Dobre bakterie. . Program Żyj brudniej, jedz czyściej

Okładka książki Dobre bakterie. . Program Żyj brudniej, jedz czyściej Robynne Chutkan
Okładka książki Dobre bakterie. . Program Żyj brudniej, jedz czyściej
Robynne Chutkan Wydawnictwo: Feeria, Wydawnictwo JK poradniki
poradniki
The Microbiome Solution: A Radical New Way to Heal Your Body from the Inside Out
Feeria, Wydawnictwo JK
2016-01-14
2016-01-14
Dariusz Rossowski, Monika Rozwarzewska
zdrowie bakterie styl życia dieta odporność

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książkę pożyczyła mi @sara.booklover wraz z bardzo pozytywną recenzją. Jednak ja i mój wewnętrzny sceptyk podeszliśmy do niej z charakterystycznym dla siebie powątpiewaniem 😉 Jak się okazało, zupełnie niesłusznie.
Moment w którym sięgnęłam po "Dobre bakterie" nie był przypadkowy. Tak się składa, że aktualnie sama zmagam się z problemami natury zdrowotnej i chociaż stosunkowo daleko im do tematyki ludzkiego mikrobiomu i zadziwiającej pracy jelit, to lektura tej książki znacząco wpłynęła na moje pojmowanie własnego organizmu jako nierozerwalnej całości w której każdy, najdrobniejszy element ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całej reszty.
Fantastyczna pozycja dla każdego, kto chce być świadomy funkcjonowania swojego organizmu i mieć realny wpływ na jego dobrostan.
Ja zaczęłam od zielonego koktajlu każdego dnia. Tak, na dobry początek 😊

Książka pokazująca, jak wielkie znaczenie ma mikrobiom jelitowy człowieka dla jego zdrowia oraz jak nieświadomie niszczymy go sobie m.in. antybiotykami czy popularnymi lekami przeciwbólowymi. Szczególnie ciekawe były dla mnie informacje nt. zatok oraz laktacji - nie pomyślałabym, że bakterie jelitowe mają z tym związek. Warto znać tę lekturę. Motywuje ona do rezygnacji z niezdrowego jedzenia i nadużywania leków przy każdej możliwej okazji.

Trzecie spotkanie z autorką,lekarzem gastroenterologiem zaliczam do najlepszych. Mnóstwo interesujących zagadnień. Porobiłam sobie notatki z tego co dla mnie najistotniejsze.Wiele do przemyślenia. Niektóre do zastosowania.Autorka cytuje Hipokratesa :"Wszelka choroba ma żródło w trzewiach". Tak ale :"Mądry Polak po szkodzie"!

Książka opisuje wpływ mikrobiomu człowieka na jego zdrowie i stan emocjonalny / psychiczny. Pokazuje także wyniszczający wpływ antybiotyków na organizm. Autorka opisuje, w jaki sposób leczyła ciężkie przypadki różnych chorób gastrycznych za pomocą probiotyków i odpowiedniej diety.
Na końcu książki znajdują się przepisy na potrawy, które są odżywcze dla ludzkiego mikrobiomu. Niestety dla mnie nic odkrywczego w tych przepisach nie było. Te same propozycje co w wielu innych książkach: granola, zielony koktajl, mus czekoladowy z avocado, kimchi. Część z przepisami nic dla mnie nie wniosła, a wyglądała jak typowy wypełniacz książki.
Mimo to uważam, że książka jest dobra i potrzebna. Bardzo polecam tę książkę osobom zainteresowanym tematem zdrowia.

Czy warto żyć trochę brudniej? Czy częste mycie skraca życie? Czy warto zwracać uwagę na to co jemy? Czy jesteśmy tym co jemy? Czy warto rozważniej podchodzić do antybiotykoterapii? Co jeść a czego unikać? Czego używać do pielęgnacji? Na te wszystkie pytania i wiele innych, znajdziemy odpowiedź w lekturze "Dobre bakterie".
Książka warta uwagi. Można nie ze wszystkim się zgadzać z autorką, niemniej warto sięgnąć po tą lekturę.

Książka warta uwagi. Można nie ze wszystkim się...

