Effective Java Third Edition

Addison-Wesley Professional
2017-12-27
2017-12-27
java informatyka programowanie

Okładka książki Java Puzzlers: Traps, Pitfalls, and Corner Cases Joshua Bloch, Neal Gafter
Java Puzzlers:... Joshua Bloch, Neal ...

Nie jest to strata czasu. Tyle o programowaniu obiektowym nie dowiedziałem się znikąd.

Książka obowiązkowa dla każdego programisty Java. Natomiast jest z nią pewien problem i poniekąd podejrzewam, że to przez polskie tłumaczenie. Niektóre fragmenty są napisane w bardzo zawiły sposób. Sądzę że dałoby się to lepiej wytłumaczyć, ponieważ niektóre z aspektów są o wiele lepiej wytłumaczone w niejednym wideo kursie.

Kolejna obowiązkowa pozycja. Zaraz po Tym "Thinking in Java".

Kolejna obowiązkowa pozycja. Zaraz po Tym "Thinking in Java".

Każdy programista Java musi przeczytać. :)

Każdy programista Java musi przeczytać. :)

Opinia na temat wydania III. Książka Blocha zawiera wiele ciekawych informacji i porad dotyczących programowania w Java(dla trochę bardziej zaawansowanych). Opisane są w niej często spotykane problemy oraz rozwiązania dla nich. Łącznie 90 tematów. Trochę miejsca jest poświęcone dobrym praktykom programowania. Cześć z nich dotyczy głównie twórców bibliotek, którzy udostępniają swoje klasy użytkownikom a część z nich powinna być stosowana przez wszystkich programistów. Porady ze wskazanej pozycji pozwalają na unikanie części problemów w programowaniu w Java oraz pozwalają na tworzenie kodu, który jest łatwiejszy w utrzymaniu.

Książka była czytana w wersji polskiej. Jeśli chodzi o tłumaczenie Helionu, to jest to standardowy czyli kiepski poziom. Wiele użytych zwrotów jest niezrozumiałych lub poprzekręcanych. Tłumacz starał się przetłumaczyć na polski wszystko i to chyba bez żadnych konsultacji technicznych z programistami. Jeśli komuś nie przeszkadza czytanie w języku angielskim, to odradzam polską wersję. Książka zawiera wiele ciekawych i pożytecznych porad. Polecam wszystkim programistom Java.

Przeczytałem angielską wersję. Jedna z najlepszych książek jakie czytałem, świetnie opisuje paradygmaty programowania w Javie. Można też znaleźć tam kilka rzeczy, które z początkowych założeń Javy do dziś zostawiły po sobie smrodek, np. checked exceptions, reified types.

To jedna z najlepszych książek o Javie, jaką miałem okazję przeczytać. To nie jest książka o nauce programowania, ale o tym, co i jak należy robić, zakłada więc dosyć dobrą znajomość języka. Biblia dla bardziej zaawansowanych programistów.

Mimo, że nie programuję w Javie (poza incydentalnymi programikami dla Androida),a głównie w C# to kupiłem drugie wydanie, aby "wiedzieć więcej", porównać oba języki, być może poznać przeoczone wzorce. Nie zawiodłem się, więc kiedy pojawiło się trzecie wydanie, kupiłem je także.

Z perspektywy C# przydaje się tylko część rzecz jasna, a i tak trzeba niektóre porady "tłumaczyć", mimo to książkę uznaję za przydatną. Najcenniejszą lekcją dla mnie był rozdział o polimorfizmie, a że czynnie interesuję się projektowaniem języków programowania, rzecz dla mnie nie do przecenienia.

Jeśli programujesz długo w nie-Javie i jesteś ciekawy "świata", książka powinna Ci się podobać, ale nie jest to na pewno lektura obowiązkowa, jesli zaczynasz programować w nie-Javie, zastanów się nad zakupem dopiero przy czwartym wydaniu. A Javowcy niech rozstrzygają sami...

Książka Blocha zawiera wiele ciekawych informacji i porad dotyczących programowania w Java(dla trochę bardziej zaawansowanych). Opisane są w niej często spotykane problemy oraz rozwiązania dla nich. Trochę czasu jest także poświęcone dobrym praktykom programowania.

Książki jednak nie polecam, ponieważ wydana została 10 lat temu pod wersję JDK 6. Przez to pewne problemy lub rozwiązania wydają się mocno przestarzałe.

Ale sam sięgnę po III wydanie tej książki, które zostało odświeżone pod JDK 9(wydana rok temu po angielsku),niedługo wydana będzie po polsku. Biorąc pod uwagę wysoki poziom tej książki, dla zainteresowanych polecam sięgnąć od razu po III wydanie.

bardzo dobra ksiazka. Niestety końcówka zostala troche niedopracowana. brakuje przykladow do wspolbieznosci i serializacji

• Informatyka
  • Programowanie