rozwińzwiń

Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce

Okładka książki Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce Atul Gawande
Okładka książki Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce
Atul Gawande Wydawnictwo: Magnum reportaż
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Magnum
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788365257062
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
40
22

Na półkach:

Czy lekarz może się mylić? Z jednej strony powiemy, że nie. Przecież od niego zależy zdrowie i życie ludzkie. Z drugiej jednak strony jest tylko człowiekiem. Niedoskonałym, zawodnym, mającym gorsze dni, zapracowanym, itd. Dylemat ten rozważa Atul Gawande, chirurg, dyrektor ośrodka zajmującego się innowacjami w systemie opieki zdrowotnej oraz prezes organizacji non-profit dbającej o zwiększenie bezpieczeństwa zabiegów chirurgicznych. W swojej książce „Komplikacje” wychodzi on z założenia, że lekarz jest tylko człowiekiem i ma prawo do popełniania błędów, nawet jeśli kończą się one zgonem pacjenta. Teza śmiała i poniekąd szokująca. Uważa on, że nawet najlepszy i najdoskonalszy lekarz ma na swoim koncie całą masę pomyłek. Raz, że aby dojść do perfekcji, musi się uczyć, również na błędach. Z drugiej strony osiągnięcie perfekcji prowadzi do rutyny i popełniania błędów. Autor w książce przytacza kilka przykładów nieudanych operacji i zabiegów, wyjaśnia na czym polegały błędy, co zostało zrobione by w przyszłości im zapobiec, jak działa psychika człowieka, itd.
Mimo, iż język książki jest naukowy, a momentami pojawiają się długie i mozolne wywody psychologiczne o badaniach na dany temat, książkę czyta się szybko. Liczyłam jednak na mniej owych teorii, a więcej opisów przypadków. Jednakże, jeśli ktoś lubi książki naukowe, polecam.

Czy lekarz może się mylić? Z jednej strony powiemy, że nie. Przecież od niego zależy zdrowie i życie ludzkie. Z drugiej jednak strony jest tylko człowiekiem. Niedoskonałym, zawodnym, mającym gorsze dni, zapracowanym, itd. Dylemat ten rozważa Atul Gawande, chirurg, dyrektor ośrodka zajmującego się innowacjami w systemie opieki zdrowotnej oraz prezes organizacji non-profit...

więcej Pokaż mimo to

avatar
139
30

Na półkach: , ,

O pracy lekarza oczami lekarza. Bardzo dobra pozycja Polecam!!

O pracy lekarza oczami lekarza. Bardzo dobra pozycja Polecam!!

Pokaż mimo to

avatar
362
362

Na półkach: ,

Znowu czuję pewien niedosyt i uważam, że potencjał jaki miała ta książka nie został wykorzystany. Liczyłam na mnóstwo szczegółowych opisów przypadków chirurgicznych z jakimi do czynienia miał autor, na tytułowe komplikacje, na rozdziały takie jak "Przypadek czerwonej nogi" (muszę się pochwalić, że od początku bezbłędnie postawiłam diagnozę a wszystko to za sprawą jednego z odcinków mojego ulubionego medycznego serialu Grey's Anatomy - pierwsze sezony rewelacja, polecam) a tymczasem kolejny raz otrzymałam sporo filozoficznych wywodów połączonych z historią medycyny. Najbardziej wynudziła mnie druga część (z wyjątkiem "Człowieka, który nie mógł przestać jeść"). Szkoda, bo mogła to być niesamowicie pasjonująca lektura zasługująca na maksymalną liczbę punktów. Ode mnie solidne 7,5/10.

Znowu czuję pewien niedosyt i uważam, że potencjał jaki miała ta książka nie został wykorzystany. Liczyłam na mnóstwo szczegółowych opisów przypadków chirurgicznych z jakimi do czynienia miał autor, na tytułowe komplikacje, na rozdziały takie jak "Przypadek czerwonej nogi" (muszę się pochwalić, że od początku bezbłędnie postawiłam diagnozę a wszystko to za sprawą jednego z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
986
510

Na półkach: , ,

Ciekawe historie przypadków medycznych.

Ciekawe historie przypadków medycznych.

