rozwińzwiń

O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra

Okładka książki O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra Lewis Carroll
Okładka książki O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra
Lewis Carroll Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Alicja w Krainie Czarów (tom 2) Ekranizacje: Alicja po drugiej stronie lustra (2016) Seria: Literatura klasyczna - Zielona Sowa klasyka
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
klasyka
Cykl:
Alicja w Krainie Czarów (tom 2)
Seria:
Literatura klasyczna - Zielona Sowa
Tytuł oryginału:
Through the Looking-Glass, and What Alice Found There
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2018-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380736658
Ekranizacje:
Alicja po drugiej stronie lustra (2016)
Tagi:
Alicja po drugiej stronie lustra Lewis Carrol O tym co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przygody Alicji w Krainie Dziwów Lewis Carroll, Helen Oxenbury
Ocena 8,8
Przygody Alicj... Lewis Carroll, Hele...
Okładka książki Alicja w zwierciadlanym domu, czyli po drugiej stronie lustra Lewis Carroll, John Tenniel
Ocena 7,0
Alicja w zwier... Lewis Carroll, John...
Okładka książki Alice Lewis Carroll, Laura Wade
Ocena 0,0
Alice Lewis Carroll, Laur...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
160
47

Na półkach:

"Life, what is it but a dream?"

"Life, what is it but a dream?"

Pokaż mimo to

avatar
179
179

Na półkach:

O ile pierwsza część przygód Alicji mi się nie podobała (chociaż niezwykle doceniam lekturę),to druga część - "Po drugiej stronie lustra" urzekła mnie w całości.

Alicja bawi się z czarnym kotkiem, ponieważ białym zajmuje się właśnie Dina, jej kotka. Dziewczynka, w zimowy dzień, powoli zaczyna snuć marzenie senne i przenosi się z pokoju, w którym jest, do pokoju po drugiej stronie lustra. Tam świat jest inny - pamięć działa wprzód, a prawa fizyki są nieco inne niż u nas. Alicja poznaje Białą i Czerwoną Królową, Białego i Czerwonego Króla, gońców Króla Białego - Haigha i Hatta, dziwaczne postacie, np. Humpy Dumpy'ego, Tweedlee'a i Tweedledum'a, czy rozmawiające kwiaty. Kraina, w której znalazła się Alicja, jest niczym wielka szachownica. Alicja przeżywając przygody jednocześnie prowadzi grę w szachy swoją osobą.

Niesamowite to jest! Tak napisać książkę, że wydarzenia w niej zawarte to kolejne ruchy na szachownicy! Chylę czoła przed takim umysłem. To już o wiele bardziej jest książka dla dzieci niż część pierwsza, niemniej wciąż podtrzymuję swoje zdanie, że lektura ta jest bardziej przeznaczona dla dorosłych. Tutaj jest o wiele mniej nieładnego zachowania bohaterów, jak już, są one dziwne i nietypowe, ale niekoniecznie niegrzeczne, zatem dzieci mogą to czytać w mojej ocenie, a kto wie, może nawet poczują miętę do szachów!

Wciąż wiele rzeczy pozostaje tu niewyjaśnionych. Co, poprzez pewne, pozornie bezsensowne rzeczy, chciał wyrazić autor, może wiemy, a może wiedzą nieliczni. Symbolika niektóra jest dość czytelna, inna pozostaje zagadkowa. Niemniej, całość ogromnie przypadła mi do gustu! Alicja, niestety, w tamtej, jak i w tej części jest dla mnie mało inteligentnym dzieckiem, ale mam wrażenie, że autor chciał pokazać jej dziecinność i nieświadomość - po prostu, jako dziecko nie wyobrażam sobie zadawać takich pytań, bo niektóre z definicji były nielogiczne i bezsensowne. Ale jesteśmy w śnie, w absurdzie bezlogicznym, a czasem Alicja potrafiła zaskoczyć nas swoją spostrzegawczością, uwagami i myśleniem, więc jest to postać nietypowa i bądź co bądź sympatyczna, dająca się polubić.

O przygodach Alicji w świecie szachów po drugiej stronie lustra pokoju, w którym śniła, odnoszę wrażenie, że można pisać eseje i każdy znajdzie w tej historii coś innego godnego uwagi bądź to samo, ale z innej perspektywy, a więc niemniej ciekawego.

Polecam dorosłym, ale i nie mam nic przeciwko, by po tę część sięgnęły dzieci. Ryzyko takie, że niektórzy lubią chronologię bądź przez zwykłą ciekawość sięgnęłyby po część pierwszą, która, w mojej ocenie, zupełnie nie powinna być przez dzieci czytana (dopiero przez dorosłych).

