Podstawy i metody chemii kwantowej. Wykłady

Książka, zgodnie ze swoim tytułem, jest podręcznikiem do chemii kwantowej, z tą różnicą, że objętościowo, pod względem treści podobnego, klasycznego już podręcznika „Chemia kwantowa” W. Kołosa, napisany jest bardziej pod kątem komunikacyjnej teorii wiązania chemicznego, która jest jego autorską koncepcją i głównie na tych dyferencjach skupię się w tej recenzji.
Oprócz standardowych zagadnień z podstaw chemii kwantowej (postulaty mechaniki kwantowej: kinematyka, dynamika),autor bardziej szczegółowo potraktował modelowe układy mechaniki kwantowej (dzieląc je na: ruch swobodny, modele jednowymiarowe, ruch oscylacyjny i obrotowy). Ponadto zawarł w lekturze, zapoczątkowaną pod koniec życia W. Kołosa, teorię funkcjonału gęstości (𝐷𝐹𝑇),swoją drogą, za której odkrycie w roku 1998 W. Kohn i J. Pople otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Książka kończy się dodatkami uzupełniającymi treść główną i są to: korelacja elektronowa, stany równowagowe w wielkim zespole kanonicznym, energia korelacyjno-wymienna przybliżeń (𝐿𝐷𝐴/𝐿𝑆𝐷𝐴 dla 𝐷𝐹𝑇) oraz przykłady jej potencjałów.
Autor pominął zawarte w w/w książce W. Kołosa takie zagadnienia jak: jony kompleksowe, metoda Hückla (wiązania π-elektronowe) oraz oddziaływania międzycząsteczkowe. W związku z powyższym obydwie książki, poza samymi podstawami chemii kwantowej, całkiem dobrze uzupełniają się, i razem stanowić mogą trzon do nauki tego trudnego, ale niesamowicie ciekawego działu chemii.

Oprócz...

• Chemia