Nie mam wrogów

- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Akademickie Dialog
- Data wydania:
- 2018-02-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-02-01
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380027480
"Liu Xiaobo łączył w sobie kilka wyjątkowych cech: przenikliwość, niesamowitą ciętość języka i literacki polot krytyka literackiego, doktora filologii chińskiej, eseisty i poety, który przeniósł swe narzędzia i umiejętności z literatury na pole polityki, wsparte analitycznym umysłem znawcy i pasjonata zachodniej filozofii, zmysłem organizacyjnym i charyzmą lidera. Wszystkie te talenty połączył z nieprzejednaną postawą moralną i wewnętrznym imperatywem mówienia prawdy.
Teksty Liu palą niczym rozżarzone żelazo. Zarzucano mu, że nie jest tak dogłębny jak np. Bao Tong, że inni powinni dostać Nobla, bo są bardziej radykalni, krytykowano zbytnią prozachodniość, a najbardziej chyba jego głęboko humanitarny, zadeklarowany antynacjonalizm, który w Chinach Ludowych, opętanych wzniecanym przez Partię wojowniczym patriotyzmem, służącym jej za mandat do sprawowania władzy i narzędzie do zawłaszczania państwa i ludzi, godził w rozdętą dumę narodową. Prawda jest jednak taka, że tak przenikliwego, ciętego i celnego krytyka społecznego nie widziały Chiny od czasu Lu Xuna".
Ze Wstępu tłumacza, Piotra Dubickiego
Liu Xiaobo (1955−2017) – był symbolem walki o przyszłe, demokratyczne, wolne Chiny. Spędził dwa lata w więzieniu za udział w studenckich protestach na Tiananmen, gdzie wynegocjował z wojskiem opuszczenie placu przez protestujących; był też wielkim wsparciem dla Matek z Tiananmen; w 1996 roku skazano go na trzy lata reedukacji przez pracę między innymi za napisanie petycji w obronie Tybetańczyków. W grudniu 2009 roku został skazany na jedenaście lat więzienia za udział w pracach nad Kartą 08 – publicznym apelem o reformy polityczne, rządy prawa i demokratyzację w Chinach; 8 października 2010 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Siedem lat później, 26 czerwca 2017 roku, media poinformowały, że został warunkowo zwolniony z więzienia i przewieziony do szpitala „w terminalnym stadium raka wątroby”. Zmarł 13 lipca 2017 roku, ostatnie słowa kierując do ukochanej żony, Liu Xia.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 18
- 4
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Ta książka to perełka, choć z tych niepokojących i skłaniających do przemyśleń. Jak perła, eseje Liu Xiaobo powstawały z bólu. I jak perła błyszczą, wyróżniają się. Książka to podsumowanie życia człowieka, który poświęcił życie prawom istoty ludzkiej, wolności słowa. Eseje są przy tym bardzo różnorodne i dotykają różnych aspektów polityki, współczesnej kultury, problemów społecznych Chin. Niezależnie od tego, czy autor pisze o demokracji, o Tybecie, czy o najnowszych trendach w chińskiej literaturze bądź chińskiej kulturze komercyjnej, jego myśl jest jasna, wnikliwa. "Karta 08" moim zdaniem powala - to zbiór zasad demokratycznych, taki "mini-podręcznik", jak rządzić, aby państwo było dla człowieka, a nie człowiek dla państwa. Nie zabrakło poetyckich niemal słów do żony pisarza. Pełne cierpienia obrazy, które wyrażają ból, który autor przeżywał, będąc oddzielonym od żony przebywając w więzieniu, "odciskają" się w sercu.
To jest ten rodzaj książki, którą powinno się mieć w domu, aby od czasu do czasu do niej zajrzeć.
Ta książka to perełka, choć z tych niepokojących i skłaniających do przemyśleń. Jak perła, eseje Liu Xiaobo powstawały z bólu. I jak perła błyszczą, wyróżniają się. Książka to podsumowanie życia człowieka, który poświęcił życie prawom istoty ludzkiej, wolności słowa. Eseje są przy tym bardzo różnorodne i dotykają różnych aspektów polityki, współczesnej kultury, problemów...
więcej Pokaż mimo to