Okładka książki Czym są Wedy? Zarys myśli staroindyjskiej wraz ze słownikiem terminów sanskryckich Satsvarūpa dāsa Gosvāmī
Satsvarūpa dāsa Gosvāmī Wydawnictwo: Politechnika Wrocławska religia
religia
Readings in Vedic Literature. The Tradition Speaks for Itself (1977)
Politechnika Wrocławska
1986-01-01
1986-01-01
Wedy hinduizm filozofia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka obarczona mocną krytyką ze strony autora naukowców akademickich - ich empirycznego sposobu badań, porównując ich do pierwszych indologów, którzy to badali "ewangelicko" i wyciągania później na podstawie takiej metodologii wniosków na temat Wed, od razu nadając im charakter mitologiczny, kiedy one same mówią za siebie i właśnie narracją samych Wed podąża autor i taki sposób badania uważa za jedynie słuszny. Z pewnością słuszna krytyka europocentrycznego, chrześcijańskiego sposobu patrzenia na religie wschodnie - mam nadzieję że wspomniana dlatego aby możliwie wyciągnąć czytelnika z jego bańki, a nie aby subtelnie kontynuować walkę religii, wykazanie wyższości moralności wyznawanej religii poprzez wykazanie hipokryzji wyznawców drugiej religii. Książka wychodząc poza tę niespodziewaną krytykę dobrze traktuję temat wyjaśniając podstawowe zagadnienia duchowości wynikającej z Wed - przedstawia słownictwo, rozjaśnia tajemnicze, nie do końca prawidłowo przez nas rozumiane terminy. Nie jestem pewn jednak obiektywności autora - ten wywyższa Wisznu co jest zgodne z jego wyznaniem, a nie koniecznie z Wedami oczywiście krytykuję pewien rodzaj ateizmu post-buddyjskiego, który to sprawił odrzucenie Wed oraz pojawienia się monizmu tylko że robi to tak że przy cytowaniu poematu - "Bhaja Govindam" pomija zupełnie kontekst, legendę powstania tego utworu, nadając mu ton potwierdzający narracji teistów że Adi Śankara był inkarnacją Sziwy, który to w tej postaci miał tylko intelektualnie zwodzić ateistów - czy takie tłumaczenie wystąpienia tego "heretyka" jest w samych Wedach - nie wiem, dlatego słuszności tego nie jestem w stanie zweryfikować, jednak jeśli ona występuję to widać w tym dłoń bramina, który to chciał zdyskredytować nauki odbiegające od braminizmu. Używa również jednak słów, wniosków akademistów gdy zgadza się to z jego narracją. Uważam że należy wspomnieć że sam autor jest oskarżany przez "Prabhupada Anti Defamation Association" o czyny godne odebrania mu statusu guru ISKCON, co kolejny raz możliwie uderza hipokryzją duchownych. Pomijając to, to książka jednak w prosty sposób wprowadza do nauk Wed oraz dla adeptów języka sanskryckiego może być przydatna.

• Indie/Hinduizm/Wedy
  • ! BŚ