIE ODWAŻNIEJSZA 😂😂
BARDZO WCIĄGAJĄCA I POUCZAJĄCA LEKTURA, CAŁA TRYLOGIA, CUDOWNA LEKTORKA LENA SCHIMSCHEINER😂😂
POLECAM😂👏🏻👏🏻

BARDZO WCIĄGAJĄCA I...

Kochana młodzieży, bo to właśnie główne do Was oraz do Waszych rodziców i opiekunów adresowana jest dzisiejsza recenzja, książki Pani Doroty Schrammek „Niepełka. Siła prawdziwej przyjaźni". Dziś zapraszam Was na bardzo ważną lekcję. Wiem, jest środek wakacji i na pewno nikt z Was nie myśli teraz o nauce. Zapewniam Was jednak, że ta lekcja będzie wyjątkowa i o wiele ważniejsza niż wszystkie inne w szkole razem wzięte. Dziś będziemy mówić o umiejętności komunikacji społecznej. Jak wiemy, internet jest największym współczesnym medium takiej komunikacji. Już od najmłodszych lat dzieci sięgają po telefony, a dla młodzieży komunikowanie się ze swoimi rówieśnikami za pomocą komunikatorów internetowych i forów społecznościowych jest nieodzowną częścią życia, bez której już dziś nie wyobrażają sobie życia. Dziś poznając historię Weroniki i jej czwórki przyjaciół przekonacie się, że oprócz tej bezsprzecznie pożytecznej funkcji internetu skrywa on w sobie również wiele niebezpieczeństw, z których dzieci i młodzież często nie zdają sobie do końca sprawy.
Zanim jednak opowiem kilka słów o samej książce, chcę zaznaczyć, że jest to już druga część cyklu „Niepełka”. Jeśli jeszcze nie czytaliście mojej recenzji pierwszej części, zapraszam serdecznie - do nadrobienia zaległości.

Nie wiem, czy wiecie, ale Pani Dorota Schrammek, jest jedną z moich ulubionych polskich autorek. W jej książkach znajduję zawsze bardzo życiową tematykę, która daje mi bardzo dużo do myślenia jeszcze na bardzo długo po odłożeniu Jej książki na półkę. To, za co również bardzo podziwiam autorkę, to fakt, że nawet w niewielkiej objętościowo książce potrafi przekazać czytelnikowi tak wiele bardzo ważnej treści, o czym przekonacie się za chwilę.
Tym razem odwiedzamy Weronikę i jej przyjaciół w jej rodzinnej miejscowości Trzebiatowie. Trwa środek lata, ale niestety pogoda nie dopisuje. Ciągle pada. Jest szaro i ponuro, zupełnie jak w sercach przyjaciół naszej bohaterki. Każdy z nich skrywa przed resztą przyjaciół swoje problemy i sekrety. Ona, niepełnosprawna dziewczyna z dużym talentem fotograficznym, Kinga zdolna, młoda piosenkarka, która za wszelką cenę chce zrobić karierę i zaistnieć w mediach. Anielka, nastolatka z dużymi kompleksami, dla której kanonem piękna jest chude ciało. Dziewczyna w tajemnicy przed matką szuka wsparcia na forum internetowym, gdzie wzajemnie do tego, aby wyrzec się jedzenia, dopingują się wspólne z innymi użytkowniczkami forum. Paweł młody sportowiec, który z uwagi na trudną rodzinną sytuację, w wielu momentach swojego życia musi radzić sobie sam. Jednak nie dzieli się swoimi problemami z grupą przyjaciół. Gabriel ostatni, ale i najbardziej boleśnie doświadczony przez los członek paczki przyjaciół. Po śmierci matki i chorobie alkoholowej ojca trafia do ośrodka wychowawczego dla trudnej młodzieży.

Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale te wakacje dadzą im trudną lekcję życia i tylko od nich zależy czy z niej skorzystają. Życie da im również szansę, by mogli oderwać się od swoich problemów i życia w wirtualnym świecie i wyjść z inicjatywą spędzenia czasu z drugim człowiekiem. Pokazać innym, że pomimo problemów, z jakimi zmagamy się każdego dnia, my też możemy dać coś od siebie innym. Musimy zdać sobie sprawę, nic nie zastąpi nam wartości przebywania z drugim człowiekiem. Kiedy wyciągniesz rękę do drugiego człowieka, Ty sam również zyskasz, o wiele więcej, niż myślisz. Niestety nastolatkowie bardzo często zamykają się w sobie, uciekając w wirtualną rzeczywistość, a co gorsza bezkrytycznie jej zawierzając, co w rezultacie prowadzi do tragedii. Czy bohaterowie powieści w porę to zrozumieją, o tym musicie już przekonać się sami.
Po więcej na temat książki zapraszam, jak zawsze na bloga.

