Krucze pierścienie (#2). Zgnilizna

Okładka książki Krucze pierścienie (#2). Zgnilizna Siri Pettersen
Okładka książki Krucze pierścienie (#2). Zgnilizna
Siri Pettersen Wydawnictwo: Rebis Cykl: Krucze pierścienie (tom 2) fantasy, science fiction
Krucze pierścienie (tom 2)
Rebis
2016-12-13
2016-12-13

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Druga część podobała mi się znacznie mniej niż poprzednia, nie tylko ze względu na przeniesienie akcji do świata współczesnego świata, co w dużym stopniu odebrało magię powieści, ale również z powodu przemiany charakterów głównych postaci. W tym tomie dwójka naszych głównych dzieciaków to postacie idealne. Wspaniali stratedzy, wojownicy, idealnie piękni, pożądani przez wszystkich oraz pępuszki świata wokół których kręcą się losy całego, a nawet kilku światów. W "Dziecku Odyna" autorka starała się trochę uciekać od młodzieżowych klisz, ale tutaj brnie w nie już bez wazeliny, co zdecydowanie szkodzi historii.

Przeniesienie fabuły do współczesnego świata ludzi zabiło całą magię z pierwszej części. Im dalej brnęłam, tym w głowie częściej słyszałam krytyka: po co to czytasz, to takie bzdury dla nastolatków, jest milion lepszych książek. Przemęczyłam do końca, tylko żeby sprawdzić, jak się mają sprawy w części finałowej (której nota bene nie dałam rady skończyć). Zmarnowany potencjał.

Obawiałam się przeniesienia do świata ludzi, bo nie przepadam za urban fantasy, ale jest dobrze. Trzyma poziom i dzieje się, plot twist ciekawy.

Niesamowicie wciągająca, można się przenieść w inny świat.

Niesamowicie wciągająca, można się przenieść w inny świat.

No cóż - myślałam, że to książka o wampirach, a Widzący mówi do Hirki z czułością.
Naprawdę ale to naprawdę warto moim zdaniem!

Naprawdę ale to naprawdę warto moim zdaniem!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

O ile część pierwszą czytało się bardzo dobrze, wykreowany świat zapowiadał się naprawdę interesująco, a bohaterowie coś sobą reprezentowali, o tyle część druga to kompletna katastrofa.

Niezgrabne umieszczenie większości akcji we współczesnym, realnym świecie zabiło klimat tej opowieści. Bohaterowie stracili swój charakter, nowe postacie zaś zostały kiepsko rozrysowane i ciężko znaleźć w sobie chęć, by śledzić dalsze ich losy. A szkoda, bo fabuła miała potencjał, by zaangażować czytelnika. Tymczasem opowieść stała się odmienna na siłę.

Warsztat pisarski również pozostawia wiele do życzenia; krótkie, proste zdania z czasem stały się męczące i zaczęłam łapać się na tym, że skupiam się na ich przesadnej prostocie, zamiast na fabule.
Dokończyłam z trudem.

Przemyślana i dobrze poprowadzona historia.Trochę rozczarowanie,bo główni bohaterowie są rozdzieleni, a większość akcji dzieje się na znanej i przewidywalnej Ziemi.Jednak jest to sensowne i potrzebne;odkrywamy kolejne fragmenty tej układanki.Szkoda,że bohaterka nie ma specjalnie okazji by rozwinąć jakiekolwiek umiejętności ,a ukochany pozostawiony sam,popełnia głupotę za głupotą.Jej pobyt na Ziemi okazuje się ważny i znaczący,ale z przyjemnością czekam na odwiedziny w nowym,nieznanym świecie, w kolejnej części.Polecam.

Zakochałam się w tej historii.

Uwielbiam twórczość pani Pettersen za jej nieprzewidywalność. Domyślałam się, że Hirka trafi do naszego świata po tym, jak weszła w kręg kamieni, jednak nie przypuszczałabym że będzie to świat w czasach współczesnych. Sporym zaskoczeniem były także postacie Graala i Naiella. Sporym szokiem był też kierunek, w którym potoczyła się akcja. W skrócie- kocham tę książkę.

Myślę, że najlepszą zaletą Kruczych Pierścieni jest sama Hirka. Nie jest ani głupią pierdołą, ani wszechmocną Mary Sue. Powoli dojrzewa, uczy się na swoich błędach, i po prostu jest postacią którą łatwo polubić. Miałam łzy w oczach, czytając o jej zagubieniu i tęsknocie za Ym. Boję się, co ją spotka w ostatnim tomie, ale też nie mogę się doczekać żeby o tym przeczytać.

Zakochałam się w tej historii.

Poszła ta historia w zupełnie inną stronę niż się spodziewałam. Akcja rozgrywa się dużo dynamiczniej niż w pierwszej części. Dużo trudnych wyborów m. in. komu można zaufać. Jeżeli chodzi o sam styl utrzymuje się zdecydowanie poziom pierwszej części.

Jak dla mnie nudy. O ile w pierwszym tomie chciałam się dowiedzieć co przydarzy się bohaterom, tak tu byłam zirytowana, że trwa to długo i bardzo bardzo mało ciekawie. Pierwsza część dużo lepsza.

• 2017