Learning Python. 2nd Edition

2003-12-23
9780596551933

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku Erich Gamma, Richard McGarrah Helms
Wzorce projekt... Erich Gamma, Richar...
Okładka książki Wprowadzenie do algorytmów Thomas H. Cormen, Charles E. Leiserson, Ronald L. Rivest, Clifford Stein
Wprowadzenie d... Thomas H. Cormen, C...
Okładka książki Java. Rusz głową! Bert Bates, Kathy Sierra
Java. Rusz głową! Bert Bates, Kathy S...

Ujdzie.

Ujdzie.

Jest to wprowadzenie do Pythona co oznacza ni mniej ni więcej jak tylko to, że zbyt wielu pożytecznych przykładów zastosowania języka tu się nie znajdzie. Zresztą sam autor często zaleca sięgnięcie po bardziej zaawansowane przykłady do swojej (niestety nie przetłumaczonej na język polski) książki "Programming Python". Z trudem udało mi się dotrzeć do końca. Autor za często się powtarzał. Chyba przez to, że nie do końca wierzył w możliwości intelektualne swoich czytelników, uznając że częste powtarzanie pomoże w lepszym przyswojeniu materiału. Według mnie było to całkiem nieuzasadnione, ponieważ Python nie jest raczej językiem pierwszego wyboru, a ci co się jego uczą mają już całkiem solidne podstawy wyniesione z nauki innych języków.

Dobra książka, ale dla początkujących lepsza jako uzupełnienie (np. kursu) niż wprowadzenie. W sposób bardzo szczegółowy opisuje zagadnienia, które na wstępie wystarczy rozumieć bez detali. Czytając po kolei czasem trzeba przebrnąć przez informacje, które na początku i tak nie wiele mówią,

Dla mnie naprawdę użyteczna stała się kiedy miałem już trochę doświadczenia i podstawy w głowie. Świetnie nadaje się do pogłębienia wiedzy i do korzystania na bieżąco przy pisaniu (bardzo logicznie poukładana, łatwo wyszukuje się informacje).

Niestety tłumacze zrobili parę lapsusów i faktycznie lepiej by było, gdyby nie tłumaczyli kodu (np. wartości zmiennych). Skutkuje to takimi zapisami:
>>> x = "mielonka"
>>> x[1]
'p'

Polecam każdemu kto uczy się Pythona.

Bardzo fajna książka dla osób, których pierwszym językiem programowania jest Python lub dla tych, którzy uczą się nowego języka. Porusza niemal każdy aspekt jądra języka, a z bardziej zaawansowanymi rzeczami odsyła do innej książki tego samego autora (Programming Python). Godna przeczytania, godna polecenia.

Świetna książka, dobre tłumaczenie jest jedno ale. Tłumacz
raz pisze "mielonka" raz "spam", raz "mniam, raz "yum". Tak samo w kodzie jest "mniam" a w analizie kodu już "yum". Rozumiem, że korektorzy to nie programiści i tego mogą nie zrozumieć oraz wolą zostawić. Więc proponuję, albo wszystko przetłumaczyć, albo nic i zostawić.
Ogólnie książka jest bardzo szczegółowa i wszystko jest opisane w najdrobniejszy sposób, aż do bólu. Pod koniec aż mnie głowa bolała od tych dekoratorów i metaklas. Szkoda tylko, że w Polsce nie ma nowszych wydań, tylko IV z 2010 roku. Dla Pythona to już dosyć dużo czasu i mnóstwo rzeczy się zmieniło. Ogólnie polecam. Może tylko drażnić osoby, które analizują kod, chociaż nie oszukujmy się tłumacz zrobił dobrą robotę.

Świetna książka, dobre tłumaczenie jest jedno ale. Tłumacz
Ogólnie książka jest bardzo szczegółowa i...

Bardzo droga książka, ale warta każdej wydanej na nią złotówki. Dla początkujących i profesjonalistów. Opisuje język programowania Python od A do Z. Wracam do niej regularnie. Polecam wersję elektroniczną, ponieważ taka zdecydowanie bardziej się nadaje do szybkiego wyszukiwania interesującego nas zagadnienia. Co prawda nie jest wolna od błędów, ale jak na tłumaczenie wykonane przez Heliona to jest ich mało ;)
Doskonałym jej uzupełnieniem jest książka David'a Beazley "Python. Receptury."

Jeśli miałbym wyrzucić wszystkie Pythonowe książki i zostawić tylko jedną, byłaby to właśnie ta.

####
Aktualizacja:
Pozycja ta była kiedyś obowiązkowa, ale czas jest dla niej bezlitosny. W Pythonie się tyle od czasu jej wydania zmieniło, że muszę odradzić jej kupowania. Nawet najnowszego (piątego) wydania, które w oryginale pojawiło się na rynku w 2013 roku. Helion przetłumaczył ją dopiero w 2020 roku, co uważam za posunięcie bezsensowne (to jak przysłowiowa musztarda po obiedzie). Python od tego czasu poszedł BARDZO do przodu.

Bardzo obszerna pozycja dotycząca Pythona, w zasadzie wyczerpująca temat. Napisana bardzo przystępnym językiem.

Gruba i bardzo dobra książka. Dla początkującego idealna, choć jej grubość może przerażać. Jasno opisane zagadnienia programowania w Python.

Książka ciężka w odbiorze. Około 750 stron o względnie łatwej do opanowania technologii, sprawia że opis prostych zagadnień rozciąga się na dziesiątki stron. Ponadto autor skupia się na pojedynczych elementach języka w oderwaniu od siebie, nie pokazuje pouczających przykładów. Niewiele tutaj informacji o filozofii Pythona, nie dowiadujemy się jak problemy rozwiązują doświadczeni programiści tego języka. Osobom znającym programowanie obiektowe odradzam, początkujący mogą spróbować.

Jedna z najlepszych pozycji opisujących język Python.

Jedna z najlepszych pozycji opisujących język Python.

• Informatyka
  • Ebooki