Z twórczością Doroty nie mam najmniejszych wątpliwości, by sięgać po każdą pozycję, która wyjdzie spod jej pióra. Dla mnie liczą się konkrety, bez owijania w bawełnę. Dorota jest w tym świetna. Miło wrócić po jakimś czasie do bohaterów, których poznało się jakiś czas temu i kibicuje od początku. No i żywię też nadzieję, że to nie definitywny koniec ich przygód. Dobrze byłoby, gdyby takie właśnie książki znalazły się jako lektury obowiązkowe. Idealnie dobrane problemy współczesnych nastolatków, znakomicie nakreślone ich sylwetki oraz tło odzwierciedlające aktualną rzeczywistość, to tylko niektóre elementy tej opowieści. Poza tym, wtopić się w świat dzisiejszych nastolatków, to nie jest wcale taka prosta sprawa. Potrzeba wyczucia, ogromu estymy, wykazania się iskrą zrozumienia i odwagi w wyjściu naprzeciw ich hermetycznym „światom”, by jednocześnie ująć tę całą złożoność w ciekawą historię.

Nadszedł czas wakacji. Pogoda nie dopisuje. Przyjaciele Weroniki zmagają się z różnymi problemami. Próbują zarobić na dodatkowe koszty związane z obozem, starają się wszelkimi sposobami zwrócić uwagę szerszego grona obserwatorów w mediach społecznościowych, obsesyjnie odchudzają się. Nawet wakacje nie są przeszkodą, by znaleźć sposób na ich aktywne, bardziej absorbujące spędzenie. Weronika może liczyć na wsparcie swoich przyjaciół. Kiedy zachodzi potrzeba, by wspomóc młodzież ze wsi, zainteresować ich czymś zupełnie innym, niż tylko wirtualna rzeczywistość, nauczyć o wiele cenniejszych wartości, przyjaciele nie zawodzą.
Autorka pokazała w tej części zupełnie inne światy. Wiejski krajobraz dzieci z często biednych, patologicznych rodzin w zestawieniu z tym, w co i jak zaangażuje się młodzież, to idealnie wkomponowane elementy, które nie tylko wzbudzają ciekawość i oczekiwanie na finałowe sceny. Płynność tekstu intryguje. Schrammek nie buduje wyidealizowanego obrazu. Pokazuje go ze wszelkimi błędami, ułomnościami, niedoskonałościami. Podkreśla też, jak ważne jest zainteresowanie rodziców dziećmi, z którymi brak elementarnej komunikacji burzy jednostajność i ich zaufanie.

To powieść nie tylko o sile prawdziwej przyjaźni, ale przede wszystkim o tym, że na nudę zawsze jest sposób, a bezinteresowne zaangażowanie procentuje na przyszłość. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że warto pomagać. Warto wysłuchać tego, co widzą obserwatorzy z boku. Powieść o młodzieńczym buncie, przyjaźniach, popełnianiu błędów i o tym, że warto uwierzyć w ludzi.

Szczerze polecam!

Wczoraj znalazłam w skrzynce pocztowej przesyłkę od Doroty Schrammek,a w kopercie ostatnia jej książka,której jeszcze nie miałam okazji przeczytać.I chociaż jest to niewielka objętościowo książka to niesie w sobie wiele treści.I pomimo tego,że jest to książka zdecydowanie młodzieżowa to ja z największą przyjemnością zagłębiłam się w jej treść pomimo,iż wiek młodzieżowy przekroczyłam już dawno.
Główną bohaterką jest Weronika, którą znamy z poprzedniej książki Doroty.Tym razem autorka zabiera nas na deszczowe wakacje do Trzebiatowa, gdzie wraz z Weroniką i jej przyjaciółmi spędzamy czas.Weronika,Paweł,Kinga,Aniela i Gabriel. Pięcioro młodych ludzi, którzy zmagają się ze swoimi problemami,ale i nie zapominają o innych.Weronika, niepełnosprawna dziewczyna, która obdarzona jest niesamowitym talentem fotograficznym. Paweł,zapalony kajakarz, który aby odciążyć matkę mającą jeszcze na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko, pracuje bez względu na pogodę,a to zbierając jagody,a to pomagając w pobliskim gospodarstwie. Kinga, dziewczyna obdarzona pięknym głosem, która zrobi dosłownie wszystko,aby zaistnieć w świecie tak artystycznym jak i wirtualnym, oczywiście za pomocą mediów społecznościowych. Aniela, zmagająca się ze swoją już w tej chwili wyimaginowaną tuszą inspiracji szuka na forach, gdzie takie jak ona nieletnie dziewczyny wspierają się w walce z nieistniejącymi kilogramami. Gabriel, wychowanek ośrodka dla trudnej młodzieży, który rozpaczliwie tęskni za nieżyjącą matką i ojcem alkoholikiem. Tęskni za miłością rodzicielską, której nikomu i nigdy nie powinno zabraknąć.
Czym wypełni sobie wolny czas młodzież?? Czy tylko przesiadując przed komputerami i patrząc na ilość lajków na swoich profilach czy może znajdzie sobie zajęcie, które pomoże innym?? Przeczytajcie,a przede wszystkim dajcie do przeczytania swoim nastoletnim dzieciom niech się przekonają ile niebezpieczeństw niesie za sobą internet.
Więcej na blogu https://rudabiblioteczka.blogspot.de/2018/05/dorota-schrammek-niepekasia-prawdziwej.html

Cudowna zresztą jak wszystkie ❤❤❤

Cudowna zresztą jak wszystkie ❤❤❤