Ścieżka ocalenia

Okładka książki Ścieżka ocalenia Ewa Seno
Okładka książki Ścieżka ocalenia
Ewa Seno Wydawnictwo: Wydawnictwo JK Cykl: Antilia (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Antilia (tom 3)
Wydawnictwo JK
2015-06-02
2015-06-02

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Nina, a raczej Antilia, staje przed najtrudniejszym wyborem - urodzeniem dziecka, które może przynieść zagładę całemu światu. Chce znaleźć sposób, aby uratować wszystkich przed strasznym losem i odmienić bieg wydarzeń. Ale ile będzie musiała poświęcić?

Ok, tego się nie spodziewałam - jestem pozytywnie zaskoczona ostatnią częścią z serii "Antilia". Właściwie sięgnęłam po "Ścieżkę ocalenia" tylko po to, żeby skończyć zaczętą trylogię, którą bardzo średnio mi się podobała. Dwie poprzednie części mocno mnie rozczarowały, ale postanowiłam przeczytać finał. No i olśnienie - bardzo dobra część! Pomijając fakt, że cały ten pomysł ciąży był jak dla mnie porąbany, to od samego początku "Ścieżki ocalenia" dostajemy bardzo wciągającą akcję na wysokim poziomie, która z każdą stroną się rozkręca, dochodząc do kulminacyjnego punktu, w którym wszystko kończy się... niespodziewanie. Ale w bardzo ciekawy.
Opłacało się przebrnąć przez dwie poprzednie części, aby sięgnąć po "Ścieżkę ocalenia" - choć jak dla mnie mogłabym tylko dostać w swoje ręce tę część, bo tylko ona była warta większej uwagi.

Bohaterowie: 9/10
Akcja: 9/10
Sposób pisania autorki: 9/10
Okładka: 7/10
Kreatywność: 9/10

***
Najlepsza część tej trylogii!
Zakończenie było dla mnie jednym wielkim "WOW". Czuję pewien niedosyt po tej książce, w ostatniej scenie zabrakło mi Amandy, Maximusa i Adivy.
Mimo wszystko, Ewa Seno jest jedną z lepszych pisarek. Historia Niny/Antilii była niesamowita. Bohaterowie byli cudnie wykreowani (pomijając niezbyt ciekawy początek trylogii). Według mnie, warto przeczytać tę książkę, nawet jeśli pierwszy tom nie zrobił na was wrażenia:)!

Bohaterowie: 9/10
Akcja: 9/10
Sposób pisania autorki: 9/10
Okładka: 7/10
Kreatywność: 9/10

***
Najlepsza część tej trylogii!

Książka ta jest jedną z najgorszych jakie kiedykolwiek czytałam.

Owszem czyta się błyskawicznie, ale co z tego? Skoro sposób pisania jest tragiczny a także brak opisów jakiejkolwiek konkretnej fabuły poza codziennymi czynnościami typu: poszłam pod prysznic, zjadłam kanapkę...

Autorka opisuje to wszystko w ten sposób jakby była młodsza od bohaterki książki.

Wątek magicznych umiejętności głównej bohaterki został rozwiązany w taki sposób aby przepchnąć fabułę do przodu.
A samo zakończenie jest poniżej krytyki, napisanie go w taki a nie inny sposób było jedynie pójściem na łatwiznę.

Książka ta jest jedną z najgorszych jakie kiedykolwiek czytałam.

Wątek...

Pierwsze dwa tomy trylogii Antilia nie zachwycają na tyle, aby z utęsknieniem wyczekiwać lektury ostatniej części. Banalność historii oraz głupota i infantylność głównej bohaterki sprawiły, że moje oczekiwania co do Ścieżki ocalenia, nie były zbyt wielkie. Stąd też większe było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że finałowy tom trylogii nie jest tak beznadziejny, jak jego poprzedniczki. Oczywiście to w dalszym ciągu dość lekka i niewymagająca lektura, ale pisarce udało się przekonać mnie, że jednak coś potrafi napisać, a jej dzieło nie przypomina już tak bardzo gimnazjalnego opowiadania.

Ścieżka ocalenie jest bezpośrednią kontynuacją Ceny odwagi, zatem rozpoczyna się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie zakończyła się jej poprzedniczka. Antilia staje przed niełatwą decyzją. Na szali ważą się losy wszechświata. Czy będzie zdolna do poświęceń i zmierzenia się z pierwotnym złem? Autorka chce, abyśmy się tego szybko dowiedzieli, bowiem akcja przybiera od pierwszych stron bardzo szybkie tempo i nie zwalnia diametralnie praktycznie do samego końca. Trzeba przyznać, że książka niesamowicie wciąga a jej lektura mija w okamgnieniu. Nieustannie coś się dzieje, a wydarzenia potrafią nieraz zaskoczyć. Zaś sam finał jest dość nieprzewidywalny, chociaż po przemyśleniu go na chłodno odniosłam wrażenie, że to był idealny sposób pójścia na łatwiznę. Również kreacja świata tutaj praktycznie nie istnieje. Opisy są ograniczone do minimum, a nierzadko dotyczą tak błahych i nieistotnych rzeczy jak jedzenie czy kąpiel. Jak dobrze wiemy jest to powieść fantastyczna, więc dużo tutaj czarów, magi i cudownych mocy, jednakże pisarka zrobiła z tym coś, czego bardzo nie lubię, czyli fantastyka rozwiązaniem na wszystko. Przejawia się to tak, że co chwilę pojawia się jakieś magiczne rozwiązanie danego problemu o którym wcześniej oczywiście nikt nie słyszał, bądź pojawia się ktoś, kto dysponuje bardzo przydatnym w danej chwili darem. Odbiera to całą wiarygodność historii.