Pokaż mimo to

avatar
202
198

Na półkach: ,

Autor - chirurg - odkrywa przed nami wiedzę tajemną dotyczącą medycyny, zawodu lekarza, a w szczególności chirurga. Opisuje procesy kształcenia, doskonalenia się, dochodzenia do perfekcji lekarzy. Uzmysławia, że są oni tylko ludźmi wraz ze swymi niedoskonałościami. Rzutuje to jednak w znaczący sposób na zdrowie ich pacjentów. Lekarze są omylni, bo medycyna jest nauką niedoskonałą. Z kolei pacjenci chcą pokładać w lekarzach swoje nadzieje dotyczące diagnozowania i wyleczenia. Otóż nie da się pogodzić niedoskonałości lekarzy z nadziejami w nich pokładanymi. Jest to więc książka o pięknie i zarazem przekleństwie zawodu lekarza. Każdy z nich - jeśli chce być dobrym w swoim fachu - musi nauczyć się akceptować własną niedoskonałość i nauczyć się żyć z popełnionymi błędami, jednocześnie nie poddając się. Medycyna z kolei musi ewoluować, aby lekarze mieli szanse nie powielać błędów już kiedyś popełnionych. Wszyscy muszą chcieć sobie poradzić z tymi problemami, bo bez tego żaden lekarz nie będzie miał szansy być dobrym lekarzem. Książka jest fascynująca, bo napisana z pokorą i mądrze. Chciałoby się mieć takich lekarzy u nas w kraju.

Autor - chirurg - odkrywa przed nami wiedzę tajemną dotyczącą medycyny, zawodu lekarza, a w szczególności chirurga. Opisuje procesy kształcenia, doskonalenia się, dochodzenia do perfekcji lekarzy. Uzmysławia, że są oni tylko ludźmi wraz ze swymi niedoskonałościami. Rzutuje to jednak w znaczący sposób na zdrowie ich pacjentów. Lekarze są omylni, bo medycyna jest nauką...

więcej Pokaż mimo to

avatar
802
802

Na półkach: ,

Bardzo dobra książka. Świetnie sią ją czyta. Autor dzieli się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami związanymi z chirurgią oraz ukazuje nam fascynujący świat medycyny. Stara się opisać w jaki sposób niezwykłe przypadki medyczne są nas w stanie zaskoczyć. Gawande nie skupia się tylko na medycznych przypadkach ale opowiada również o samych lekarzach i ich podejściu do pacjentów. Ukazuje pomyłki lekarskie i błędy w sztuce lekarskiej. Przybliża dramatyczne decyzje chirurgów oraz trudne wybory zarówno medyków jak i pacjentów. Zdradza ciekawe przypadkowe rozwiązania, które przyczyniły się do powrotu do zdrowia pacjentów, a nawet w pewien sposób polemizuje sam ze sobą patrząc na ścieżkę swojej kariery. Chirurg, mimo że operuje szeregiem medycznych zwrotów, stwierdzeń, określeń i nazw to robi to w tak przystępny sposób, że nawet laik zrozumie. Dwa rozdziały szczególnie zapadły mi w pamięć. Pierwszy dotyczy przeprowadzania autopsji. Drugi natomiast odnosi się do podejmowania trudnych wyborów przez lekarzy i przenoszeniu części odpowiedzialności za ich podjęcie na pacjentów (16 lat temu sam stanąłem przed takim wyborem kiedy mój tata chorował na raka). Co ciekawe w książce znalazłem odniesienie do ojca antyseptyki (Josepha Listera),o której czytałem w "Rzeźnikach i lekarzach" kilka dni temu. Atul Gawande chyba jest również znany szerszej publiczności w USA ponieważ w innej książce "Pilot ci tego nie powie" Patrick Smith powołuje się na jego artykuły w prasie, podczas swoich rozważań nad jakimś problemem natury medycznej u pilotów. Mam tylko jedno zastrzeżenie do książki. Napisana jest bardzo małą książką co trochę irytuje. Ja czytałem książkę wydaną przez Znak i składa się ca 280 stron, a nie 360 (pewnie z powodu właśnie tej nieszczęsnej czcionki). Polecam.

