Polski ruch oporu 1939-1947

2015-08-25
2015-08-25

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Autor dość ogólnikowo, ale w przystępny sposób przedstawia wiele tematów dotyczących wywiadu AK, Armii Ludowej czy podziemia żydowskiego i prześladowań ze strony Sowietów. Praca podzielona jest na trzy części: tło wydarzeń, kronika kampanii i pokłosie. Choć ten podział jest logiczny, to zawartość tych części jest dość chaotycznie przedstawiana bez wyraźnego klucza.

Książkę, mimo jej widocznych wad, dobrze się czyta. Dla polskiego czytelnika dużym plusem i wartością będą brytyjskie materiału źródłowe, na których oparta jest treść książki. Z dokumentów dość wyraźnie wynika, że Brytyjczycy traktowali rząd emigracyjny i Polskie Państwo Podziemne w sposób wyłącznie interesowny. Gdy tylko wspieranie rządu przestało się im opłacać, bez ceregieli zakończyli z nim współpracę przehandlowując Polskę Stalinowi za cenę jego wsparcia militarnego w celu szybkiego zakończenia wojny. Tutaj należą się pochwały autorowi, że nie starał się ukryć tych gorzkich faktów. Polski rząd emigracyjny jak i żołnierze PPP do samego końca wierzyli, że po pokonaniu Niemców, Brytyjczycy wypowiedzą wojnę Stalinowi i przepędzą z ziemi polskiej sowietów. Ta naiwność kosztowała nas

Dużym atutem są cytaty, które świetnie oddają atmosferę tamtego okresu. Autor często odwołuje się do opinii Normana Daviesa zwłaszcza w kwestii Powstania Warszawskiego, któremu poświęca dość sporo uwagi.

Do lektury podchodziłem z dość dużymi oczekiwaniami. Choć książka nie spełniła pokładanych oczekiwań, to nie rozczarowała, tylko pozostawiła w niedosycie.

Polecam tę książkę osobom nieobeznanym z tematem, chcących w zarysie poznać sytuację i losy Polaków i Polski w okresie okupacji. Choć wyczuwa się, że jest to książka napisana pod brytyjskiego czytelnika, to jak już wspomniałem dużą wartością są treści oparte na brytyjskich dokumentach źródłowych.

Książka nie należy do najłatwiejszych, ale to przecież książka o tematyce historycznej. Zawiera dużo informacji, ale pomimo, że również język, jakim jest napisana, do najlżejszych nie należy, czyta się ją bardzo dobrze. Dla miłośników historii współczesnej, zwłaszcza II wojny światowej będzie to pozycja obowiązkowa.

Ciekawie jest zapoznać się z zewnętrznym punktem widzenia istnienia i działalności Polskiego ruchu oporu. Autor dużo miejsca poświęca Państwu Podziemnemu i AK, ale są też przybliżone inne grupy oporu, głównie komunistyczne. Nie jest to jednak książka która zgłębia te kwestie w sposób satysfakcjonujący czytelnika, znaczy się - pozostawia jakiś niedosyt. Czasem odnosi się wrażenie, że dany temat tylko naszkicowano, potraktowano powierzchownie. Jak napisano w jednej ze wcześniejszych opinii, dobrze jest poznać brytyjskie stanowisko wobec rządu w Londynie oraz Państwa Podziemnego, a także dokumenty poświadczające to stanowisko. Brytyjczycy mieli swojego człowieka w Polsce w osobie sierżanta Warda, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Otrzymywali też relacje od innych swoich informatorów przebywających w okupowanej Polsce - czy to w strefie niemieckiej czy to w radzieckiej. Książkę czyta się przyjemnie, jest zachowana chronologia, przybliżono te sprawy i sylwetki ludzi które były istotne dla Polski i Polaków. Pozostaje jednak niedosyt, gdyż część tematów nie została opisana i omówiona w wystarczający sposób.

• Monografie i opracowania historyczne
  • E-pub, mobi, djvu itp.