Obrączki

2010-04-06
2010-04-06

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Nie jestem "fanką" świata polityki, dlatego też o politykach nie czytałam w ogóle, dopóki ta książka nie "wpadła" w moje ręce.
Wydawało mi się zawsze, że Państwo Kaczyńscy są (przepraszam za wyrażenie) "kiepskim materiałem" na książkę. Jakże się myliłam. Historia tu opowiedziana, to romans "z górnej półki". Ich świadectwo prawdziwej, głębokiej miłości mogłoby się przyczynić do uratowania niejednego związku.
Książka ciepła, pełna nadziei i co ważne przy opisywaniu czyjegoś życia - nie nuży.
POLECAM serdecznie! Szczególnie tym, którzy, tak jak ja, nie znali dobrze Pary Prezydenckiej a mimo to "wyrobili" sobie jakieś zdanie o Niej (niekoniecznie pozytywne). Opinie niekoniecznie pozytywne, po lekturze, zmienią się o 180 stopni.

Obrączki. Już starożytni Egipcjanie uważali ją za symbol wiecznej miłości. Po dziś dzień stanowi nieodłączny atrybut ślubnej ceremonii. W Polsce tradycyjnie zakładana jest na serdeczny palec prawej ręki i choć ten zwyczaj zanika, starsze pokolenie nosi ślubne obrączki aż do śmierci.
I w literaturze, i w życiu często zdarza się, że prozaiczne, dobrze znane przedmioty nabierają nowego znaczenia, stają się same w sobie bohaterami opowiadania. Tak było w przypadku obrączki Pierwszej Samy. Po jej śmierci złoty krążek, który nosiła na palcu, nabrał symbolicznego znaczenia.
Maria Kaczyńska nigdy nie zdejmowała swojej obrączki. Była to ta sama ozdoba, którą 32 lata temu Lech włożył jej na palec, wypowiadając sakramentalne słowa:"... i że cię nie opuszczę aż do śmierci". Prezydent miał zwyczaj zdejmować swoją obrączkę przed pójściem do łóżka. Nie lubił podczas snu mieć czegokolwiek na dłoniach. Nigdy jednak nie wyszedł z domu bez obrączki. Zdarzało się, że zapominał, gdzie ją odłożył i cała rodzina uczestniczyła w poszukiwaniach. W końcu pani Maria wzięła na siebie odpowiedzialność za obrączkę męża i to ona jej pilnowała. Kładła ją na nocnym stoliku.
Obrączki państwa Kaczyńskich miały swoją historię. Maria i Lech odziedziczyli je po dziadkach. Przed ślubem poprosili jubilera, aby po przetopieniu zrobił z nich nowe. Jubiler odradził im jednak ten pomysł, bo złoto miało różne próby. Zdecydowali więc, że podczas ceremonii włożą stare, oryginalne. Grawer wyrył na nich napisy, symbolizujące uczucie łączące młodą parę.
Po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem przybyły na miejsce tragedii Jarosław Kaczyński od razu rozpoznał ciało brata. Z identyfikacją zwłok Marii były problemy. Razem z pozostałymi ciałami przewieziona została do Moskwy. Dopiero w minister zdrowia Ewa Kopacz, która pomagała rodzinom w rozpoznawaniu szczątków ofiar, zauważyła obrączkę z charakterystycznym napisem. Urzędniczki z kancelarii prezydenta, które znały tajemnice Marii, potwierdziły, że to obrączka Pierwszej Damy.
Jak brzmiał ten napis? Tak naprawdę nie wiemy i nigdy się nie dowiemy. Przyjaciele, co zrozumiałe, zachowują w tej sprawie pełną dyskrecję. Obrączki pary prezydenckiej spoczęły wraz ich właścicielami w krypcie Pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Na pewno- oprócz inskrypcji, wyrażającej miłość- na obrączce Lecha wygrawerowano imię "Maria", a na obrączce Marii- "Lech".
Maria i Lech Kaczyńscy byli dobrym, tradycyjnym małżeństwem. Być może dlatego ich związek przetrwał tak długo, bo oprócz bezspornej miłości darzyli się przyjaźnią i uzupełniali charakterami. Pochodzili z inteligenckich rodzin o korzeniach szlacheckich, odebrali staranne, patriotyczne wychowanie, które przekazali swojej córce i zaszczepili wnuczkom. Przez pond 30 lat, jak opowiadają ich przyjaciele i krewni, tworzyli ciepły, pełen miłości dom, otwarty dla potrzebujących wsparcia ludzi i bezpańskich zwierząt.

Nie jest to książka, w której znajdziemy ocenę prezydentury Lecha Kaczyńskiego, który za życia otrzymał więcej cięgów niż pochwał. Weźmy pod uwagę, że pisana była w okresie żałoby narodowej; zapewne jeszcze dziś rodziny ofiar opłakują swoich bliskich. Na obiektywizm potrzeba czasu- przynajmniej tyle, ile płyną łzy. Albo tyle, ile trwać będzie śledztwo dotyczące przyczyn katastrofy.
W niniejszej książce niewiele jest o wielkiej polityce, a sporo o rodzinie państwa Kaczyńskich: o ich tradycjach rodzinnych, przodkach, krewnych, a także o życiu codziennym, zwyczajach, troskach i radościach. Znajdują się w niej także na gorąco pisane relacje z dni 10-18 kwietnia 2010r., kiedy Polacy, wstrząśnięci katastrofą w lesie smoleńskim, tłumnie, ze łzami w oczach oddawali hołd Pierwszej Parze i pozostałym ofiarom tej tragedii. Nawet odporni na wzruszenia komentatorzy polityczni ulegli atmosferze patriotyzmu i społecznej jedności, nazywając ten spontaniczny zryw "narodowymi rekolekcjami". Było to o tyle zdumiewające, że za życia Lech Kaczyński nie cieszył się popularnością w sondażach opinii publicznej; w nadchodzących wyborach prezydenckich dawały one dużą przewagę kandydatowi Platformy Obywatelskiej, a na forach internetowych aż roiło się od krytycznych uwag na temat "Kaczorów".

