Armia Czerwona 1918-1941. Powstanie narzędzia agresji

Okładka książki Armia Czerwona 1918-1941. Powstanie narzędzia agresji F. Ziemke Earl.
Okładka książki Armia Czerwona 1918-1941. Powstanie narzędzia agresji
F. Ziemke Earl. Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Napoleon V
2018-02-26
2018-02-26

"Bardzo dobra synteza"
Książka Earla Ziemke to zgrabna synteza powstania i funkcjonowania Armii Czerwonej w pierwszych okresach i czasie największej próby.
Praca pisana jest bardzo interesująco i czyta się ją, jak dobrą powieść historyczną. W pewnych momentach trzeba zwolnić i przetrawić duży napływ informacji i związanych z tym nazwisk. Przy odrobinie dobrej woli i skupieniu można pokonać tą niedogodność. Dotyczy to w szczególności okresu wojny domowej w Rosji.
Pierwsza część książki jest moim zdaniem najciekawsza. Szkoda, że brakuje w niej map sytuacji strategicznej. Ułatwiłyby one znacznie zrozumienie narracji.
Druga wojna światowa jest bardzo skondensowana. Nie ma żadnych nowych odkryć, poza znanymi już stwierdzeniami. Miejscami praca jest nieco wtórna do nowych opracowań, szczególnie, jeśli dotyczy to sytuacji pod Moskwą.
Przeglądając bibliografię można stwierdzić, że autor korzystał z szerokiego spektrum źródeł. Są w niej radzieckie opracowania i niemieckie dokumenty. Rozbieżność dat spora, bo od wybuchu pierwszej wojny światowej do lat dziewięćdziesiątych.
Na koniec w załącznikach znajdziemy "radziecki punkt widzenia na wydarzenia II w.ś" w zależności od panującego przywódcy. Można prześledzić zmieniające się trendy i znikające zasługi niektórych postaci.
Zdjęcia w książce są dobrane przypadkowo i niewiele wnoszą do tekstu. Równie dobrze mogłoby ich nie być.
Wydanie w twardej oprawie na dobrej jakości papierze.
Książkę polecam średnio zaawansowanym pasjonatom historii. Dobry kawał lektury.

"Bardzo dobra synteza"

• Inne konflikty zbrojne do 1945 roku
  • Posiadam na czytniku (polskojęzyczne)
  • Przeczytane na studia
  • I wojna światowa