Książę w lśniącej zbroi

Okładka książki Książę w lśniącej zbroi Loretta Chase
Okładka książki Książę w lśniącej zbroi
Loretta Chase Wydawnictwo: BIS literatura obyczajowa, romans
A Duke in Shining Armor
BIS
2018-09-24
2018-09-24
Magdalena Sikorska
Loretta Chase romans romans historyczny BIS

Jakie szczęście, że zapoznając się z panią Chase nie zaczęłam od tej pozycji, bo nie sądzę, żebym sięgnęła po kolejną. Zaczęłam od "Rozpustników", którzy tak mi się podobali i z nadzieją na następną dobrą wzięłam "Księcia w srebrnej zbroi". Zaczyna się od ucieczki i tak jest do końca + dużo gadania. Daję plus za dowcipne i cięte przepychanki słowne ale tylko to nie może wypełnić całej treści. Jestem rozczarowana.

"Ksią­żę Ash­mont nie był naj­lep­szym księ­ciem – tak po praw­dzie, był ra­czej kosz­mar­nym.(...) Tylko ko­bie­ta sza­lo­na ucie­ka­ła­by przed mał­żeń­stwem z jed­nym z naj­przy­stoj­niej­szych, naj­bo­gat­szych i naj­po­tęż­niej­szych męż­czyzn w kró­le­stwie."
Lady Olym­pia Hi­gh­to­wer miała 26 lat i praktycznie była już starą panną. "Przez sie­dem lat z rzędu ogła­sza­no ją Naj­nud­niej­szą Dziew­czy­ną Se­zo­nu." I choć wiedziała jakim hulaką i niedojrzałym  jest Ashmont oraz że nie będzie jej wierny, nie miała wyboru jak przyjąć jego oświadczyny.
Jednak w dniu ślubu, postanowiła zmienić zdanie i umknąć Panu Młodemu. W ucieczce towarzyszył jej Hugh Phi­le­mon An­ca­ster, siód­my ksią­żę Ri­pley, przyjaciel niedoszłego Pana Młodego oraz jeden z Ich Łaj­dac­kich Mości. Wraz ze swym kolejnym przyjacielem, również Księciem, "wszy­scy trzej, byli wy­so­ki­mi, po­staw­ny­mi męż­czy­zna­mi. Wszy­scy też (...) nie pro­wa­dzi­li się naj­le­piej." A jednak Książę Ripley postanowił zadbać o bezpieczeństwo Lady Olympii i zapewnić jej ochronę w czasie jej nagłej ucieczki..... Dama w opałach i Książę w lśniącej zbroji? Dokąd tych oboje zaprowadzi ta "zakazana ucieczka"?

Miałam wrażenie że historia nie jest równa. Początek pełen humoru i dowcipnych dialogów a następnie znaczny spadek aby ponownie pobudzić czytelnika. Ripley był mocno irytujący w początkowej fazie gdy w kółko myślał o brakującym nakryciu głowy i pragnieniu przerwania długotrwałego celibatu. Jakby o niczym innym nie potrafił myśleć bo wykraczało to poza jego rozumowanie.
Podobała mi się za to Olympia, która była konsekwentna w swoich pragnieniach i do końca działała konsekwentnie dążąc do celu. Rzadko można trafić romans historyczny z ciętymi ripostami i dużą dawką humoru a tutaj to dostaliśmy.

Zupełnie nieznana mi autorka, romans historyczny, którego fanem nie jestem, bo mam wrażenie, że z góry już wszystko wiadomo, na początku znamy zakończenie i generalnie wszystko jest jak od sztamy. Książkę dostałam do zrecenzowania od Wielkich Liter. To zupełnie nowe wydania książek dla seniorów i osób słabowidzących. Nawet nie wiecie jak się ucieszyłam z tej inicjatywy trochę ze względu na siebie, ale przede wszystkim ze względu n moją mamę, która parę miesięcy temu dowiedziała się, że nie widzi na jedno oko. Mama czyta od zawsze i nawet nie zdajecie sobie sprawy jaki to problem i dramat jak nie można wziąć do ręki papierowej książki, bo nic nie widzicie. Oddałam Mamie czytnik, bo tam ma możliwość powiększenia czcionki. Zrobiłam eksperyment i zawiozłam Księcia w lśniącej zbroi mamie w ramach testu i eksperymentu. Jak myślicie co się okazało? Mama jest w stanie przeczytać po raz pierwszy od kilku miesięcy papierową książkę i nie musi ładować czytnika i szukać pomocy jak coś jej się niechcący kliknie, Wielkie Litery jestem Wam ogromnie wdzięczna za tak cenną inicjatywę i będę Waszą ambasadorką, orędowniczkom i fanką po wsze czasy. Chwała Wam za pomysł i wykonanie, bo nie wszyscy czytelnicy mają po dzieścia lat. Trafiają się i tacy, którzy mają dziesiąt ( nie powiem ile, bo Mama zagląda na bloga),a świat książek stanowi dla nich jedyne źródło rozrywki .Jestem zdecydowanie na tak i będę Was chwalić pod niebiosa i będę Wam wdzięczna do końca swoich dni.
A teraz wróćmy do lektury Księcia w lśniącej zbroi, bo chociaż to zupełnie nie moja bajka to książkę przeczytałam i muszę powiedzieć, że nawet mnie wciągnęła, a dzięki większej czcionce nawet nie wiedziałam, że już zbliżam się do końca, bo strony jakoś tak same się przewracały.
" Lady Olimpia Hightower za moment poślubi księcia. Księcia o nie najlepszej reputacji, ale panna w pewnym wieku nie powinna wybrzydzać. Pragmatyczna Olympia na pewno wykonałaby ten krok... gdyby nie kilka łyków brandy, które zmieniają jej ogląd na rzeczywistość. Ucieczka w deszczu wydaje się nagle bardzo rozsądnym rozwiązaniem, niechby i w towarzystwie przyjaciela niedoszłego pana młodego, także księcia o nie najlepszej reputacji. Ripley czuje się w obowiązku zadbać o bezpieczeństwo i dobre imię narzeczonej przyjaciela. Problem w tym, że wspólna eskapada nieoczekiwanie się wydłuża, a Olympia już przed laty wpadła mu w oko.."
Tyle opis z okładki, a ja powiem Wam, że chyba zmienię podejście do romansu historycznego i zacznę po niego częściej sięgać. To pełna zwrotów akcji powieść pełna ciepłego humoru z bohaterami, którym kibicuje się od pierwszej strony.
Jestem zaskoczona, że to tak fajnie napisana książka i że tak wciąga od pierwszej strony. To łatwa, lekka i przyjemna lektura w sam raz na upalne popołudnie, a jeszcze jak traficie na wydanie Wielkich Liter to z pewnością zakochacie się w tej inicjatywie tak jak ja.

