Kawaleria rzymska

militaria, wojskowość
Napoleon V
2018-02-26
2018-02-26

Na wstępie warto zauważyć, że książka dotyczy kawalerii rzymskiej w wiekach od I do III naszej ery. Ta pozycja to po prostu kopalnia rozmaitych ciekawostek na temat funkcjonowania konnicy w tamtym okresie. I mowa tu nie tylko o człowieku, ale sporo miejsca poświęcono również zwierzętom. Są więc fragmenty dotyczące uzbrojenia, ekwipunku, organizacji, sztandarów, rekrutacji, szkolenia, ale również stajni, oporządzenia koni i ich pielęgnacji. Wszystko jest podparte kilkudziesięcioma ilustracjami prezentującymi wybrane elementy wyposażenia czy plany budynków, które pozwalają się lepiej zorientować w omawianych kwestiach. Poza odwołaniami do źródeł pisanych, bardzo interesujące są zwłaszcza liczne odniesienia do odnalezionych źródeł archeologicznych. W wielu kwestiach oczywiście trudno wydać jakiś kategoryczny osąd, więc autorki chętnie nawiązują do funkcjonowania kawalerii w innych epokach - wojnach napoleońskich czy pierwszej wojnie światowej.

Bogate opracowanie będące syntezą dostępnych źródeł (zarówno starożytnych, jak i XX-wiecznych) traktujących o jeździe rzymskiej okresu pryncypatu (I-III w.n.e). Tekst dopełniają liczne i szczegółowe rysunki oraz zdjęcia opisywanych elementów ekwipunku czy uzbrojenia, co jest szczególnie przydatne dla czytelnika, gdyż umożliwia mu to lepsze zobrazowanie i zrozumienie, jak opisywane przedmioty mogły wyglądać (a czasem wyglądały) w rzeczywistości. Autorka wyraźnie zaznacza fragmenty publikacji, które są niepewne i bazują na spekulacjach różnych historyków/archeologów. Jest to bardzo istotne, gdyż nic co nie jest bezpośrednio podparte dokumentacją czy znaleziskami, nie jest przyjmowane za całkowity pewnik. Umożliwia to czytelnikowi własny osąd czy też inspiruje go do dalszego poszukiwania wiedzy na dany temat.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką armii rzymskiej ww. okresu, z pewnością nie zawiedzie się, sięgając po tę książkę.

• Starożytność
  • Wojskowość
  • Historia wojskowa starożytności
  • Starożytność ( ... -476)
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Kawaleria rzymska