Szakale. Opowieść o UPA

Robert Żółtek Wydawnictwo: wydacksiazke.pl kryminał, sensacja, thriller
wydacksiazke.pl
2014-09-22
2014-09-22

Jestem potomkiem repatriantów ze Wschodu. Pamiętam z dzieciństwa słowa mojej ciotki: uciekaliśmy przed Ukraińcami, bo mordowali. Nie interesowało mnie wtedy, o co chodziło. Teraz zastanawiam się (i pewnie nigdy się nie dowiem),dlaczego moi przodkowie, Polacy, przybrali ukraińskie nazwisko, które z dumą noszę. Rzucam się łapczywie na wszelkie pozycje dotyczące Wołynia szeroko pojętego, a zbrodni wołyńskiej w szczególności. Łykam w ciemno relacje świadków, opracowania historyczne czy beletrystykę jak, nie przymierzając ("lepsza") część społeczeństwa obietnice obecnie rządzących. Tak było i w tym przypadku. Na szczęście opisów okrucieństwa jest tu zdecydowanie mniej niż w opowiadaniach, na których wzorował się pan Wojciech Smarzowski, tworząc scenariusz swego słynnego filmu.
Książka ma ocenę 4,0. Nie wiem dlaczego tak nisko. Nie wiem nic o autorze, ale ta wiedza nie jest mi potrzebna, by stwierdzić, czy mi się podobała. Mnie się podobała. Ciekawa fabuła, sporo faktów historycznych. Moim zdaniem dobrze napisana powieść z wątkiem kryminalnym. Nie spodziewałem się motywu honorowej zemsty w tych okrutnych czasach. Odnoszę wrażenie jakby autorowi zabrakło pomysłu na zakończenie historii, która wbrew moim oczekiwaniom nie kończy się happy endem.

Ciekawa.

Ciekawa.