Ode mnie 10/10.
(nawet w "Szachownicy flamandzkiej" -A. Perez- Reverte mamy odniesienie do tego dzieła)

---

Czytałam w przekładzie Macieja Słomczyńskiego i to tłumaczenie polecam, jako bardzo bliskie oryginałowi. Mam też wersję Roberta Stillera - bliższą zrozumieniu w języku polskim, ale w mojej ocenie, dalszą od wersji oryginału, niemniej wciąż zachowującą wartości oryginalnego dzieła.

O ile pierwsza część przygód Alicji mi się nie podobała (chociaż niezwykle doceniam lekturę),to druga część - "Po drugiej stronie lustra" urzekła mnie w całości.

Alicja bawi się z czarnym kotkiem, ponieważ białym zajmuje się właśnie Dina, jej kotka. Dziewczynka, w zimowy dzień, powoli zaczyna snuć marzenie senne i przenosi się z pokoju, w którym jest, do pokoju po drugiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1202
1146

Na półkach: , ,

Lepsza niż "Alicja w krainie czarów", ale mimo wszystko bez szału. Mamy kolejny, surrealistyczny sen Alicji, w którym dziewczynka dostaje się do świata po drugiej stronie lustra. Jest on nieco inaczej urządzony, i Alicja konfrontuje z nim swój znany świat. Spotyka tam gadające kwiaty, Czerwoną i Białą Królową, Czerwonego i Białego Króla, Tweedleduma i Tweedledee'ego, Komara, Owcę, Humpty'ego Dumpty'ego, Hattę, Czerwonego i Białego Rycerza. Całość miała być metaforą gry w szachy, czego finałem była koronacja Alicji. Bywały momenty zabawne, choć rzadko.

Lepsza niż "Alicja w krainie czarów", ale mimo wszystko bez szału. Mamy kolejny, surrealistyczny sen Alicji, w którym dziewczynka dostaje się do świata po drugiej stronie lustra. Jest on nieco inaczej urządzony, i Alicja konfrontuje z nim swój znany świat. Spotyka tam gadające kwiaty, Czerwoną i Białą Królową, Czerwonego i Białego Króla, Tweedleduma i Tweedledee'ego,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
563
248

Na półkach: ,

Jako dorosły zbyt skupiam się na tym,że niektóre rzeczy są abstrakcyjne i trudne do wyobrażenia.Szkoda,że nie czytałem tego jako dziecko.

Jako dorosły zbyt skupiam się na tym,że niektóre rzeczy są abstrakcyjne i trudne do wyobrażenia.Szkoda,że nie czytałem tego jako dziecko.

Pokaż mimo to

avatar
3678
3621

Na półkach:

Klasyka, specyficzna i bardziej wymagająca.

Klasyka, specyficzna i bardziej wymagająca.

Pokaż mimo to

avatar
346
346

Na półkach:

Dla mnie rzeczy wyjątkowa, do której lubię wracać. Kanon literatury i inspiracja dla wielu twórców, jednocześnie rzecz zupełnie osobna od innych pomników XIX-wiecznej literatury dziecięcej („Kinder- und Hausmärchen” braci Grimm czy baśni Hansa Christiana Andersena).

Od czasu do czasu warto sobie odświeżyć, żeby odkryć kto jeszcze, oprócz Jamesa Joyce'a, C.S. Lewisa, Philipa K. Dicka, Jefferson Airplane, The Beatles, Radiohead, Latającego Cyrku Monty Pythona czy braci (sióstr) Wachowskich znalazł inspirację w dziele sprzed półtora wieku. Przy okazji skarbnica przezabawnych powiedzonek, które nie wiem ile razy powtarzane mnie śmieszą: „Gdyby dorosło stałoby się potwornie brzydkim dzieckiem, ale świnią jest całkiem przystojną”.

Dla mnie rzeczy wyjątkowa, do której lubię wracać. Kanon literatury i inspiracja dla wielu twórców, jednocześnie rzecz zupełnie osobna od innych pomników XIX-wiecznej literatury dziecięcej („Kinder- und Hausmärchen” braci Grimm czy baśni Hansa Christiana Andersena).

Od czasu do czasu warto sobie odświeżyć, żeby odkryć kto jeszcze, oprócz Jamesa Joyce'a, C.S. Lewisa, ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
565
558

Na półkach:

Był to drugi tom o dziewczynce noszącej imię: Alicja. Autor przyjął rozgrywkę partii szachów za tło powieści. Figurom i pionkom przyznał osobliwe nazwy. Główna bohaterka była po prostu Białym Pionkiem. Powieść okazała się słabszą od pierwszego tomu (czyli od "Alicji w Krainie Czarów") i przyznałem jej 5,5 gwiazdki, ale że musiałem określić się do liczb całkowitych, to ją zaniżyłem, więc dałem 5 gwiazdek (czyli książka przeciętna).

