Taka praca nie ma sensu!

Okładka książki Taka praca nie ma sensu! Tony Schwartz
Okładka książki Taka praca nie ma sensu!
Tony Schwartz Wydawnictwo: MT Biznes nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
MT Biznes
2012-01-27
2012-01-27

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki HBRs 10 Must Reads on Mental Toughness Tony Schwartz, Martin E.P. Seligman
HBRs 10 Must R... Tony Schwartz, Mart...
Okładka książki The Art of the Deal, czyli sztuka robienia interesów Donald J. Trump, Tony Schwartz
The Art of the... Donald J. Trump, To...

📘Książka "Taka praca nie ma sensu", Tony Schwartz

Mam do niej sentyment, ponieważ rady z tej książki pomogły mi przezwyciężyć wypalenie zawodowe.

Jeden z prezesów powiedział kiedyś, że ma wrażenie, że jest kulką we flipperze.
„Stale odbijam się od jednej rzeczy do drugiej”.

Ja kilka lat temu tak miałem – pracowałem po 12-16 godzin na dobę. Brak czasu dla rodziny (córka miała wtedy pół roku),brak czasu dla siebie, hektolitry kawy, nadwaga, brak radości z życia, zajadanie stresu i niedobór snu.

„Czy prowadzisz życie, które jest warte swojej ceny?”
To pytanie stawia autor książki.

Ta książka pomoże Ci poukładać Twoje życie.
Zbudujesz trwałe nawyki, poczujesz się lepiej i przede wszystkim - spojrzysz na siebie życzliwym okiem.

Reszta recenzji: https://www.linkedin.com/posts/paweljaczewskipl_jednaksiazkawtygodniu-ksiafbahqka-wellbeing-activity-7079058131657330688-Sg3I?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

📘Książka "Taka praca nie ma sensu", Tony Schwartz

Jeden z prezesów powiedział kiedyś, że ma wrażenie, że jest kulką we flipperze.
„Stale odbijam się od jednej rzeczy do drugiej”.

Książka warta przeczytania dla osób interesujących się kwestiami produktywności i efektywnej pracy.

Wśród książek typu poradnik samorozwojowy, to jest dość szczególna pozycja. Szczególność polega na kompleksowości i spójności materiału a całość smacznie podana. Czyta się dobrze, teoria, założenia i wyniki eksperymentów. Wszystko spina logiczna klamra. Do książki warto sięgać jak do podręcznika, to nie jest książka którą się czyta i odkłada na półkę, warto wdrażać kawałki obserwować efekty i wracać ponownie, bo wówczas pewne rozdziały zaczynają nabierać innej głębi.

Szczególnie polecam ją ludziom, który po pierwszym zetknięciu mówią - dno, nic specjalnego, wszystko już było, zresztą bez sensu. Naprawdę wróćcie, serio zmienicie punkt widzenia, zyskacie na tym Wy, Wasi najbliżsi i współpracownicy.

A czego możemy się po tej publikacji spodziewać np..

1. Dlaczego więcej pracy daje gorsze efekty. W jakie pułapki wpadamy, gdy robimy ciągle więcej z żelazną silną wolą i determinacją i nie odczuwamy zadowolenia. Swoją drogą wiecie, że eksperymentalnie udowodniono, że mamy limity silnej woli? Np. osoby które przez kilka godzin powstrzymywały się przed zwyczajnym wzięciem słodkości ze stołu, potem miały wyraźniej osłabioną determinację w działaniu w porównaniu do osób które na pokusy nie były wystawione.
2. Jak kluczowa jest równowaga z naszą fizyczną stroną, ruch a zwłaszcza sen, ile osób zaniedbuje ten kluczowy element naszej aktywności - brak snu zabija, gorszy sen wykańcza.
3. Albo jak zabójcza dla nas jest tzw. Wielozadaniowość (która jest mitem),jak słabą mamy koncentrację i jaki deficyt uwagi. A konsekwencje zabójcze. Więc co zmienić, jakimi prostymi nawykami można ten proces odwrócić.

To tylko przykłady, całość stanowi spójną całość, jestem rok od jej przeczytania i powiem Wam naprawdę działa. Niektóre elementy wprowadzałem od razu, niektóre odstawiłem po czym do nich wróciłem, chyba musiałem dojrzeć lub zrozumieć. Efekt jest taki, że:

Pracuję wyraźnie efektywniej, nie więcej - efektywniej. Biorę się za to co muszę, odstawiam wszelkie ad-hocki, elementy poboczne, na maile przeznaczam minimum czasu. W efekcie mam czystszą głowę oraz frajdę, bo szybciej dowożę ważne tematy. Mam czas na ruch, sen i hobby, dzięki temu pracuje mi się jeszcze lepiej, i nadal odzyskuję czas, więc działam jeszcze skuteczniej i kreatywniej. Wystarczy zrobić pierwszy krok, reszta zaczyna się powoli układać.

