Maria Piłsudska. Zapomniana żona

Okładka książki Maria Piłsudska. Zapomniana żona Elżbieta Jodko-Kula
Okładka książki Maria Piłsudska. Zapomniana żona
Elżbieta Jodko-Kula Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2018-04-05
2018-04-05
Literatura polska

"Maria Piłsudzka-zapomniana żona."Sylwetka pierwszej żony Marszałka Piłsudzkiego. Niepospolita kobieta, wybitnej urody i odwagi. Wierna towarzyszka Marszałka. Właściwie można wywnioskować iż, całe swoje życie podporządkowała Piłsudzkiemu i sprawie polskiej. Niestety jak historia pokazała, została sama, dokładnie jak w tytule ksiązki- zapomniana. Nie tylko przez męża ale i przyjaciół. Smutne i pewnie niesprawiedliwe.
Myślę, że zapoznam się jeszcze z kolejną pozycją autorki "Ostatnia miłość Marszałka " i bynajmniej nie była to jego druga żona Aleksandra Szczerbińska dla której zostawił Marię, ale młoda lekarka Eugenia Lewicka.

Maria Piłsudska, żona sławnego męża, los podarował jej ciekawe życie.
Urodzona w 1865 roku w Wilnie, jako najmłodsza córka, miała udane dzieciństwo, jako uczennica konspirowała roznosząc ulotki. Miała w sobie wielką chęć do działania dla Polski i przeciw zaborcom, jako „cichy pracownik".
Ciekawa jest narracja w tej książce, bo swoją historię opowiada 55-letnia Maria, która dzieli się wspomnieniami ze swoją słuchaczką- młodą, ubogą sąsiadką Karoliną. Dają sobie odrobinę uwagi i towarzystwo. Bo teraz Maria z mężem żyją w separacji.
Pierwsze małżeństwo Marii w wieku 17 lat okazało się rozczarowaniem, różnica poglądów między małżonkami okazała się kością niezgody. Potem bohaterka opowiada o okresie petersburskim i przyjaźniach na całe życie. Po 6 latach znajomości wybrała Piłsudskiego na męża. Prowadzili koczowniczy styl życia, Maria musiała się rozstać z córką Wandą. Zamieszkali w końcu w Łodzi, gdzie głównym nurtem ich działalności konspiracyjnej było wydawanie „Robotnika" i przygotowywanie zaplecza do produkcji podrabianych dokumentów. Mowa jest jeszcze o stracie córki, Lidze Kobiet, o trudnych ale i pięknych czasach.
Ta książka daje możliwość zajrzenia za kulisy wielkiego spektaklu, któremu na imię historia.
„Jest wielkim politykiem i wodzem, ale dla mnie przy nim zrobiło się zbyt mało miejsca,”
OCENA 4/6

Maria Piłsudska, żona sławnego męża, los podarował jej ciekawe życie.

Dobra książka, więcej takich książek. Uważam, że tę książkę naprawdę warto przeczytać. Czytając zastanawiałam się, czy warto było poświęcić swoje życie i życie swoich bliskich. W nagrodę za to została przez męża opuszczona, zapomniana. Była bardzo samotna. Myślę, że wtedy bardzo żałowała, że tak mało czasu poświęciła dziecku.

Może nie jest to porywająca lektura, ale na pewno było warto sięgnąć po tę książkę. Choćby dlatego, żeby dowiedzieć się o nieszczęsnym losie tej kobiety, która dla miłości do męża poświęciła w jakimś stopniu siebie, także siebie, jako matkę. I przegrała....Współczuję Marii Piłsudskiej. Moim zdaniem pomyliła się. Nie było warto!

Ciekawie napisana fabularyzowana opowieść o pierwszej, nieco zapomnianej, żonie wielkiego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Książka o kobiecie, która była przy nim kiedy dochodził do władzy. O kobiecie, która bezgranicznie go kochała i poświęciła dla niego wielki kawałek swojego życia, a która później została przez niego opuszczona, zapomniana i samotna.

Nie dokończyłam, gdyż po pewnym czasie opowiadanie zwyczajnie nudzi, powtarzane są te same informacje. Znajduje tam kilka ciekawych historii, ale przyznaje szczerze, że najbardziej interesujący był jedynie początek, potem historia tkwi w miejscu.

Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci najnowszych dziejów Polski. O jego poczynaniach politycznych napisano wiele, zarówno pozytywnie jak i mniej pochlebnie.

O jego życiu uczuciowym mówi się mało, dlatego ta książka, dla niektórych, może okazać się sporym zaskoczeniem.

Życie Marszałka to nie tylko polityka, obfitowało ono w kilka ważnych związków. Jego pierwszą żoną była Maria Juszkiewiczowa, którą poślubił w 1899 roku. Jego wybranka była z zawodu nauczycielką, a także działaczką Polskiej Partii Socjalistycznej.

"Maria Piłsudska. Zapomniana żona" to nie tylko historia miłości dwójki niebanalnych postaci, ale też opowieść o uczuciach, konwenansach i samotności. Historia Marii jest opowieścią, która uświadamia nam, jak bardzo ludzkie życie jest kruche, i jak łatwo je komuś zniszczyć.

więcej na domowaksiegarnia.blogspot.com

Historia jednej z żon Piłsudskiego. Dla miłości poświęciła siebie i dziecko. Co otrzymała w zamian? Odrzucenie i zapomnienie. Czy warto? Każdy musi to sam ocenić.

nie wciągnęła mnie, taka sucha relacja bez polotu, a Maria albo była bardzo przeciętną kobietą albo została w tej książce tak nijako przedstawiona

Wspólna "sprawa", emocje, zaangażowanie....-sukces-rozczarowanie...-smutna...
piękny przykład kobiecej lojalności i wytrwałości...

Wspólna "sprawa", emocje, zaangażowanie....-sukces-rozczarowanie...-smutna...
piękny przykład kobiecej lojalności i wytrwałości...

• Kraków
  • Z historią w tle... belle epoqe
  • DO MOJEJ BIBLIOTECZKI
  • Biblioteczka domowa III