Był to drugi tom o dziewczynce noszącej imię: Alicja. Autor przyjął rozgrywkę partii szachów za tło powieści. Figurom i pionkom przyznał osobliwe nazwy. Główna bohaterka była po prostu Białym Pionkiem. Powieść okazała się słabszą od pierwszego tomu (czyli od "Alicji w Krainie Czarów") i przyznałem jej 5,5 gwiazdki, ale że musiałem określić się do liczb całkowitych, to ją...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2842
2744

Na półkach:

Chorej powieści cd. Koszmarek.

Chorej powieści cd. Koszmarek.

Pokaż mimo to

avatar
1392
1165

Na półkach:

Czy ja już pisałam, że mam słabość do Alicji?:) pewnie tak, przy recenzji Alicji w Krainie Czarów, którą doskonale znałam. Tym razem jednak sięgnęłam po drugą część, której - przyznaję bez bicia nigdy nie czytałam. I od razu powiem, cieszę się że ten błąd został naprawiony, gdyż Po drugiej stronie lustra zrobiła na mnie jeszcze większe wrażenie i bawiłam się przy niej przednio. I proszę mi nie mówić, że za stara już jestem na bajki - bajki w takim wydaniu to ja mogłabym czytać nieustannie, gdyż jest w nich wszystko to czego oczekuję po literaturze - humor, odrobina ironii, absurdalne, wręcz surrealistyczne pomysły, zabawa słowem, finezja i ponadczasowość przekazu. Tym razem Alicja nie wpada do króliczej nory, ale poznaje świat za lustrem, a w nim znowu nie brak wrażeń a tu pojawi się i Biała i Czerwona Królowa, i Tweedledum, i Tweedledee, i Humpty Dumpty i Jabberwocky. Śmietanka cudownych postaci, które zrodzić się mogły nie tylko w dziecięcym śnie. I pomyśleć, że po ponad 100 latach od napisania tej bajki nic nie traci ona na aktualności. Aha i tłumaczenie Macieja Słomczyńskiego - majstersztyk!!!

Czy ja już pisałam, że mam słabość do Alicji?:) pewnie tak, przy recenzji Alicji w Krainie Czarów, którą doskonale znałam. Tym razem jednak sięgnęłam po drugą część, której - przyznaję bez bicia nigdy nie czytałam. I od razu powiem, cieszę się że ten błąd został naprawiony, gdyż Po drugiej stronie lustra zrobiła na mnie jeszcze większe wrażenie i bawiłam się przy niej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1373
231

Na półkach:

Przeczytałam wydanie Czytelnika z 1972 roku, w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego, pod tytułem "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra". Zupełnie inna od poprzedniej części - więcej abstrakcji, absurdu typowego dla snu. Zdarza mi się bardzo często, że dopóki śnię, fabuła jest spójna i ma sens, natomiast po przebudzeniu, kiedy układam ją sobie w głowie, mam wrażenie że każdy element jest z innego zestawu puzzli i nie da się ich połączyć w całość. Taka jest właśnie kraina po drugiej stronie lustra. Moim absolutnym ulubieńcem jest owca i wszystko co się przydarzyło Alicji w jej towarzystwie. Wspaniałe! Ale ja od zawsze mam skłonności do uciekania myślami w świat fantazji, więc nic dziwnego, że w świecie Lewisa Carrolla czuję się jak u siebie w głowie.

Przeczytałam wydanie Czytelnika z 1972 roku, w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego, pod tytułem "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra". Zupełnie inna od poprzedniej części - więcej abstrakcji, absurdu typowego dla snu. Zdarza mi się bardzo często, że dopóki śnię, fabuła jest spójna i ma sens, natomiast po przebudzeniu, kiedy układam ją sobie w głowie, mam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 827
  • Chcę przeczytać
    739
  • Posiadam
    391
  • Ulubione
    108
  • Chcę w prezencie
    24
  • Literatura angielska
    18
  • Dzieciństwo
    17
  • Teraz czytam
    16
  • Klasyka
    14
  • Fantastyka
    14

Cytaty

Więcej
Lewis Carroll Alicja po drugiej stronie lustra Zobacz więcej
Lewis Carroll O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra Zobacz więcej
Lewis Carroll Alicja po drugiej stronie lustra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także