Bardzo dobra książka. Świetnie sią ją czyta. Autor dzieli się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami związanymi z chirurgią oraz ukazuje nam fascynujący świat medycyny. Stara się opisać w jaki sposób niezwykłe przypadki medyczne są nas w stanie zaskoczyć. Gawande nie skupia się tylko na medycznych przypadkach ale opowiada również o samych lekarzach i ich podejściu do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
3

Na półkach:

Na początku książka przeciętna i niezbyt interesująca, lecz kiedy dotarłam do części 2 (Tajemnica) tak się wciągnęłam, że skończyłam ją tego samego wieczoru. Polecam osobom, które choć trochę interesują się tematem medycyny.

Na początku książka przeciętna i niezbyt interesująca, lecz kiedy dotarłam do części 2 (Tajemnica) tak się wciągnęłam, że skończyłam ją tego samego wieczoru. Polecam osobom, które choć trochę interesują się tematem medycyny.

Pokaż mimo to

avatar
40
32

Na półkach:

Książkę czyta się jednym tchem zwłaszcza jeśli ktoś jest pasjonatem medycyny.

Książkę czyta się jednym tchem zwłaszcza jeśli ktoś jest pasjonatem medycyny.

Pokaż mimo to

avatar
155
24

Na półkach:

"Pasjonująca opowieść znanego amerykańskiego chirurga o przypadkach, z którymi zetknął się w swojej pracy". W moim odczuciu hasło "pasjonująca" jest trochę nad wyrost. Z początku książka nawet wciąga, jednak dalej już jest tylko gorzej. Kilka opisów przypadku z którymi się zetknął autor rozciągnięte jak flaki z olejem. Dużo zbędnych opisów i wywodów. Tytuł książki zupełnie nie przekłada się na to, co jest w niej zawarte.

"Pasjonująca opowieść znanego amerykańskiego chirurga o przypadkach, z którymi zetknął się w swojej pracy". W moim odczuciu hasło "pasjonująca" jest trochę nad wyrost. Z początku książka nawet wciąga, jednak dalej już jest tylko gorzej. Kilka opisów przypadku z którymi się zetknął autor rozciągnięte jak flaki z olejem. Dużo zbędnych opisów i wywodów. Tytuł książki zupełnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
382
152

Na półkach:

Opowieść amerykańskiego chirurga o medycynie. O uczeniu się bycia lekarzem. O uczeniu się "techniki", "trenowaniu" intuicji i rozwijaniu etyki (lekarskiej).
Opowiadając o kilkunastu przypadkach porusza tematy odpowiedzialności lekarza, dlaczego to żywi ludzie nas diagnozują, mimo, że komputery są bardziej niezawodne także i w tej dziedzinie. O stosunkach między lekarzem a pacjentem.
Jednak nie powiedziałbym, że to rzecz pasjonująca. Wiadomo, że to bardziej bliskie prawdy niż Doktor House, ale to nie literatura trzymająca w napięciu. Niespecjalnie też bulwersująca czy wywracająca czyjeś poglądy, choćby na medycynę.
Z pewnością wartościowe, jako spojrzenie "od środka". Co prawda amerykańskie, ale niektóre rzeczy są uniwersalne lub bardzo podobne.

Opowieść amerykańskiego chirurga o medycynie. O uczeniu się bycia lekarzem. O uczeniu się "techniki", "trenowaniu" intuicji i rozwijaniu etyki (lekarskiej).
Opowiadając o kilkunastu przypadkach porusza tematy odpowiedzialności lekarza, dlaczego to żywi ludzie nas diagnozują, mimo, że komputery są bardziej niezawodne także i w tej dziedzinie. O stosunkach między lekarzem a...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    655
  • Przeczytane
    619
  • Posiadam
    216
  • Chcę w prezencie
    30
  • Medycyna
    24
  • Ulubione
    22
  • Teraz czytam
    22
  • Medyczne
    8
  • 2013
    5
  • Literatura faktu
    4

Cytaty

Więcej
Atul Gawande Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce Zobacz więcej
Atul Gawande Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce Zobacz więcej
Atul Gawande Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także