Tomasz z Akwinu

1966-01-01
1966-01-01
Zofia Włodkowa
Filozofia religia biografie

Bardzo ciekawa opowieść o największym filozofie w dziejach. Polecam wszystkim, którzy chcą rozpocząć fascynującą przygodę dochodzenia do prawdy. Ale uwaga autor powtarza mity na temat świętej inkwizycji. Nie wiem czy z niewiedzy co może trochę podważyć zaufanie do innych informacji , które przekazuje, czy celowo wprowadza w błąd. Widać też wpływy modernistycznego podejścia do doktryny katolickiej gdyż autor często podkreśla, że nie zgadza się z określeniem filozofii Tomasza z Akwinu tomizmem. Nie wspomina ani słowem o tym, że papieże Pius IX, Leon XIII, Pius X i inni , bezwzględnie zalecali stosowanie nauki Akwinaty jako jedynej prawowiernej doktryny KK, a musiał o tym wiedzieć.

W bardzo przystępny sposób opisuje życie i działalność św. Tomasz i jego myśli.Opisuje początki i działalność zakonów żebraczych. Krytycznie odnosi się do działalności Kościoła w tamtym okresie. Ciekawie podaje w jaki sposób św. Tomasz odnosił się do swych oponentów w dyskusji i jak dyskutował z nimi. Można się naprawdę dużo nauczyć. Mnie zdumiało, że zakony żebracze mogły poruszać się tylko pieszo. Św. Tomasz pieszo kilkakrotnie przemierzał trasę Paryż -Rzym i inne długie trasy.
Interesująca, łatwa w odbiorze, przystępna. POLECAM

• Bigrafie, autobigrafie i pamiętniki
  • Religia