Nie polecam
Książka jest strasznie nudna, akcja rozciągnięta jest maksymalnie jak chyba tylko było można.
Całość można strescic w zaledwie kilku słowach: ma być ślub, panna młodą ucieka, goni ją przyjaciel Pana młodego. Zakochują się i biorą ślub. Jest jeszcze pojedynek i bal. I to wszystko.

Nie polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jego Łajdacka Mosć się żeni! Jako, że tytuł zobowiązuje, pan młody w dniu ślubu ledwie trzyma się w pionie.
Panna młoda, lady Olympia, pod wpływem wątpliwości tuż przed ceremonią również sięga po flaszeczkę brandy i tym sposobem postanawia uciec.
Jednakowoż, trudno jest wspinać się przez ogrodowy mur, gdy trzeba dźwigać kilogramy jedwabiu i ubłocony welon.
Dodatkowe promile we krwi też robią swoje.
Na szczęście z pomocą przychodzi  książę Ripley, najlepszy przyjaciel pana młodego, który przecież nie może pozwolić na to, by młoda dama została bez ekrorty. Z czasem lojalny drużba i znikająca panna młoda wchodzą w jeszcze bliższą komitywę, aniżeli tylko wspólników w ucieczce.

Styl autorki jest przezabawny i właśnie dlatego moja ocena jest niska. Obiektywnie rzecz biorąc można to czytać dla samej przyjemności czytania, ponieważ gry słowne i inteligencja autorki widoczne są w każdym akapicie. Jednak ja wolę romanse z większą dozą prawdopodobieństwa, nutą cierpienia i poważnego podejścia do kwestii relacji międzyludzkich. Ta książka podobała mi się do czasu, później stała się po prostu niepoważna i to przełożyło się na relację między Olympią i Ripleyem.

Dodatkowe promile...

Bardzo zabawna jest ta powieść, zwłaszcza w pierwszej połowie - później niestety zdaje się nieco wytracać tempo i świeżość dowcipu.
Bohaterów pierwszoplanowych wyjątkowo łatwo polubić. Wątki bohaterów drugoplanownych też mają gdzieś w tle zarysowane ciekawe historie do rozwinięcia w kolejnych tomach - no i cóż, tu nas spotyka rozczarownie, bo Loretta sama przyznała gdzieś na swoim blogu, że pisanie tej serii jakoś jej nie idzie (zrobiłam research - a jak ;-) )
Na koniec ostrzeżenie dla tych, którzy znajdą tą książkę w empiku w obiecującej wiele atrakcji kategorii "pełna namiętności literatura erotyczna" (czy jakoś podobnie poetycko) - scen erotycznych naliczyłam dwie i pół, a i te raczej skromne i waniliowe ;-)

Bardzo dobry romans. Cała powieść jest niezwykle fascynująca i wciągająca. Uwielbiam czytać takie romanse jak ten , a ta książka jest po prostu rewelacyjna. Jestem bardzo zadowolony.
Polecam

Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedno przyznaję - PRZEZABAWNE!

Jedno przyznaję - PRZEZABAWNE!

Zawiodłam się, czytanie strasznie mi się dłużyło. Tylko ostatnie 100 stron posżło mi szybciej, ponieważ akcja przyśpieszyła. Czytałam lepsze.

Dla mnie tylko dobra, bo może i napisana z humorem to jednak jakimś topornym językiem. Ciężko mi było przez nią przebrnąć, treść dość przewidywalna i brakowało mi tej nuty ekscytacji cechującej tego typu książki.

• Romans historyczny

Dodaj cytat z książki Książę w lśniącej zbroi