Chancellor

Okładka książki Chancellor Juliusz Verne
Okładka książki Chancellor
Juliusz Verne Wydawnictwo: Wydawnictwo JAMAKASZ Andrzej Zydorczak literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo JAMAKASZ Andrzej Zydorczak
2014-07-01
2014-07-01

7,5/10

7,5/10

Autor często w swoich książkach rozbitków rzuca na bezludne wyspy. Tym razem rozbitkowie dryfują na tratwie. Bohaterowie powieści od samego początku są rzuceni w walkę o przeżycie, najpierw na statku, którego ładunek płonie, a następnie po rozbiciu na tułaczkę na tratwie przez kilkadziesiąt dni. Ich przeżycia są przerażające i nie wszyscy ten rejs przeżyją. Możemy się dowiedzieć ile ludzki organizm może wytrzymać bez jedzenia, i z niewielka ilością wody i do czego można się posunąć by przebyć.

Piersze spotkanie z inną pozycją Verna i porazka na maksa. Flaki z olejem. Na plus zwroty o życiu znane nam wszystkim.

Książka ta jest typową robinsonadą, czyli książką o katastrofie morskiej statku w czasach żaglowców i braku możliwości szybkiej komunikacji. Na tytułowym statku dochodzi do pożaru, który staje się przyczyną końca jednostki. Jeden z pasażerów w formie pamiętnika opisuje dzień po dniu, co się działo na tonącym statku i co spotkało później ocalonych rozbitków. Nie jest to może bardzo porywająca lektura z dzisiejszej perspektywy, a i maniera, z jaką relacjonowany jest przebieg wypadków trochę trąci myszką. Myślę jednak, że można w książce znaleźć trochę interesujących informacji o realiach podróży morskich w czasach sprzed parowców.

4/10 - ujdzie. "Rozbitkowie..." to stylizowana na pamiętnik historia wyjątkowo pechowego rejsu. Pasażerowie statku musieli porządnie narazić się jakiemuś bytowi wyższemu bo nagromadzenie nieszczęść jakie ich dotyka jest wręcz przytłaczające - jak nie pożar - to wybuch; jak nie dziura - to mielizna; jak nie sztorm - to susza; jak nie głód i pragnienie - to sabotażysta wyrzucający za burtę jeszcze całkiem przydatne do spożycia ciała! ;) Lektura nieco dziś przykurzona, ale od biedy rozrywki na kilka godzin zapewni, jak nic innego pod ręką nie będzie...

Takie sobie. Może 100 lat temu miało to jakiś walor, ale dziś jest nudnawe i bez poltu.

Czasami warto sięgnąć po autorów dawnych, których dzieła możemy poznawać przy wznowieniach, o których już mnóstwo się słyszało. Człowiek wie, na co się nacina i może zawczasu odłożyć książkę na półkę. Na tę powieść natknęłam się przypadkiem i przez pewien czas zastanawiałam się, czy na pewno chcę ją przeczytać. Jak widać - uznałam, że warto spróbować.
Powieść opowiada o losach jednego z pasażerów statku Chancellor, który płynął z Karoliny Południowej do Wielkiej Brytanii. A raczej: miał płynąć. Niestety, rejs nie należał ani do szczęśliwych, ani do podążających za planem, zaś pasażerowie i marynarze zdali sobie sprawę z tego, że przyjdzie im walczyć o życie na przestworze oceanu, gdzie, jak to mówią: do ludzi daleko, do Boga wysoko.
Książka jest utrzymana w stylu pamiętnika, w którym bohater prezentował nie tylko suche fakty, ale także swoje przemyślenia, obawy i nadzieje. Jest to dzieło napisane przystępnym językiem, choć zarazem sporo w nim słownictwa wskazującego na szeroką wiedzę autora w dziedzinie żeglugi morskiej. Czyta się te wpisy do dziennika bardzo przyjemnie, dzięki plastyczności opisów i realizmowi fabuły.
Pewnym minusem dla mnie było to, jak niekiedy bohater-narrator podchodził do postaci żeńskich, ale wydaje mi się, że jak na tamte czasy to i tak był on dość postępowy. Nie należy w powieści szukać zbyt głębokiego znaczenia czy nadmiernie skomplikowaych postaci, aczkolwiek jest parę zwrotów akcji. Jest to dość lekka przygodówka, chociaż jest sporo motywów, które co bardziej wrażliwych czytelników mogą przerazić.
Zdecydowanie polecam wiebicielom gatunku. Jest to zajmująca historia, w sam raz na letnie czytanie w pociągu albo na działce.

(http://dywagacjenadherbata.blogspot.com/2018/05/307-rozbitkowie-z-chancellora-juliusz.html)

Powieść opowiada o...

1933

Rejs, w który wyruszył „Chancellor”, był wyjątkowo pechowy. Począwszy od załogi, której część nie mogła budzić zaufania pasażerów, aż po informacje o nielegalnie doładowanej skrzyni z materiałem wybuchowym, ukrytej wśród bel bawełny, wypełniającej do szczelna ładownię łodzi. Zmiana kursu przez kapitana, pożar, sztorm, bunt załogi, wreszcie – zatonięcie statku i próba przetrwania resztki ocalonych na zbitej pospiesznie tratwie, zmagania z głodem, pragnieniem, kanibalizmem... Wszystko to ułożyło się w pełną dramatycznych zwrotów akcji opowieść, na podstawie której mógłby powstać ciekawy dramat (bo raczej nie film przygodowy).

Co prawda współczesnego czytelnika może razić schematyczność konstrukcji bohaterów (ten wyraźny podział na honorowych i podłych, te kobiety - albo słabe i mdlejące, albo niezłomnie religijne i opiekuńcze) i spora przewidywalność fabuły, ale trzeba w końcu pamiętać, kiedy ta książka powstała i że był to jeden z pierwszych utworów Verne'a, daleki jeszcze od jego wielkich powieści przygodowych. Da się to dzisiaj przeczytać z przyjemnością o tyle, o ile człowiek nastroi się na klimat rodem z „Wyspy skarbów”. Wówczas historię można wciągnąć w słotny wieczór, przeżywając przygody i dramaty bohaterów. Jednak na fajerwerków nie ma co się spodziewać...

Ciekawa powieść, czyta się ją szybko. W wielu momentach autor mnie zaskoczył, zakończenie też zostało ciekawie przedstawione. Akcja toczy się od samego początku, nie nudzi. Warto przeczytać!

Inne oblicze Verne, zastanawiam się czy ta książka tez jest okrojona z jak ze nie znanego dla czytelnika pesymizmu Juliusza. Wiele rzeczy mnie zaciekawiło i zdziwiło ...

• Przygodowe
  • Literatura francuska