Zapomniana Księga. Tom 2 Tropiciel

Okładka książki Zapomniana Księga. Tom 2 Tropiciel Paulina Hendel
Okładka książki Zapomniana Księga. Tom 2 Tropiciel
Paulina Hendel Wydawnictwo: Heraclon International Cykl: Zapomniana księga (tom 2) fantasy, science fiction
Zapomniana księga (tom 2)
Heraclon International
2016-04-18
2016-04-18

Okładka książki Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher
Kwiat paproci ... Paulina Hendel, Ane...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Twist który sprowadził nas do drugiego tomu: bardzo dobry. Potem z rozkoszą śledziłam jak to co wiemy z pierwszej cześć, przebijało się i łączyło z aktualnymi wątkami. Miodzio.

2064

Mnóstwo stron, mało treści, bo po jej zakończeniu miałam problem, żeby nawet w głowie sobie to jakoś sensownie podsumować. Pod koniec niestety już wpadałam w przewracanie oczami i mruczałam pod nosem, że jakie to jest przegadane. Fakt, że słucha się fajnie, jest przyjemnie i lekko, ale nie jest to coś, o czym będę śniła po nocach i ciągle mi brakuje jakiegoś przejścia do sedna - mam wrażenie, że chodzimy w kółko wobec tematu, a strasznie nie lubię takiego sztucznego nabijania objętości i chyba nadal nie lubię Huberta (ale nie nienawidzę go tak, jak w pierwszym tomie).

Audio podobnie jak w pierwszym tomie zrobione chyba po kosztach. Nie jestem fanką tego konkretnego lektora, ale jeszcze nie zdarzyło mi się u niego słyszeć takiego ciamkania, mlaskania i przełykania i jakim cudem to zostało dopuszczone do sprzedaży i dystrybucji?! Szkoda, że w Polscie audiobooki są traktowane w taki sposób i często robione po łebkach :/.

Ebook.
Rewelacyjna!
Bardzo mi się podobał myczek jaki zrobiła p.Paulina już na początku książki, zaskoczyła mnie tym totalnie mimo że niby lektura też o demonach jak w pierwszej części to jednak rewelacja i już jestem ciekaw czym zaskoczy mnie autorka w trzecim tomie bo jestem przekonany że coś fajnego napewno na mnie czeka a ja uwielbiam takie smaczki.
Gorąco polecam, jak dla mnie super i był 🔥!!

Ebook.
Rewelacyjna!
Gorąco polecam, jak...

Po złączeniu ze sobą postapo i słowiańszczyzny musi wyjść coś intrygującego. Jakby nie patrzeć, to w końcu opowieść nie tylko o naszej tradycji i wierzeniach przodków, ale dodatkowo wizja świata po zagładzie, który to opanowały stare demony. Paulina Hendel, nasza rodzima znawczyni demonologii słowiańskiej zabiera czytelnika w taką właśnie wyprawę w cyklu Zapomniana księga, na którą składają się Strażnik, Tropiciel, Łowca, Wysłannik i Demon.

Hubert Sierpień wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Ernestem Brzeskim wyjeżdża ze szkolną wycieczką do Paryża. Nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nagle w Luwrze nie została podłożona bomba, budynek zawalił się, a pod gruzami znalazła się para chłopaków. Hubert siedem lat po tym zdarzeniu budzi się i nie rozumie świata, który nastał. Otóż, gdy był w śpiączce wybuchła epidemia, potem wojna w wyniku której nie tylko wyginęła większa część populacji, ale upadła cała znana mu cywilizacja. Na powierzchnię wyszły ukryte dotąd słowiańskie demony. On zaś znalazł się w obcej wsi, wśród nieufnych do niego ludzi. Nie tylko będzie musiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale też zrozumieć dar polowania na demony, umiejętność ich wyczuwania i wiedzy, jak skutecznie z nimi walczyć.

