Przed żłóbkiem. Magowie i pasterze w tradycji starożytnej

Obficie przytoczone i przeanalizowane teksty Ojców Kościoła, apokryfów i w dodatku - analiza płaskorzeźb i obrazów przedstawiających sceny związane z Magami i pasterzami nawiedzającymi żłóbek stała się pożytecznym przyczynkiem do rozważań i kontemplacji symboliczności i wieloaspektowości tych zdarzeń. Z drugiej strony wiedza o źródle bogatej symboli Bożego Narodzenia, współcześnie żywych kulturowo, a nie umotywowanych biblijnie, jest bardzo satysfakcjonująca dla dociekliwego czytelnika.

Natomiast trzeba liczyć się z trudnością w lekturze wynikającą z powtórzeń i trudnych w odbiorze niepowiązanych narracyjnie źródeł. Dodatek - dotyczący bardziej przedstawień w sztuce, jest dość sztucznie dołączony i brakuje ilustracji, do których są nawiązania w tekście.

Na półkach: , , , , , ,

Ciekawa antologia tekstów patrystycznych na temat Bożego Narodzenia. Bardzo szybko dwie ewangeliczne narracje (Mateusz i Łukasz) doczekały się swoistych rozszerzeń i uzupełnień, a każdy z uwzględnionych u Ewangelistów passusów zyskał interpretację teologiczną. Ta książka pokazuje, jak w różnych tradycjach wczesnego chrześcijaństwa różnie rozumiano poszczególne elementy bożonarodzeniowej opowieści. Warto zwrócić uwagę na różnorodność wariantów, charakterystycznych dla mniej znanych tradycji: armeńskiej, arabskiej czy iroszkockiej. Do tego na końcu jako aneks zamieszczony został interesujący tekst E. Jastrzębowskiej o możliwych imperialnych korzeniach sceny pokłonu Magów. Książeczka godna uwagi, zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym.

• Patrystyka
  • Starożytność
  • Popularno-Naukowe
  • Chrześcijaństwo i historia Kościoła
  • Religijne

Dodaj cytat z książki Przed żłóbkiem. Magowie i pasterze w tradycji starożytnej