Diabeł na wieży

Okładka książki Diabeł na wieży
Anna Kańtoch Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Domenic Jordan (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Domenic Jordan (tom 1)
Fabryka Słów
2009-10-23
2009-10-23

Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 3 Anna Askaldowicz, Witold Jabłoński, Anna Kańtoch, Anna Krztoń, Paweł Kwiatek, Kazimierz Kyrcz jr, Marta Magdalena Lasik, Marcin Rusnak, Wit Szostak, Anna Maria Wybraniec, Agnieszka Włoka, Zeter Zelke
Ocena 8,1
Tarnowskie Gór... Anna Askaldowicz, W...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...

Bardzo dobrze czytało mi się "Diabła na wieży". Nie jest to książka wybitna czy zaskakująca, ale przypadła mi do gustu na tyle, że sięgnęłam po następne tomy.
Książkę tworzą opowiadania, w których główna fabuła skonstruowana jest wokół zagadki kryminalnej, której czoła musi stawić Domenic Jordan. Opowiadane historie łączą w sobie pracę detektywa ze zjawiskami nadnaturalnymi.
Konstrukcja opowiadań jest dość schematyczna: główny bohater przyjmuje zlecenie, gromadzi informacje i odnajduje sprawcę. Jednak ta powtarzalność nie jest nużąca, a momentami snute historię potrafią na prawdę zaniepokoić.
Jeżeli chodzi o kreację głównego bohatera to bez trudu dopatrzymy się w Domenicu Jordanie cech Sherlocka Holmesa. Pan Jordan jest inteligentny, błyskotliwy, sarkastyczny, posiada analityczny umysł, pomimo tego, że obraca się w towarzystwie, to dużo bardziej ceni sobie samotność. Oczywiście postać Dominica nie byłaby kompletna bez skrywanej głęboko tajemnicy. Nad bohaterem unosi się widmo trudnej i mrocznej przeszłości.
Jak już pisałam na poczatku, to nie jest wybitne dzieło, które każdy musi przeczytać, jednak te krótkie, ale treściwie opowiadania, mogą dostarczyć czytelnikowi przyjemności.

Niespodziewanie jest to druga pozycja spod pióra Anny Kańtoch która trafiła mi się na przestrzeni kilku miesięcy.
W związku z tym, że pochodzi z dość wczesnej fazy pisarstwa autorki, widzę pewne niedoskonałości w warsztacie, ale nie uważam ich za wyznacznik stylu, jakim Kańtoch się posługuje.
Fabularnie jest dość zachowawczo, kilka tajemniczych historii związanych z morderstwami, tajemniczymi chorobami i intrygami, które łączy postać Domenica Jordana.
To bardziej taka lektura lżejsza, pozwalająca odsapnąć po ciężkim dniu, w moim przypadku średnio angażująca. Przez pewien etap książki nie mogłam pozbyć się przekonania o wysokim podobieństwie między Domenickiem Jordanem i Brune Kearem z powieści Agnieszki Hałas, ale w pewnym momencie ta różnica zaczęła być dużo bardziej widoczna, bo Jordan nie należy do typowych "przeklętych" bohaterów. Jego kreacja jednak, choć z widocznym pewnym konceptem, wypada średnio interesująco.
Ostatni tekst dość mocno w mojej ocenie zepsuł poziom, bo o ile wcześniejsze opowiadania były w porządku, ale bez szału, o tyle ostatni jakoś nie trafił do mnie z rozwiązaniem zagadki. W mojej ocenie było to dość naciągane, ale to jeden tekst z kilku.
Fanom lekkiej fantastyki, szczególnie zmęczonych zastępami "błyskotliwych" heroin otoczonych stadkiem napalonych facetów mogę spokojnie ten zbiorek polecić. Nic nadzwyczajnego, ale jest to rozrywka nie wpędzająca w zażenowanie. Do tego, jak wspominałam, są to początki pisarstwa Kańtoch i cieszę się, że w pierwszej kolejności poznałam możliwości jej stylu dzięki Niepełni.

Fabularnie jest dość zachowawczo, kilka tajemniczych historii związanych z...

Fajne historie, dość zgrabnie napisane. Czyta się szybko, ale brakuje tego czegoś, co sprawia, że człowiek nie może się oderwać. Próbuję się ustosunkować do głównego bohatera, ale szczerze powiedziawszy ani mnie ziębi ani grzeje. No i brakuje napięcia. Jeżeli już ktoś traci życie, to podchodzi się do tego całkowicie bez emocji. Dodatkowo denerwuje mnie umiejscowienie w nieistniejącym kraju, z imionami i nazwiskami, które nic dla mnie nie znaczą. Jakoś tak mdło to wszystko wypada. Ale jest potencjał, więc kto wie, czy dalsze części nie będą lepsze. Tylko chyba nie chce mi się tego sprawdzać...

Mroczny klimat, nie wiem jak ją opisać?

Mroczny klimat, nie wiem jak ją opisać?

Fajne, mroczne, zimne, czarne ... od początku do samego końca. Nie wszystko wytłumaczone łopatologicznie ale dzięki temu nutka fantastyki i strachu pozostaje w czytelniku na dłużej.

Fajny zbiór opowiadań kryminalno-fantastycznych, które można by podciągnąć pod kategorię „piekło i szpada”. Aczkolwiek Feliks Kres jest w tym dalej niedościgniony. Główny bohater jednak mnie jakoś nie porwał, już jego służący ma więcej wyrazu. Dobra, przyzwoita lektura. Więcej takich.

Fajny miks realności i fantastyki w settingu, bohater oschły, ale dający się lubić (przy czym nie ma chyba momentu gdzie zmienia się w bardziej przyjemnego). Ogółem było spoko, choć nic specjalnego

Tak naprawdę 6,5/10, ale zaokrąglam do góry.
Zupełnie przyjemny zbiorek opowiadań fantastyczno-kryminalnych w świecie przypominającym XVIII-wieczną Francję, z atmosferą nawiązującą do XIX-wiecznych opowiadań niesamowitych. Instytucje religijne są dosyć zgrabnie i logiczne wpasowane w kontekst magiczny, co nie jest w fantasy regułą. Postaci nie są jakieś wybitnie głębokie, ale też głębokich nie udają. Może też za tę bezpretensjonalność zaokrąglam ocenę do góry.

Tak naprawdę 6,5/10, ale zaokrąglam do góry.

Bardzo ciekawa lektura.
Główny bohater interesując.
Brakowało mi tylko jednej rzeczy, chodzi o historie przedstawione. Nie chodzi mi tutaj, że nie były ciekawe, lecz tak naprawdę nic nas nie naprowadza na finał każdej przygody.
Dochodzimy do końca danej opowieści i mamy podsumowanie, kto, dlaczego itp brakowało mi tego co znamy w kryminałach, czegoś co pozwala nam samemu bawić się w rozwiązanie.

Bardzo ciekawa lektura.
Główny bohater interesując.