W Obrączkach znajduje się wiele historyjek i anegdot, przeczytać można wypowiedzi Pierwszej Pary, pochodzące z licznych publikacji książkowych i prasowych z ostatnich kilku lat, a także komentarze osób, które ich znały. Są wśród nich tacy, którzy dopiero po tragicznej śmierci Marii i Lecha Kaczyńskich zaczęli doceniać ich pewne cechy, przez lata wyśmiewane jako "staromodne", takie jak patriotyzm, przywiązanie do tradycji czy miłość, którą okazywali sobie nawet w świetle kamer: ona poprawiała mu krzywo zawiązany krawat i wciskała prowiant na drogę, gdy wybierał się z zagraniczną wizytą. On głaskał ją po policzku, nazywając "Marylką", "Babusikiem"...
Śmierć pary prezydenckiej pokazała prawdę o nas samych- jacy jesteśmy i jakie wartości tak naprawdę cenimy.

Kalendarium:
Lech Aleksander Kaczyński- ur. 18 czerwca 1949r. w Warszawie- zm. 10 kwietnia 2010r. w Smoleńsku.
Maria Helena Kaczyńska zd. Mackiewicz- ur. 21 sierpnia 1942r. w Machowie- zm. 10 kwietnia 2010r. w Smoleńsku.
Ślub: 1978r.
Dzieci:
Marta ur. 1980r.

Przesympatyczna, ciepła opowieść o rodzinie Państwa Kaczyńskich. Niejednokrotnie podczas czytania na mojej twarzy zagościł uśmiech. Dzięki tej książce jeszcze bardziej utwierdziłam się w fakcie, że Maria i Lech Kaczyńscy byli godni miana Pani Prezydentowej i Pana Prezydenta. Serce mi się kraje, że wśród nas nie ma już tych wspaniałych ludzi, którzy tak bardzo umiłowali Polskę.

Hmm, trudno jednoznacznie ocenić książkę Anny Poppek - "Obrączki. Opowieść o rodzinie Marii i Lecha Kaczyńskich". Nie jest to tylko biografia tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. To spisane na gorąco(książka została wydana zaledwie miesiąc po tragedii pod Smoleńskiem) zasady, którymi powinien kierować się każdy człowiek, niezależnie od wyznania, rasy, obywatelstwa, czy płci. Jakie zasady? - honor, patriotyzm, uczciwość czy miłość do rodziny. Wszystkie one znalazły odzwierciedlenie w małżeństwie Marii i Lecha Kaczyńskich, a przede wszystkim sprawiły, że było one zgrane i zgodne do samego końca. To swoisty poradnik dla wszystkich małżonków.

Właściwie to wszystko to samo, co się słyszało gdzieś wcześniej.

Właściwie to wszystko to samo, co się słyszało gdzieś wcześniej.

Po czasach szkalowania pary prezydenckiej nareszcie solidna książka o niezwykle sympatycznych i mądrych ludziach jakimi byli państwo Kaczyńscy.Ładnie wydana na dobrej jakości papierze ,z ciekawymi fotografiami .Książka ,która jest biografią pary dzieli się na pięć części - pierwsza traktuje o przodkach Marii i Lecha , druga wspomina Prezydenta,trzecia opowiada o pani Prezydentowej ,czwarta jest poświęcona ich córce Marcie ,a piąta to epilog o katastrofie i pochówku pary prezydenckiej.Bardzo ciekawa pozycja pokazuje Kaczyńskich takimi jakimi byli - ludzi ciepłych ,inteligentych ,patriotów oddanych Polsce ,skromnych i dobrych.Dopiero po lekturze tej książki widac jak w czasie kadencji media krzywdziły tych ludzi .

Ciekawa książka, choć daleko jej do opisu z tyłu okładki. Ale przeczytałam jednym tchem, co znaczy że jest dość lekko napisana. Warto, jeśli chce się poznać historię rodziny pierwszej pary od "dziada pradziada"

Dobra, ciepła książka. Nadspodziewanie dobrze napisana. Godna polecenia.

Dobra, ciepła książka. Nadspodziewanie dobrze napisana. Godna polecenia.

Niezwykle ciepła i wzruszająca opowieść o Marii i Lechu...parze prezydenckiej, która przez wiele lat była wyśmiewana i krytykowana. Wszystko zmieniło się 10 kwietnia 2010 roku, kiedy to zostali okrzyknięci wspaniałymi ludźmi, pełnym czułości i miłości małżeństwem. To co kiedyś było ich wadą, nagle stało się zaletą. Maria i Lech zostali docenieni, szkoda tylko, że tak późno...

Kolejna książka znanej dziennikarki, prezenterki telewizyjnej.

Tym razem Anna Popek ukazuje nam dzieje rodziny Kaczyńskich, małżonki prezydenta. Szybko się czyta.

Kolejna książka znanej dziennikarki, prezenterki telewizyjnej.

• Biograficzne
  • Biografie
  • Historie prawdziwe

Anna Poppek Obrączki. Opowieść o rodzinie Marii i Lecha Kaczyńskich Zobacz więcej