Autorka wzięła sobie chyba mocno do serca uwagi czytelników na temat głupoty głównej bohaterki, dlatego w Ścieżce ocalenia stara się ją ze wszystkich sił wybielić. Nie można zaprzeczyć, że Antilia w końcu trochę dorosła i zaczęła myśleć przed podjęciem decyzji, jednakże stała się przy tym strasznie drażniącą i wiecznie użalającą się nad własnym losem bohaterką. Ale jeśli byśmy przypadkiem nie zauważyli jej waleczności, oddania, siły i ogólnej cudowności to reszta bohaterów będzie nam o tym nieustannie, skrupulatnie przypominać. Dodatkowo Ewa Seno wprowadziła dużą zmianę wprowadzając dodatkową narrację z punktu widzenia Nicka. I wszystko byłoby świetnie (bo te rozdziały znacznie przyjemniej się czytało z powodu braku biadolenia Antili),gdyby nie fakt, że niejednokrotnie było to powielenie tych samych wydarzeń, które poznaliśmy już oczami głównej bohaterki, nawet z dokładnym przepisaniem dialogów. A czytanie dwa razy tego samego to wiadomo, nic ciekawego. Pisarka nie zapomniała również o wątku romantycznym, który odgrywa tutaj niemała rolę. W dalszym ciągu życie uczuciowe głównej bohaterki pozostawia wiele do życzenia. Mimo że Antilia nie miota się już tak mocno od jednego faceta do drugiego, jak to miało miejsce we wcześniejszych częściach, to konsekwencje jej czynów dają o sobie znać. Teraz jest pewna z kim chce być, ale jej wybranek nie jest już tego taki pewny. Nie napiszę niestety, że była to jakaś porywająca i łapiąca za serce relacja. Było płytko, nawet bardzo, bez krzty chemii.

Ścieżka ocalenia jest zdecydowanie najlepszą częścią trylogii, ale nie na tyle, aby udźwignąć swoje marne poprzedniczki. Czyta się szybko, akcja goni akcję, ale na tym kończą się plusy. Trylogia Antilia to paranormal romance, które zdecydowanie bardziej powinno spodobać się nastoletnim czytelnikom, którym nie będzie przeszkadzać prostota fabularna i niezbyt bogaty język. Przyznam, że liczyłam na mocniejsze i bardzo spektakularne zakończenia, a niestety finał wylał na mnie wiadro lukru, z którego ciężko było się otrząsnąć. Nie polecam tej serii. Nie ma tutaj nic, na co warto poświęcić swój czas.

1997

Jak 2czesc przeczytałam z przyjemnością tak 3z trudem i szkonczylam ale pobieranie bardzo

trudne decyzje ,ale ....

trudne decyzje ,ale ....

Księżniczka Antilia ma przed sobą trudne zadanie. W jej rękach jest życie wszystkich. Po za tym jednak to ona sama jest też zagrożeniem. Aby coś ocalić musi z czegoś zrezygnować. Czy da sobie radę?

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Zakończenie trylogii.
Wielki finał.
Wielki koniec.

Wielu osobą nie podoba się od początku głupota, upartość, nie przemyślane decyzje głównej bohaterki- Niny.
Faktycznie sama czytając książkę w myślach karciłam ją za głupotę, jednak Ewa Seno pokazała nam bohaterkę nie idealną, popełniającą błędy, kogoś kto najpierw robi, a potem myśli. Mimo wszystko podobało mi się to przesłanie. Przecież nikt z nas nie jest idealny, przez co można bardziej utożsamiać się z bohaterką, mimo, że tego nie widzimy możemy mieć z nią więcej wspólnego niż myślimy.
Nasza Nina robi wszystko co w swojej mocy, aby obronić tych co kocha, ochronić świat mimo tego, że wiele straciła i traci, przez swoje czy nie błędy to zostaje do oceny indywidualnej.
Moim zdaniem to zakończenie jest napisane bardzo ciekawie, na samym końcu zdarzyło mi się uronić łezkę, a do samych ostatnich dwóch rozdziałów często wracam. Czytam je przypominając sobie tą historię dziewczyny, która jak większość z nas najpierw robi potem myśli, która zrobiła wiele, aby naprawić swoje błędy.
Moim zdaniem ta część jak i cała trylogia jest warta przeczytania. Ma wiele przesłań, które można odkryć jeśli się tylko uważnie spojrzy.
Na koniec mój ulubiony cytat z tej części, moim zdaniem przedstawiający charakter tej książki:
"-Igrasz z ogniem
-Tak się składa, że to mój ulubiony żywioł"

Zakończenie trylogii.
Wielki finał.
Wielki koniec.

Ta części jest najciekawsza. Nie umiała się wprost od niej oderwać. Jak do poprzednich musiałam się wysilić, żeby dotrzeć do samego końca. Tak tu niewiekm kiedy minęła cała opowieść.

Mam do tej serii sentyment, bo dzięki niej zaczęłam czytać.

Mam do tej serii sentyment, bo dzięki niej zaczęłam czytać.

• 2015