Szczegółowo, a przy tym zrozumiale autorka wyjaśnia zależności pomiędzy bakteriami zasiedlającymi nasz układ pokarmowy (mikrobiom),a naszym stanem zdrowia fizycznego i... psychicznego. Szczególnie ten ostatni aspekt szczerze mnie zaskoczył i jeszcze bardziej zachęcam do przeczytania.
W książce jest wiele precyzyjnych informacji medycznych, napisana jest w sposób przyjemny w odbiorze, ale z zachowaniem metodyki przedstawiania wyników miarodajnych badań.
Naprawdę - dla własnego zdrowia - warto sięgnąć po tą książkę.

Bardzo wartościowa pozycja dla wszystkich. Trzeba to wiedzieć aby podejmować prawidłowe decyzje dietetyczne oraz dotyczące leczenia siebie i bliskich

Bardzo dobra książka uświadamiająca znaczenie mikrobiomu dla zdrowia. Must read dla osób z nawracającymi biegunkami, z chorobami z autoagresji, ogólnym złym samopoczuciem (również psychicznym) oraz objawami których nikt nie może zdiagnozować. Polecam ją każdemu, również zdrowym osobom. Dzięki tej książce w końcu udało mi się zrezygnować z cukru. I wcale mi go nie brakuje :) Musiałam zrozumieć pewne mechanizmy, żeby podjąć świadomą decyzję o pożegnaniu węglowodanów prostych. Z jednym tylko się nie zgodzę. Autorka poleca olejek z oregano, a nawet na stronie producenta jest wspomniane, że działa on przeciwbakteryjnie i wyjaławia organizm.

Książkę czyta się jednym tchem, co chwilę trafiając na rewelacje, które albo jeżą włos na głowie, albo zaskakują tak bardzo, że czytającemu odbiera mowę. Zwłaszcza tym, którzy z tematem mikrobiomu i jego wpływu na nasze zdrowie i osobowość (tak!) do tej pory się nie zetknęli. Autorka pisze: „Różne zakamarki ciała zamieszkuje zawrotna liczba stu trylionów mikrobów, należących do tysięcy różnych gatunków - w tym ponad miliard bakterii tylko w jednej kropli płynu w jelicie grubym”. W ludzkim organizmie znajduje się więc około 2,5 kg bakterii! Czyż nie jest to niesamowite? Spróbujcie to sobie wyobrazić. Co więcej, bakterie te wykazują większą autonomię, niż mogłoby się nam kiedykolwiek przyśnić! Podejrzewa się, że w jakimś stopniu mogą wpływać nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, lecz także na zachowanie (np. zachcianki żywieniowe),emocje i podejmowane decyzje.

Warto zadbać o swój mikrobiom, a szczególnie warto zadbać o bakterie naszych dzieci. Nigdy nie jest za późno, by zmienić podejście. Sama Chutkan przyznaje, że przez długi czas była zwolenniczką farmakologii i tradycyjnego podejścia do leczenia. Wszystko zmieniło się dzięki jej pacjentom, którzy przyznawali się, z niejakim zawstydzeniem, do sięgania po alternatywne metody leczenia, w tym leczenie dietą i poprzez zmianę stylu życia. Oraz za sprawą jej córki, urodzonej przez cesarskie cięcie, chorowitej i leczonej antybiotykami. Kiedy jest się w takim momencie życia, że ciągłe problemy zdrowotne nie dają spokoju, a zapisywane przez lekarzy kolejne tabletki nie pomagają (a czasem wręcz dodają kolejnych trosk),człowiek dochodzi w końcu do wniosku, że musi wziąć sprawy w swoje ręce. Ale nie musi tak być. Nie musicie, a nawet nie powinniście czekać, aż wasze cudowne mikrozoo wpadnie w tarapaty, z których trudno będzie się wydostać. Pomyślcie o tych małych stworkach już dzisiaj. Odstawcie cukier, ukiście sami kapustę albo słoik ogórków. I przeczytajcie koniecznie „Dobre bakterie”. Tak na dobry początek.

Szczegółowa recenzja na moim blogu: http://www.kulinarnaczytelnia.pl/2017/05/nasze-wewnetrzne-mikrozoo-chutkan.html

Kolejna książka zmieniająca podejście do medycyny akademickiej. Warto przeczytać.

• Zdrowie
  • Poradniki