Opowiadania podolskie

Okładka książki Opowiadania podolskie
Julian Wołoszynowski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Kolekcja Prozy Polskiej XX wieku literatura piękna
literatura piękna
Kolekcja Prozy Polskiej XX wieku
Państwowy Instytut Wydawniczy
1996-01-01
1978-01-01

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

O „Opowiadaniach podolskich” usłyszałem pierwszy raz czytając ankietę „Kultury” o pisarzach przecenianych i niedocenianych. Bardzo pozytywnie wyrażał się tam o twórczości Wołoszynowskiego Antoni Libera. Entuzjastycznie o omawianym tu niewielkim zbiorze wypowiadali się też Paweł Huelle i Tadeusz Zubiński, ten ostatni umieścił go w swoim subiektywnym rankingu arcydzieł polskiej prozy.
Mnie poziom tych nowel wydał się dość nierówny, aczkolwiek z siedemnastu tu znajdujących się historii co najmniej połowa jest na naprawdę wysokim poziomie. Warto potraktować je całościowo, wszystkie składają się bowiem na bogatą panoramę życia na Podolu na przełomie wieków. W kategorii „literatura małych ojczyzn” czy też „literatura kresowa” to rzeczywiście najwyższa klasa. Nietuzinkowe postacie wywodzące się z praktycznie wszystkich warstw społecznych, szeroki wachlarz emocji, dojrzała i niewymuszona mądrość autora, intrygujące motywy, niczego tu w zasadzie nie brakuje.
Dlaczego w takim razie nie dałem maksymalnej oceny? Niektórym z opowiedzianych tu historii brakuje wyrazistej puenty, początek zapowiada wiele, ale później fabuła się rozmywa, kilka wątków wydało mi się też dość niejasnych. Niemniej jednak trzeba uczciwie i wyraźnie powiedzieć, że dla miłośników krajowej literatury jest to pozycja obowiązkowa. A takie opowiadania, jak „Pancylia”, „Wiry”, „Wrzeciono”, „Atak serca” czy „Sylwester” powinny znaleźć się w kanonie polskiej nowelistyki.

Przepięknie napisane opowiadania. "Sylwester" i "Wiry" szczególnie zapadły mi w pamięć. Przede wszystkim ze względu na nastrój i sposób operowania słowem. Głębokie przeżycie estetyczne.

Julian Wołoszynowski Opowiadania podolskie Zobacz więcej
Julian Wołoszynowski Opowiadania podolskie Zobacz więcej