rozwińzwiń

Czym są Wedy? Zarys myśli staroindyjskiej wraz ze słownikiem terminów sanskryckich

Okładka książki Czym są Wedy? Zarys myśli staroindyjskiej wraz ze słownikiem terminów sanskryckich Satsvarūpa dāsa Gosvāmī
Okładka książki Czym są Wedy? Zarys myśli staroindyjskiej wraz ze słownikiem terminów sanskryckich
Satsvarūpa dāsa Gosvāmī Wydawnictwo: Politechnika Wrocławska religia
149 str. 2 godz. 29 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Readings in Vedic Literature. The Tradition Speaks for Itself (1977)
Wydawnictwo:
Politechnika Wrocławska
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
149
Czas czytania
2 godz. 29 min.
Język:
polski
Tagi:
Wedy hinduizm filozofia
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
43
32

Na półkach:

Książka obarczona mocną krytyką ze strony autora naukowców akademickich - ich empirycznego sposobu badań, porównując ich do pierwszych indologów, którzy to badali "ewangelicko" i wyciągania później na podstawie takiej metodologii wniosków na temat Wed, od razu nadając im charakter mitologiczny, kiedy one same mówią za siebie i właśnie narracją samych Wed podąża autor i taki sposób badania uważa za jedynie słuszny. Z pewnością słuszna krytyka europocentrycznego, chrześcijańskiego sposobu patrzenia na religie wschodnie - mam nadzieję że wspomniana dlatego aby możliwie wyciągnąć czytelnika z jego bańki, a nie aby subtelnie kontynuować walkę religii, wykazanie wyższości moralności wyznawanej religii poprzez wykazanie hipokryzji wyznawców drugiej religii. Książka wychodząc poza tę niespodziewaną krytykę dobrze traktuję temat wyjaśniając podstawowe zagadnienia duchowości wynikającej z Wed - przedstawia słownictwo, rozjaśnia tajemnicze, nie do końca prawidłowo przez nas rozumiane terminy. Nie jestem pewn jednak obiektywności autora - ten wywyższa Wisznu co jest zgodne z jego wyznaniem, a nie koniecznie z Wedami oczywiście krytykuję pewien rodzaj ateizmu post-buddyjskiego, który to sprawił odrzucenie Wed oraz pojawienia się monizmu tylko że robi to tak że przy cytowaniu poematu - "Bhaja Govindam" pomija zupełnie kontekst, legendę powstania tego utworu, nadając mu ton potwierdzający narracji teistów że Adi Śankara był inkarnacją Sziwy, który to w tej postaci miał tylko intelektualnie zwodzić ateistów - czy takie tłumaczenie wystąpienia tego "heretyka" jest w samych Wedach - nie wiem, dlatego słuszności tego nie jestem w stanie zweryfikować, jednak jeśli ona występuję to widać w tym dłoń bramina, który to chciał zdyskredytować nauki odbiegające od braminizmu. Używa również jednak słów, wniosków akademistów gdy zgadza się to z jego narracją. Uważam że należy wspomnieć że sam autor jest oskarżany przez "Prabhupada Anti Defamation Association" o czyny godne odebrania mu statusu guru ISKCON, co kolejny raz możliwie uderza hipokryzją duchownych. Pomijając to, to książka jednak w prosty sposób wprowadza do nauk Wed oraz dla adeptów języka sanskryckiego może być przydatna.

Książka obarczona mocną krytyką ze strony autora naukowców akademickich - ich empirycznego sposobu badań, porównując ich do pierwszych indologów, którzy to badali "ewangelicko" i wyciągania później na podstawie takiej metodologii wniosków na temat Wed, od razu nadając im charakter mitologiczny, kiedy one same mówią za siebie i właśnie narracją samych Wed podąża autor i taki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    4
  • Indie/Hinduizm/Wedy
    1
  • Posiadam
    1
  • ! BŚ
    1
  • Dewanagari
    1
  • Religion
    1
  • 17 Religie pogańskie
    1
  • Przeczytane w 2018
    1
  • Ciekawe/bardzo dobre
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także