Co ważne, nie liczcie na natychmiastowe efekty spektakularne. Nawet na początku będzie trudniej i będziecie zagubieni, ale trzeba sobie trochę spraw poukładać, nastawić na rozwój i zacząć działać.

Bardzo dobra książka. Znajduje się w niej wiele rad, które można od razu wcielić w życie. Książka potrzebna na dzisiejsze, pandemiczne czasy.

Na duży minus - korekta - niestety w książce jest wiele błędów: brakuje liter na końcu słowa lub zdania są "dziwnie" przetłumaczone.

8/10

Recenzja dotyczy nowego wydania książki z 2020r. ( na portalu lubimyczytać jest jeszcze jej czerwona oprawa- nowa ma żółty kolor).

Gdybym miała określić motto tej książki jednym cytatem byłyby to słowa ' MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ"

Bardzo spodobało mi się całościowe spojrzenie na człowieka i jego efektywność. Ksiązka porusza zagadnienia związane z fizycznością (sen, dieta, ćwiczenia) , sferą psychiczną (przekonania, emocje, potrzeby) jak obszarem duchowym (poczucie sensu). Poruszenie wszystkich tych sfer tworzy jedną spójną całość.

Pozycja NIE JEST jest z pewnością typem poradnika, który czyta się w jeden wieczór. Moim zdaniem to wymagająca pozycja. Książka jest pełna samego " mięsa"- zawiera mnóstwo konkretów, naukowych badań jak i praktycznych wskazówek. Autorzy proponują wiele ćwiczeń- które najlepiej wykonać w trakcie czytania.

Dużym plusem było dla mnie podsumowanie każdego z rozdziałów na końcu książki.
Z pewnością będę do niej wiele razy wracać ! Polecam.

8/10

Mogłaby być o połowę krótsza, jako wstęp do tej tematyki polecam.

Mogłaby być o połowę krótsza, jako wstęp do tej tematyki polecam.

Ta książka powinna być prezentem dla kazdego szefa. Może włąściciele otworzą w końcu oczy i zobaczą, jak osiąga się prawdziwy sukces, niekoniecznie kosztem życia prywatnego pracownika!

Kupując tę książkę, na podstawie tytułu "Taka praca nie ma sensu", spodziewałem się zupełnie innej treści. Ale nie, nie pożałowałem wydanych pieniędzy - wręcz przeciwnie! Ona zmusza do głębokiej refleksji nad priorytetami, sposobem pracy, balansem pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Zachęca do przeprowadzenia retrospekcji wydarzeń z własnego życia, zastanowienia się nad swoimi reakcjami popełnionymi w trudnych momentach, przemyślenia, czy nie dało się postąpić inaczej, lepiej. A wszystko po to, żeby stać się lepszym i szczęśliwszym pracownikiem, mężem, ojcem, bardziej obecnym w życiu rodziny.

Ciężko określić, o czym ta książka opowiada. Porusza tyle wątków... Chyba nie pomylę się twierdząc, że jest po prostu o życiu. Porusza temat higieny życia (sen, zdrowa dieta, funkcjonowanie w zgodzie z biologicznym zegarem),poczucia własnej wartości, optymizmu (tego niepoprawnego oraz realnego),pesymizmu, kontaktów międzyludzkich oraz uważności (a raczej jej braku w dzisiejszym zwariowanym, "wielozadaniowym" świecie).

"Efektem ubocznym" czytania tej książki jest również rozwój naszej empatii i zwiększenie otwartości na różne, niekoniecznie te najbardziej dla nas oczywiste, interpretacje zaobserwowanych wydarzeń i zachowań innych ludzi.

Jeśli już muszę do czegoś się przyczepić, to może do rozwlekłości i powtórzeń, które zaobserwowałem w niektórych rozdziałach. Jestem wyczulony na lanie wody, jak chyba każdy inżynier ;) Czasem trochę za dużo psychologii i filozofii, ale z drugiej strony to tworzy klimat tej książki. Na końcu podsumowanie, które niektórzy czytelnicy mogą uznać za niepotrzebne, ale moim zdaniem jest bardzo ważne, bo pomaga zebrać wszystkie przemyślenia z książki w spójną całość. To nie byłoby takie proste bez podsumowania, ze względu na czas, jaki trzeba poświęcić na pochłonięcie tej lektury.

Podziwiam autora i jego zespół. Dziękuję tłumaczowi (pan Dariusz Bakalarz) oraz polskiemu wydawcy (MT Biznes) za to, że podjęli się wprowadzenia na nasz rodzimy rynek tak wartościowej książki.

Książka porównywalna do Getting Things Done. Autor pokazuje równie przełomowe spojrzenie na produktywność osobistą. Zmieniła moje spojrzenie na zarządzanie czasem, a raczej energią.

• Do kupienia
  • Audiobooki
  • Biznes
  • Psychologia

Tony Schwartz Taka praca nie ma sensu! Cztery zapomniane potrzeby, które dodają energii do osiągania wspaniałych wyników Zobacz więcej