Wyobraźcie sobie, że nagle zniknął prąd, zniknęły wszelkie zdobycze współczesnej cywilizacji, w zamian ostały się rozproszone wsie z grupką ocaleńców. Muszą nie tylko dostosować się do nowych warunków, próbować żyć normalnie ale też skutecznie bronić się przed demonami, które z każdej strony mogą zaatakować. Niby tworzą grupkę strażników stojących na warcie, tworzą władzę lokalną, ale zagrożenie wciąż daje o sobie znać, a znajomość skutecznych metod obrony jest znikoma. A to ktoś zostaje zaatakowany w lesie, ktoś nad rzeką, a starosłowiańskie stwory są coraz bardziej zuchwałe i coraz częściej zbliżają się do osad. Taką rzeczywistość kreśli Paulina Hendel umiejscowiając w nim siedemnadtolatka, Huberta. To typowy nastolatek, który do tej pory grał w gry komputerowe, spędzał czas z Ernestem i wspólnie spotykali się z rówieśniczkami. Zresztą zainteresowanie płcią przeciwną nie osłabiło się u niego po apokalipsie. Z jednej strony daje u niego znać dawne zachowanie i sposób myślenia, z drugiej musi zrozumieć to, czego każdego dnia jest świadkiem. Co zaskakuje, to fakt, że społeczność Święcina jest świetnie zorganizowana. W ciągu siedmiu lat nauczyła się być samowystarczalna, a co pewien czas jeżdżą na szaber, zdobywając potrzebną żywność, środki medyczne czy po prostu wszystko to, co wpadnie w ich ręce. Ponadto, jak wspominałem, świat Hendel wypełniają leszy, strzygi, mamuny, topielce, biesy i cała paleta słowiańskich demonów. Z każdym kolejnym tomem ich grono rozszerza się, coraz lepiej je poznajemy, stąd celem numer jeden staje się tytułowa zapomniana księga zawierająca całą dostępną o nich wiedzę. Tylko tak będzie można skutecznie bronić się przed nimi.

Paulina w wykreowane przez siebie universum wprowadza stopniowo, krok po kroku wraz z Hubertem poznajemy je coraz lepiej, nasza wiedza opiera się przez całą serię na tym, co wiedzą bohaterowie. Strażnik jest tomem wprowadzającym. Tym, który niby toczy się jednopłaszczyznowo ale z każdą stroną wciąga coraz bardziej i gdy emocje osiągną apogeum, czytelnik zostaje oblany kubłem zimnej wody, ale właściwa historia dopiero zaczyna się, a wraz z nią cała masa pytań, wątpliwości i to najważniejsze jak potoczą się losy Huberta i jego towarzyszy, których grono systematycznie się rozrasta. Przy czym sprawa zostaje jasno zarysowana, kto gra główne skrzypce, kto tylko akompaniuje, a kto bardziej stanowi tło. W prawdzie wygląd i role w tym gronie płynnie zmieniają się, ale podstawowy skład pozostaje niezmienny. Kolejne zaś części cegiełka po cegiełce budują spójną całość, chociaż czasem wydaje się, że Paulina traci kontrolę, powieść gdzieś zaczyna żyć własnym życiem, ale jednocześnie wiemy dokąd zmierzamy i co zastaniemy na końcu drogi to, co pewien czas jednak wyprowadzeni zostajemy na manowce. Końcówką zaś Demona zostawiła sobie otwartą furtkę do szóstego tomu. Chociaż podczas lektury są momenty irytacji, wrażenia, jakoby kolejne tomy nie znajdują uzasadnienienia, a całość mogłaby spokojnie zamknąć się w dwóch częściach, to im dalej w las, tym Hendel ma więcej do powiedzenia i więcej pomysłów do przedstawienia.

Zapomniana księga to idealna pozycja zarówno dla miłośników rodzimej demonologii i słowiańszczyzny w ogóle, jak również dla tych, którzy poszukują lekkiej fantastyki - takiej, przy której można się zrelaksować i odpocząć. Tych, którzy pragną jednak zgłębić bardziej temat, myślę, że powinni sięgnąć po specjalistyczną literaturę. Cykl ten stanowi fantastykę i taką pozostaje, rzuca jedynie przynętę do dalszych poszukiwań w zakresie wierzeń naszych ziem.

Drugi tom tak samo słaby jak pierwszy. No ale czego się spodziewać po autorze, skoro jest kobietą. Miejsce bab jest raczej w kuchni - to stare powiedzenie, które po raz kolejny okazało się jakże prawdziwe. Co mamy zatem w książce? Niezbyt wyszukaną fabułę, denne dialogi, uproszczonych do bólu bohaterów, plus szybkie przeskoki czasu, żeby podciągnąć akcje do spodziewanego finału. Spodziewanego, bo tylko kogoś niezbyt rozgarniętego zakończenie drugiego tomu mogło zaskoczyć.
Nuda. Bylejakość. Przewidywalność.
W sam raz dla dzieci i dziewczyn.

