Nagle pukanie do drzwi. Opowiadanie ze zbioru

Okładka książki Nagle pukanie do drzwi. Opowiadanie ze zbioru Etgar Keret
Okładka książki Nagle pukanie do drzwi. Opowiadanie ze zbioru
Etgar Keret Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2013-08-14
2013-08-14

Okładka książki Mistrzowie opowieści o miłości. Od Hansa Christiana Andersena do Margaret Atwood Hans Christian Andersen, Margaret Atwood, Iwan Bunin, Truman Capote, Anton Czechow, Stig Dagerman, James Joyce, Etgar Keret, Clarice Lispector, Malcolm Lowry, Yukio Mishima, William Shakespeare
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...
Okładka książki Maleńkie królestwo Tami Bezaleli, Etgar Keret
Maleńkie króle... Tami Bezaleli, Etga...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (33) / wrzesień 2020 Maga Ćwieluch, Agnieszka Glińska, Etgar Keret, Naomi Klein, Piotr Kofta, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Liana Langa, Karolina Lewestam, Krystyna Miłobędzka, Weronika Murek, Urszula Pieczek, Joanna Rudniańska, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Małgorzata Sadowska, Anna Sańczuk, David Sedaris, Marta Staszewska, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Maga Ćwieluch, Agni...

Puk puk. To ja, Keret.

„Nagle pukanie do drzwi” to książka napisana przez wybitnego Etgara Kereta. Jest to zbiór przeróżnych opowiadań, których ukrytą treścią są: poczucie osamotnienia, tęsknota, wołanie o miłość.
Książka została napisana tuż po tym, jak pisarzowi urodził się synek, co spowodowało zmianę trybu pracy mężczyzny. Większość osób, które czekało na tę książkę, zapewne myślało, że Keret nie podoła swemu zadaniu i książka okażę się „niewypałem”. Jednak dla mnie jest ona prawie pod każdym względem niesamowita i bardzo dobra.
Moją największą uwagę przykuły trzy opowiadania. Pierwsze to „Przymknięte”. Opowiada ono o mężczyźnie, który przez całe swoje życie fantazjuje o tym, że jest w innych miejscach i z innymi ludźmi, którzy są jego rodziną. Tworzy on jakby nowe historie swojej osoby. Bardzo spodobało mi się to opowiadanie, ponieważ napisane jest z humorem i jest ciekawie przedstawiony obraz psychologiczny współczesnego człowieka. Drugim opowiadaniem, które wywołało u mnie ciarki na całym ciele, było „Nie całkiem sama”. Opowiada ono o dziewczynie, która miała kilku adoratorów. Mimo to czuła się bardzo osamotniona w swym życiu. Pragnęła mieć przy sobie kogoś, kto pokocha ją i będzie przy niej do końca życia. Ostatnie opowiadanie, które wywołało we mnie dość dziwne i przeróżne emocje, nosi tytuł: „Ostatnio akurat mi staje”. Po przeczytaniu go byłam na skraju dwóch różnych stanów emocjonalnych. Pierwszy to rozbawienie. Stało się tak, ponieważ opowiadanie miało w sobie coś humorystycznego, co naprawdę dało mi powody do śmiechu. Drugi to obrzydzenie. Pies liżący poranną erekcję swego pana? Obrzydliwe, jak dla mnie.
W moim przedostatnim akapicie chciałabym poruszyć kwestię okładki książki. Według mnie jest ona dość dziwna. Zestawienie ze sobą tak różnych kolorów nie było najlepszym posunięciem. Ale jest pewna rzecz, która nawet mi się podoba. Tą rzeczą jest dłoń mająca nogi. Podejście dość humorystyczne i ciekawe. Dłoń z nogami pukająca do drzwi wygląda naprawdę zaskakująco.
Podsumowując wszystko: książka jest według mnie naprawdę dobra i cieszę się, że dostała się ona w moje dłonie (wszystko dzięki DKK). Mam natomiast małą uwagę dotyczącą większości treści zawartych w dziele Kereta. Dość często pojawiają się tam wątki erotyczne, co niekiedy jest już dość męczące i niezbyt miłe. Ogólnie cała książka jest przesiąknięta erotyzmem, co daje nam niezbyt przyjemne wrażenie o Izraelczykach, ale na szczęście nie jest do aż tak dużym minusem całej książki. Jestem na TAK.

Puk puk. To ja, Keret.

Lubisz krótkie opowiadania?

Do domu pisarza wdziera się mężczyzna, który pragnie, by opowiedziano mu zmyśloną historię, tęskni bowiem za czymś innym niż prawdziwe, niemożliwe do zniesienia życie. Czytelnicy mający wobec literatury podobne oczekiwania nie zawiodą się - nowe opowiadania Kereta pełne są niezwykłych zdarzeń, poetyckiej magii i nadziei, którą można odnaleźć nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach.

Doceniam styl Kereta – taki zaskakująco zaskakujący. Zawsze. Niekwestionowany mistrz krótkiej formy, bardzo zresztą trudnej, pokazowo demaskuje ludzkość z każdej jej banialuki, dyrdymały i filisterstwa. Pokłady nieskrępowanego humoru, zawoalowana (i niezawoalowana) ironia, a często autoironia wynoszą opowiadania Kereta na wyżyny gatunku.

Dla wielu jego twórczość pozostaje niezrozumiała, dziwna, niepokojąca, czasem wręcz odpychająca – rzeczywiście, przyznaję, Kereta nie każdy zniesie. Z drugiej strony, jak tu nie oprzeć się historii pisarza trzymanego na muszce przez całe opowiadanie (tytułowe w tym zbiorze) z wykorzystaniem nie jednego, a czterech zbirów, dla których jedynym warunkiem jego przeżycia jest opowiedzenie historii.

Inna opowieść – Lieland, to ojczyzna kłamstw, które każdy z nas produkuje przez cały życie, od dzieciństwa. Bohater Rubi wkracza do tego specyficznego świata, spotyka wszystkie swoje wymówki, potrącone psy z dawnego kłamstwa, staruszka z kikutem, który nie raz uratował go podbramkowej sytuacji spóźnienia itp. Czy jedyną jego refleksją będzie to, że czas zacząć kłamać na wesoło i o zabawnych rzeczach?

Absurd jest potrzebny, wręcz niezbędny, ale tylko wówczas, gdy reprezentuje go dobry styl. Dlatego pomińmy milczeniem często niedorzeczną rzeczywistość na rzecz świata Kereta.

Lubisz krótkie opowiadania?

To nie jest książka dla dzieci!! Tam jest seks, lizanie części intymnych, zdrady małżeńskie etc. i to napisane dość dosadnym językiem, dlatego nie sugerujcie się okładką i otagowaniem na tym portalu! Jeśli już to młodzież, i to ta starsza, jeśli rodzic ma na to ochotę.

• Z bibliotek publicznych i prywatnych
  • DKK

Dodaj cytat z książki Nagle pukanie do drzwi. Opowiadanie ze zbioru