Audiobook
Czyta Roch Siemianowski

Sprawdza się wszystko, co Hubert już wcześniej przeżył (a może wyśnił w niezwykle realistycznym śnie?).
Aby zmienić przyszłość, nie idzie pod Luwr, a po ataku terrorystycznym szybko wraca do Poznania ukradzionym samochodem. Tam namawia rodziców, by odwieźli Ernesta do jego siostry i dziadka do Dąbrówki na Pomorzu, gdzie przyjdzie im spędzić wiele lat.
Jeszcze w Poznaniu Hubert kradnie z biblioteki "Demonologię", aby wykuć jej treść na blachę. Jednak na pierwsze spotkanie z demonami, przyjdzie mu czekać aż dwa lata. Tak jak poprzednio, potrafi je wyczuwać gdy są blisko. Ale okazuje się też, że nie tylko on ma taką umiejętność...

Trochę denerwujące było to, że autorka czasami chyba zapominała, że młodzi mężczyźni to już nie dzieci, każąc dorosłym mieszkańcom Dąbrówki lekceważyć młodych.
Z kolei na plus można zaliczyć fakt, że gdy akcja zwalnia, autorka stara się nauczyć czytelnika kilku umiejętności potrzebnych w czasach bez prądu i bieżącej wody.

Audiobook
Czyta Roch Siemianowski

Po przeczytaniu pierwszego tomu parę lat temu zarzekałam się, że następnych czytać nie będę, ale po bardzo wciągającej serii "Żniwiarz" złamałam to postanowienie. Niestety "Tropiciel" okazał się tylko odrobinę lepszy od "Strażnika". Główny bohater nadal dość nijaki (choć miewał chwilami pewne obiecujące przebłyski charakteru),demony nadal mało ciekawe (w większości to po prostu jakieś przerośnięte zwierzaki). Ale najbardziej irytował mnie Ernest - takiego smętnego marudy chyba jeszcze nie spotkałam. Dam szansę jeszcze jednemu tomowi, ale jeśli nie będzie poprawy, będę jednak musiała dać sobie spokój.

Czy można naprawić przyszłość zaczynając od nowa i znając wszystkie błędy z przeszłości? Pewnie tak, zakładając, że owa przyszłość zechce współpracować. W przypadku Huberta, który na co dzień mierzy się naprzemiennie z demonami przeszłości oraz najprawdziwszymi upiorami ukrywającymi się w mroku nic nie jest proste. Najbliższym trudno uwierzyć w prorocze sny chlopaka, świat jaki wszyscy znają zaraz ma się skończyć, czas ucieka, a rodzice nadal straszą szlabanem - kto by się nie denerwował.

Drugi tom serii "Zapomniana księga" przynosi odpowiedzi na pytania, które zadawaliśmy sobie w części pierwszej. Siedem "straconych", zapomnianych lat zostaje wypełnione ludźmi, trudami życia, walkami, szabrami, demonami, nowymi przyjaźniami, szeregiem sukcesów i porażek, wzruszających pożegnań na chwilę i na zawsze.

Chociaż książka ukazuje brutalną, postapokaliptyczną wizję zdziesiątkowanego społeczeństwa, nie jest ciężka czy przytłaczająca. Lekkie pióro, humorystyczne akcenty i nowe wyzwania którym muszą stawić czoła młodzi bohaterowie sprawiają, że "Tropiciela" czyta się szybko i przyjemnie.

Super historia, chociaż oczywiście lepiej żeby nie miała nic wspólnego z prawdą ;) Z ciekawością zapoznam się z kolejnymi częściami .
W wersji audio trochę ciężko się słucha przez zmianę narracji z krzyku do niemal szeptu i ciągłe zmienianie głośności.

Drugi tom serii Zapomniana księga i na pewno wrócę tej serii. Historia totalnie mnie kupiła i z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów, zastanawiając się, co bym zrobiła w podobnej sytuacji... W dodatku historia o postapokalipsie, między innymi o pandemii, która została napisana przed pandemią, co wzbudza dodatkowe ciarki na plecach, że takie wydarzenia nie są tylko fantastycznym scenariuszem... Sama książka napakowana akcją, gdyby napisał to ktoś inny, mógłby rozwlec akcję na więcej tomów, jednak autorka dała radę spiąć wszystkie wątki w bardzo zgrabny sposób. Myślę, że Paulina Hendel rozwija się pisarsko z każdą książką i jest coraz lepsza, Zapomniana księga jest moim zdaniem lepiej napisana niż seria o Żniwiarzach, chociaż mam także do niej sentyment. Zdecydowanie warto przeczytać, jeśli się lubi postapo, poza tym na plus wychodzą wątki związane z mitologią słowiańską. Chyba od razu sięgnę po kolejny tom!